Skrzyczne

Widok na Skrzyczne z Klimczoka

Skrzyczne to góra o wysokości to 1257 m n.p.m. Położona jest w Beskidzie Śląskim, będąc jego najwyższym wzniesieniem (co kwalifikuje Skrzyczne na listę Korony Gór Polski). Skrzyczne wśród turystów słynie zarówno z licznych szlaków pieszych, jak i bardzo rozwiniętej bazy narciarskiej. Ponadto można spotkać tutaj miłośników sportów ekstremalnych, np. paralotni czy zjazdów rowerowych (downhill), którzy w okolicy mają kilka profesjonalnych torów.

Na szczyt Skrzycznego można wjechać kolejką linową (de facto są to dwie osobne kolejki: Szczyrk-Jaworzyna oraz Jaworzyna-Skrzyczne). Bywa ona jednak nieczynna w mniej „szczytowe” dni, gdy turystów jest niewielu. Od strony Szczyrku i kolejki na Skrzycznem funkcjonują liczne trasy zjazdowe dla narciarzy o różnym stopniu trudności (od bardzo łatwych do „ściany grozy”). Inna kolejka linowa prowadzi z Hali Skrzyczeńskiej do Zbójnickiej Kopy, położonej niedaleko szczytu Skrzycznego (na zielonym szlaku).

Nieopodal szczytu Skrzycznego działa całoroczne, drewniane schronisko, wybudowane na chwilę przed wybuchem 2 Wojny Światowej. Wyposażone jest w duży taras letni oraz pokoje noclegowe. Kuchnia oferuje bogatą paletę napojów (alkoholowych i bez) oraz dań (przekąsek, barowych i „głównych”).

W pobliżu schroniska i stacji kolejki jest taras widokowy, umożliwiający (przy odpowiedniej pogodzie) doskonałą obserwację okolic: Szczyrku, Bielska-Białej, Żywca i Jeziora, Babiej Góry, a nawet Tatr), aczkolwiek nie widać z niego terenów po zachodniej stronie Skrzycznego (Małe Skrzyczne i Malinowska Skała). Te odkrywamy ze szlaku zielonego, którym warto się przespacerować właśnie dla tych niepowtarzalnych widoków.

Przy szczycie Skrzycznego stoi wysoki na 87 metrów maszt z nadajnikami RTV i telekomunikacyjnymi. Widać go doskonale także z okolicznych miejscowości, co pozwala łatwo rozpoznać Skrzyczne z daleka. Na zboczach Skrzycznego swe źródła ma wiele strumyków i potoków, które po spłynięciu w dół wpadają do Żylicy (północna strona) lub Leśnianki (południowa strona). Obie rzeki chwilę później uchodzą do Soły w pobliżu Jeziora Żywieckiego (dobrze widocznego ze szczytu Skrzycznego). Na Skrzycznem jest też kilka jaskiń, aczkolwiek nie są one tak spektakularne, jak na sąsiednim Klimczoku. Najbardziej znana to Malinowska Skała, do której można wejść (jest ona jednak nieczynna między październikiem a kwietniem z powodu hibernacji nietoperzy).

Nazwa „Skrzyczne” nie ma jednoznacznej genezy. Pewna hipoteza mówi o tym, że pochodzi ona od skrzeczenia żab, które kiedyś miały 'skrzeczeć’ w stawie w pobliżu szczytu góry. Z tej okazji na szczycie góry dumnie pręży się rzeźba żaby.

Cała, bardzo bogata infrastruktura narciarska i rowerowa położona jest od strony Szczyrku (północny zachód), natomiast tereny od południa i wschodu są bardziej dzikie i naturalne.


Na Skrzyczne można dostać się następującymi szlakami pieszymi (po kliknięciu w link ukaże się dokładny opis danego szlaku):

Skrzyczne – fotografie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top