Dolina Zimnika – Malinowska Skała – Skrzyczne (Szlak Żółty, dalej Zielonym)

Szlak żółty na Skrzyczne z Doliny Zimnika

Szlak żółty (potem zielony) z Doliny Zimnika na Skrzyczne (przez Malinowską Skałę) ma 11,5 kilometra długości, a podejść w pionie jest niecałe 800 metrów. Ta trasa to naturalny wybór turystów, którzy chcą zrobić „kółeczko” z Doliny Zimnika, wykorzystując również szlak niebieski. Szlak żółty zaczyna się przy bezpłatnym, dużym parkingu w Dolinie Zimnika (adres do nawigacji: Beskidzka 4, 34-324 Ostre). Przy parkingu jest przystanek autobusowy, jednakże obsługiwany dosyć rzadko. Nieopodal leży wysokiej klasy Hotel Zimnik. Gdyby na tymże parkingu nie było wolnych miejsc- kawałeczek na zachód, obok budynku nadleśnictwa są jeszcze 2 inne, mniej popularne parkingi, na których zawsze znajdzie się wolne miejsce. Oznaczenia na szlaku są dosyć dobre i zgubienie się jest dużą sztuką.

Z parkingu kierujemy się na zachód, ulicą 'