Szczyrk Gondola – Małe Skrzyczne – Skrzyczne (Szlak Żółty, dalej Zielonym)

Szlak żółty ze Szczyrku na Skrzyczne

Szlak żółty ze Szczyrku na Małe Skrzyczne ma 3500 metrów długości, a później do „dużego” Skrzycznego jest jeszcze 1700 metrów szlakiem zielonym (łącznie więc jest to 5,2km). Podejść w pionie jest 666 (!) metrów. Szlak żółty jest prawdopodobnie najmniej popularny wśród piechurów spośród wszystkich szlaków na Skrzyczne. Jeżeli więc ktoś jest introwertykiem- jest to dla niego idealne miejsce. Dlaczego ludzi jest mało? Powodów jest kilka. Przede wszystkim szlak omija Malinowską Skałę i jej okolice, z których są przepiękne widoki. Ponadto, szlak wiedzie w dużej części przez tereny narciarskie oraz rowerowe, więc zimą należy uważać na narciarzy, a latem na rowerzystów. Szlak żółty jest też nie najlepiej oznakowany (zwłaszcza w jego środkowej części). Jakimś plusem jest fakt, że jego znaczną część można pokonać przy pomocy kolejki linowej ze Szczyrku do Hali Skrzyczeńskiej, a potem ewentualnie skorzystać z drugiej kolejki z Hali Skrzyczeńskiej do Zbójnickiej Kopy, z której do szczytu Skrzycznego jest około 1 kilometr dosyć łatwego spaceru.

Szlak żółty rozpoczyna się w Szczyrku przy ul.Salmopolskiej 45, na wysokości dolnej stacji kolejki linowej. Obok jest duży ośrodek narciarski, kilka restauracji i wielki parking- w szczytowe dni, głównie zimą jest on płatny, natomiast w zwykłe dni (wiosna, jesień, dni powszednie w wakacje oraz w brzydką pogodę) jest bezpłatny i niewypełniony autami. W okolicy jest kilka innych parkingów (częściowo płatnych lub 'dzikich) oraz przystanek autobusowy linii120, kursującej dosyć często z Bielska-Białej przez Bystrą, Meszną, Buczkowice i cały Szczyrk (rozkład jazdy na zdjęciach niżej). Przy ośrodku narciarskim jest nowoczesny wyświetlacz, informujący które kolejki linowe i wyciągi są aktualnie czynne.

Szlak żółty, łączący Szczyrk z Małym Skrzycznem jest krótki, bo ma tylko 3.5km. Jego nachylenie jest dosyć duże i wędrówka nim bywa męcząca, zwłaszcza dla mniej zaprawionych piechurów. Pierwszy odcinek wiedzie wzdłuż kolejki linowej i dosyć szybko uzyskamy stamtąd ładny widok na część Szczyrku i położoną naprzeciw Hyrcę. Po przejściu około 400 metrów spotkamy ulicę „Zwalisko”, którą pójdziemy w górę kolejne 300 metrów, mijając kilka domów i pensjonatów. Następnie należy skierować się w stronę drewnianych schodków, które rozpoczną zacieniony odcinek leśny (de facto jedyny na całym szlaku). Po spotkaniu kolejnych schodków wyjdziemy na dużą polanę, z której jest ładny widok na północny-wschód (zimą jeżdżą tu narciarze). Szlak zamieni się tutaj w szeroką, wyrównaną, kamienistą drogę, po której da się przejechać samochodem. Należy bacznie wypatrywać oznaczeń szlakowych, gdyż jest ich dosyć mało, zwłaszcza w najbardziej newralgicznych miejscach.

