Staw Milicyjny (Żegnica) w Świętochłowicach

Staw Żegnica Milicyjny Świętochłowice

Staw Milicyjny (zwany też Żegnica) położony jest w Świętochłowicach, na poprzemysłowych terenach między Piaśnikami, Lipinami i Centrum. Ma on 1,42 hektara powierzchni, aczkolwiek lustro wody ma jedynie 0,85 hektara, reszta to zarośla i szuwary, które dosyć agresywnie „konsumują” staw z obu stron (zachodniej i wschodniej), tworząc bagna i tereny podmokłe. Długość linii brzegowej to około 345-500 metrów (różnica również wynika z metodologii- czy wliczamy bagna, które kiedyś były stawem, czy ich nie wliczamy). Jeżeli trend rozwoju sytuacji się nie zmieni, to w przyszłości staw całkowicie zarośnie i zamieni się w trzcinowisko o częściowo stałym i suchym podłożu.

Staw jest bezodpływowy, zasilany jedynie wodami opadowymi. Powstał samoistnie, na terenach silnie zdegradowanych przemysłowo. Dawniej (zwłaszcza w XIX wieku) pod obszarem dzisiejszego stawu intensywnie wydobywano węgiel kamienny, wskutek czego powstało duże zapadlisko, do którego zaczęła spływać woda, tworząc staw. Podobna jest historia powstania sąsiedniego stawu Zojra. Nie wiadomo, skąd konkretnie wzięła się nazwa „Milicyjny” poza tym, że funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat i pochodzi z czasów PRLu. Woda w stawie jest dosyć czysta, jednakże obowiązuje tutaj zakaz kąpieli. Staw nie jest głęboki, średnio to 1 metr, ale jest kilka pojedynczych miejsc głębokich na 2-3 metry. Wokół stawu niekiedy można spotkać spacerowiczów, wielbicieli przyrody oraz wędkarzy.

Staw i okolica (tzw. Uroczysko) przez całe dziesięciolecia były terenem opustoszałym, niemodnym, niebezpiecznym i zawłaszczonym przez dziką przyrodę. W ostatnich latach zaczęło się to zmieniać- w 2023 roku oddano do użytku nowy węzeł DTŚ z ulicą Przemysłową, co pozwala dotrzeć nad Staw Milicyjny w 1 minutę od zjazdu z trasy. Szkodliwe substancje poprzemysłowe na Uroczysku przez ostatnie kilkadziesiąt lat zdążyły się już rozłożyć, więc obecnie jest to atrakcyjne miejsce wśród przyrody (a nie groźna hałda z całą tablicą Mendelejewa, jak to widzieli nasi przodkowie). Dobry dojazd i sąsiedztwo przyrody czynią działkę atrakcyjną do budowy i mieszkania, więc już od jakiegoś czasu przy ul.Uroczysko powstają nowe domy i osiedla, a w przyszłości prawdopodobnie budowane będą kolejne.

Stawem opiekuje się świętochłowicki samorząd oraz koło PZW nr56, dla którego jest to łowisko nr417. Aby tu łowić- wymagana jest karta wędkarska, ale nie ma opłat sekcyjnych. Teren wokół stawu jest wysprzątany, aczkolwiek brakuje ławek, oświetlenia, pomostów czy koszy na śmieci. „Plaże” są dwie, jedna na południu, przy drodze dojazdowej. Druga, dużo większa i ciekawsza „plaża” jest na północnym brzegu. Znajdziemy tam sporo dziwnych odpadów, cegieł, skał płonnych i brył żużlu hutniczego, które tworzą kilkumetrową hałdę. Staw Milicyjny (jak i całe Uroczysko) jest ciekawym i spokojnym miejscem, wartym odwiedzenia przez wszystkich sympatyków Śląska. Niestety słyszalny jest hałas z pobliskiej DTŚ (z drugiej strony trasy jest Staw Zacisze oraz Planty). Niedaleko jest też na „Skałkę„.


Staw Żegnica (Milicyjny) – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top