Skwer Bytomska – Świętochłowice Piaśniki

Skwer Bytomska Świętochłowice

„Skwer Bytomska” znajduje się w Świętochłowicach, dzielnica Piaśniki. Jest to teren zielony, zajmujący obszar około 7 hektarów pomiędzy ulicami: Bytomską, Powstańców Śląskich, Zubrzyckiego i Krasickiego. Wielu ludzi uważa, że jest to część (położonych w sąsiedztwie) „Skałki”, bądź też „Parku Heiloo„, ale administracyjnie „Skwer Bytomska” jest odrębnym obiektem na mapie Świętochłowic. Dowodzi temu np. miejska tablica (zdjęcie poniżej), na której Skwer jest zaznaczony w rogu, bądź opisy (rozpoczynającej się tutaj) trasy rowerowej nr130.

„Skwer Bytomska” pokryty jest gęstym, liściastym drzewostanem z różnych okresów (znajdziemy okazy młode, ale też dosyć stare i duże). Teren Skweru, zwłaszcza w centralnej jego części jest znacznie pofałdowany na skutek działalności przemysłowej, prowadzonej tutaj w XIX wieku.

Przez Skwer (południkowo, równolegle do ul.Bytomskiej) przebiega szeroka, główna aleja spacerowo-rowerowa, utwardzona na obu jej końcach (w środkowej części ma nawierzchnię ziemną). Oprócz niej znajdziemy też kilka mniejszych alejek. Teren Skweru z powodu gęstego zadrzewienia jest bardzo zacieniony i trudno znaleźć tutaj promienie słoneczne, nawet w bezchmurne dni. W centrum Skweru znajduje się wyraźnie wyodrębnione wzniesienie, otoczone dość stromymi skarpami.

Miejsce jest stosunkowo ciche (biorąc pod uwagę jego położenie wokół gęstych zabudowań i ruchliwych dróg), doskonale nadaje się na spacer, rower czy biwak. Ludzi jest tu stosunkowo niewielu. W zachodniej części Skweru znajdziemy niewielki plac zabaw, a przy południowo-wschodnim wierzchołku przystanek tramwajowy (na linii BytomŁagiewnikiChropaczów– Piaśniki- Świętochłowice Centrum- Chorzów Batory) oraz „Osiedle Skałka” i pawilon handlowo-usługowy (ze sklepami i restauracją).


Skwer Bytomska – fotografie:Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top