Świętochłowice – Skałka

Skałka

„Skałka” to tereny rekreacyjno-sportowe o powierzchni około 32 hektarów, położone w Świętochłowicach (dzielnica Piaśniki). Kompleks „Skałka” składa się z dużego (największego w całym mieście) stawu o powierzchni około 5 hektarów oraz położonych na północ od niego terenów sportowych. „Skałka” od południa graniczy z Drogową Trasą Średnicową, od zachodu z ulicą Bytomską, a od północy i wschodu z ogródkami działkowymi przy ul. Szkolnej i Owocowej (za którymi znajdziemy Staw Wojskowy i położony już w Chorzowie park ze stawami Amelung). Tereny „Skałki” zaczęto 'cywilizować’ w okolicach 1964 roku (wcześniej były one zdegradowane i zanieczyszczone przez przemysł ciężki). Po 4 latach otwarto nowy park oraz stadion. Niniejszy opis został podzielony na 3 mini-rozdziały: staw z okolicami, tereny sportowe oraz dojazd i informacje praktyczne.


Staw i okolice

Staw Skałka
Staw „Skałka” widziany z wieżowców przy ul.Krasickiego

Centralnym punktem „Skałki” jest duży staw spacerowo-wędkarski, wokół którego usytuowane są alejki i różnorakie atrakcje. Obwód brzegów stawu to około 880 metrów (bez wyspy), a obwód alejki wokół to około 1km. Kąpiel jest niedozwolona, zresztą woda jest „pozaklasowej” klasy czystości (co nie odstrasza żyjących tu licznych ptaków, gadów i płazów). Na południe od stawu przebiega (niestety dosyć hałasująca) DTŚ, którą można przekroczyć dzięki tunelikowi do ulicy Granitowej. Przy północnym brzegu stawu niekiedy (ale w ostatnich latach dosyć rzadko) można wypożyczyć kajak lub rowerek wodny, raz na jakiś czas uruchamiany jest też wyciąg do wake-boardingu. Wybrzeże stawu poprzeplatane jest wierzbami płaczącymi i murowanymi stanowiskami wędkarsko-wypoczynkowymi. Wędkarze przesiadują głównie przy wschodnim i południowym brzegu. Na zachód od stawu (między nim, a ul.Bytomską) są zacienione drzewami tereny rekreacyjne- sporo alejek, ławeczek, siłownia plenerowa i plac zabaw dla dzieci. Głównym punktem „Skałki” jest północny brzeg. Znajdziemy tam duży pomost, punkt widokowy, kilka knajpek (niektóre czynne sezonowo) i budek z lodami/goframi, a także dużą, całoroczną restaurację o standardzie 'weselnym’. Jest też amfiteatr, w którym często organizowane są różnorakie imprezy, np. Dni Świętochłowic. Występowali tu m.in. Chylińska, Stachursky, Tede, Margaret czy zespoły Bajm, De Mono, Wilki i Kaliber44. Poza koncertami muzycznymi w okolicach amfiteatru organizowane są inne imprezy, np. pokazy strażackie, konkursy i 'dmuchańce’ dla dzieci, akcje charytatywne, zawody biegowe i nordic-walking, zloty motoryzacyjne i inne. Po północnej stronie Alei parkowej zaczynają się tereny „sportowe”, o których w kolejnym akapicie.


