Staw Trupek – Świętochowice Lipiny

Staw Trupek Świętochłowice

Staw „Trupek” położony jest w Świętochłowicach, dzielnica Lipiny, niedaleko Rudy Śląskiej (dzielnice Godula i Chebzie). Ma on powierzchnię około 0.65 hektara i obwód linii brzegowej około 350 metrów. Obecnie jest to zadbany teren wędkarski, a także spacerowo-rekreacyjny. Zarządza nim miejscowa sekcja wędkarska, która dobrze dba o czystość i estetykę. Aby móc tu łowić- należy być składkowiczem. Wędkarze do dyspozycji mają około 10 pomostów drewnianych. Lokalna ekipa jest dobrze zintegrowana i zgrana, aby nie powiedzieć hermetyczna. Każdy nowy wędkarz początkowo budzi nieufność (zwłaszcza, gdy jest gorolem), ale gdy udowodni swe dobre wychowanie i ponadprzeciętne walory moralne- będzie z czasem zaakceptowany. Najlepiej też nie poruszać tutaj tematów kibicowskich, gdyż teren jest podzielony między Ruch i Górnik, a nikt nie chce tutaj toczyć sporów. Staw jest zarybiony, a na wschodzie funkcjonuje tarlisko. „Trupek” to atrakcyjne, ciche i spokojne miejsce do spędzania wolnego czasu.

Dawniej (mniej więcej do roku 2004) „Trupek” okryty był złą sławą. Pomijam już to, że sama nazwa „Lipiny” wywoływała wtedy gęsią skórkę. Wcześniej było to bardzo zanieczyszczone bajoro, ale w 2004 roku zostało gruntownie oczyszczone i zarybione, a okolica wysprzątana. Etymologia dosyć oryginalnej nazwy Stawu ma dwa źródła. Przed wojną na jego terenie funkcjonował cmentarz, a podczas wymienionego oczyszczania znaleziono tutaj sporą liczbę zwłok zwierząt, z których niektóre miały do szyi przywiązane obciążniki.

„Trupek” to zalane wyrobisko gliny (kiedyś nieopodal funkcjonowała cegielnia), zresztą w pobliżu jest więcej „glinioków” o podobnej historii, np.Staw Lipiński, Staw Glombik czy Staw Smrodlok. Wokół „Trupka” jest wąska ścieżka, umożliwiająca obejście go wokół. Przy zachodnim brzegu przebiega ulica Chrobrego (wraz ze ścieżką rowerową), prowadząca z Lipin do Goduli. Obok (na południu) funkcjonuje szkoła podstawowa oraz (na północy) przedszkole. Od zachodu teren jest dosyć dziki i pofałdowany małymi hałdami. Za północno-wschodnim brzegiem „Trupka” znajdziemy dużą łąkę, na której kiedyś funkcjonował basen (dziś można znaleźć jeszcze resztki jego betonowych trybun). Za nią zaczyna się Dolina Lipinki i „Ajska”, a dalej jest już Chropaczów.


Staw „Trupek” – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top