Po niecałym kilometrze dojdziemy do Hali Skrzyczeńskiej. Są tam 3 stacje kolejek linowych: dwie to „górne” stacje ze Szczyrku (jedna z Soliska i druga ta „nasza”, pod którą szliśmy na początku). Trzecia stacja jest „dolna” i prowadzi do Zbójnickiej Kopy, czyli w miejsce między Skrzycznem a Małym Skrzycznem, przez które będziemy później przechodzili (można skorzystać, jeżeli komuś nie chce się chodzić). Na Hali Skrzyczeńskiej zaczyna bieg też wyciąg narciarski na Małe Skrzyczne oraz rozpoczyna się kilka rowerowych tras downhillowych. W centrum Hali jest duża i porządna restauracja „Kuflonka”, a niedaleko niej wielki, sztuczny zbiornik wody, stanowiący m.in. zapas do naśnieżarek (kąpiel zabroniona).

Szlak między Halą, a Małym Skrzycznem jest kiepsko oznakowany, na szczęście zgubić się trudno, bo wystarczy iść wzdłuż (lub równolegle) do szerokiego toru narciarskiego. Dobrym punktem nawigacyjnym jest wyciąg narciarski (ten z rzędem 6 kółek napędowych, nie mylić z kolejką linową, mającą 12 kół w rzędzie), który zaprowadzi nas do celu w razie zgubienia szlaku. Podejście na Małe Skrzyczne jest dosyć ostre, ale to ostatni etap wspinaczki (potem już będzie w miarę łatwo i płasko). Na Małym Skrzycznem nie ma nic ciekawego, poza ławkami i stołem, koszem na śmieci, tablicami informacyjnymi, drewnianą budką o niejasnym przeznaczeniu, wieżą nadawczą oraz oczywiście ciekawym widokiem na Szczyrk, Klimczok, Czantorię i okolice. Tutaj żółty szlak kończy się całkowicie, ale za to napotkamy szlak zielony. Na „duże” Skrzyczne idziemy nim w lewo, ewentualnie możemy pójść też w prawo na Kopę Skrzyczeńską i Malinowską Skałę. Zdjęcia poniżej ułożone są chronologicznie- właśnie w tej kolejności będziemy mijali poszczególne obiekty.

Szlak żółty: Szczyrk Gondola – Małe Skrzyczne:  fotografie:


Odcinek od Małego do „dużego” Skrzycznego (szlakiem zielonym, bo żółty się właśnie skończył) ma 1700 metrów i można go pokonać w około pół godziny. Jest on bardzo łatwy, ale dosyć monotonny, całość to lekko kamienista, szeroka ścieżka w otoczeniu młodych drzew iglastych. Po drodze miniemy kilka wielkich kałuż. Po przejściu kilkuset metrów napotkamy na Zbójnicką Kopę i górną stację kolejki linowej (tą samą, której dolną stację widzieliśmy już na Hali Skrzyczeńskiej) oraz drewnianą wiatę wypoczynkową. Do szczytu Skrzycznego ze Zbójnickiej Kopy jest około 1 kilometr w klimatach podobnych, co dotychczas. Na szczycie możemy skorzystać z usług schroniska PTTK oraz pójść na platformę widokową.

Opcji na powrót jest dużo. Wariant najbardziej oczywisty to zejście tą samą trasą, którą weszliśmy. Wariant „leń” to zjazd którąś z dwóch tras kolejek linowych (albo tą, którą już kilka razy mijaliśmy, wtedy trzeba wrócić kilometr z powrotem i zjechać do Hali Skrzyczeńskiej, a potem drugim odcinkiem do Szczyrku-Gondoli, albo też użyć innej kolejki: ze szczytu Skrzycznego do Jaworzyny i potem drugiej z Jaworzyny do Szczyrku- wówczas zjedziemy około 2km na wschód od miejsca startowego- można przejść chodnikiem lub podjechać autobusem). Opcji pieszych jest jeszcze więcej (patrz lista na dole strony), aczkolwiek nigdy nie zejdziemy w to samo miejsce Szczyrku, z którego zaczynaliśmy i po zejściu na dół trzeba będzie jakoś transferować się przez miasto.


Szlak zielony: Małe Skrzyczne – Skrzyczne: fotografie:


Opis wszystkich szlaków pieszych na Skrzyczne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top