Tereny sportowe

Stadion Skałka Świętochłowice
Stadion przed przebudową

Głównym obiektem sportowym „Skałki” (i całych Świętochłowic) jest stadion piłkarsko-żużlowy imienia Pawła Waloszka. Jjego adres to ul.Bytomska 40 i tam też znajduje się wejście (a nie od strony centralnej 'Skałki’). Został on oddany do użytku w 1968 roku, a jego pojemność wynosiła aż 27.000- kilkukrotnie udało się osiągnąć taką frekwencję w przeciągu kolejnych kilkunastu lat. Ze stadionu od początku korzystali zarówno piłkarze, jak i żużlowcy klubu Śląsk Świętochłowice. Po upadku PRLu zaniedbany stadion zaczął niszczeć. Sekcja żużlowa wkrótce upadła, a piłkarze 'zakotwiczyli’ w okolicach 4 ligi, co trwa do dziś. W 2006 roku odbył się tutaj mecz piłkarski Śląska Świętochłowice z GKSem Katowice, któremu towarzyszyła duża awantura kibicowska. W roku 2018 zaczęła się przebudowa stadionu, która (z długimi przestojami) trwa do dziś. Obiekt od tego czasu jest całkowicie zamknięty. Na szczęście przebudowa w ostatnim czasie została wznowiona i wkrótce ma zostać zakończona. Niestety liczba miejsc na trybunach po przebudowie będzie znacznie niższa, niż pierwotne 27.000. Ze stadionem od wchodu sąsiadują inne sportowe obiekty- zestaw boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, a także skatepark, korty tenisowe i tor speed-rowerowy. Dalej na wschód (od strony chorzowskiej Cwajki) znajdziemy tereny kąpieliska letniego, czynnego w sezonie wakacyjnym. Jest tam 50-metrowy basen oraz mniejszy brodzik dla dzieci, a także boiska, zjeżdżalnie, zacienione łąki i infrastruktura gastronomiczna. Między kąpieliskiem, a amfiteatrem jest hala z lodowiskiem (czynnym w sezonie zimowym), siłownią, salą do squasha i sauną. Wszystkim zarządza świętochłowicki OSiR. Kryty, całoroczny basen na ulicy Zubrzyckiego (leżący jakieś 400 metrów od 'Skałki’) również podlega administracyjnie pod „OSiR Skałka”.


Dojazd, parkingi, rowery i inne informacje

Skałka Świętochłowice
Wjazd na 'Skałkę’ od ulicy Szkolnej

Dojazd na „Skałkę” najwygodniejszy jest samochodem (obiekt leży przy węźle DTŚ i ulicy Bytomskiej). Teren „Skałki” na pół przecina aleja Parkowa, łącząca ulicę Bytomską i Szkolną. Przy tejże alei (w centralnej i wschodniej jej części) znajdziemy około 200 bezpłatnych miejsc parkingowych, jednakże w czasie dużych imprez cała aleja jest zamknięta dla ruchu i trzeba samochód zostawić gdzieś indziej (np. na płatnym parkingu przy ul.Bytomskiej w pobliżu wątpliwej urody pomnika „Kwiatu Lotosu”, albo po południowej stronie DTŚ). Obok Parku „Skałka” leży „Osiedle Skałka”, czyli 4 szerokie bloki na końcu ulicy Krasickiego. Przy tymże osiedlu jest przystanek tramwajowy na linii Bytom Łagiewniki – Świętochłowice. Przy samej DTŚ jest przystanek szybkich autobusów „Świętochłowice Polna”, z którego jest bardzo blisko na „Skałkę”. Z ruchliwego przystanku autobusowo-tramwajowego „Piaśniki Skrzyżowanie” również jest niedaleko.

„Skałka” jest popularnym miejscem wśród okolicznych rowerzystów. Mogą oni robić około 1-kilometrowe pętle wokół stawu (aczkolwiek 'sprinterzy’ powinni robić to poza 'oczywistymi’ porami dnia, gdy ścieżki są względnie puste, aby zminimalizować ryzyko kolizji). „Skałka” jest też dobrą bazą wypadową i punktem węzłowym na rowerowej mapie Śląska. Blisko stąd na ścieżkę wzdłuż 3-go Maja w Chorzowie, na ścieżkę na korycie rzeki Rawy czy ścieżkę wzdłuż ul.Krasickiego i ul.Przemysłowej na Lipinach, którą można dojechać do Zgody.


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top