Staw Zojra w Świętochłowicach

Staw Zojra Świętochłowice

Staw Zojra położony jest w Świętochłowicach, na granicy między Lipinami i Piaśnikami. Staw ma 550 metrów obwodu i 1,7 hektara powierzchni. Cały okoliczny teren to tzw. Uroczysko, czyli poprzemysłowe hałdy i nieużytki, które z czasem zostały „przejęte” przez naturę. Co ciekawe- cała okolica jest zabudowana osiedlami, ale akurat pas od Uroczyska, przez południowe Lipiny, aż do Nowego Bytomia i Zgody jest niemal wyludniony, a dominuje w nim przyroda oraz dzikie stawy. Dawniej, zwłaszcza w XIX wieku były to tereny silnie uprzemysłowione (górnictwo i hutnictwo), przez co później, po likwidacji dużych zakładów miały niską reputację, jako miejsca zanieczyszczone, pofałdowane, niepewne i ogólnie niemodne. Dzisiaj te tereny stają się coraz bardziej atrakcyjne przyrodniczo i można powiedzieć, że silne uprzemysłowienie w przeszłości uchroniło je przed zabudową osiedlami (choć to może się wkrótce zmienić, gdyż tereny wokół Zojry zaczynają zyskiwać na wartości z powodu przyrody i otwartego w 2023 roku węzła ul.Przemysłowej z DTŚ).

Staw Zojra powstał w wyniku wypełnienia wodą zapadliska, powstałego wskutek głębinowego wydobycia węgla kamiennego. Staw Zojra połączony jest rurociągiem z sąsiednim stawem Foryśka, a także ze stawem Zacisze (Magiera). Nie jest on natomiast połączony z pobliskim Stawem Milicyjnym (Żegnica).

Staw Zojra położony jest blisko ul.Mickiewicza, ale nie ma możliwości wjazdu samochodem nad samą wodę. Staw podlega pod świętochłowicki samorząd. Obecnie nie ma go w wykazie PZW, więc najprawdopodobniej można legalnie łowić w nim bez żadnych zezwoleń (a już na pewno nie trzeba opłacać składek sekcyjnych). Kąpiel w stawie jest zabroniona. Okolica jest wyjątkowo czysta i wysprzątana, niestety brakuje ławeczek, śmietników i pomostów. W centralnym punkcie stawu można zauważyć drewniany domek ozdobny, z którego chętnie korzystają łabędzie i inne ptaki. Woda w Zojrze kilkanaście lat temu uległa zanieczyszczeniu z powodu awarii rurociągu, ale obecnie odzyskuje swą czystość, co udowadniają swą obecnością liczne gatunki ptaków, owadów i ryb.

Staw w dużej części jest dziki i obrośnięty, jedynie zachodni brzeg jest dosyć gościnny- znajdziemy tam dwie swego rodzaju plaże, służące za miejsce do wędkowania i pikników. Brzegi południowy i północno-wschodni są zarośnięte gęstymi szuwarami.


Staw Zojra – Świętochłowice:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top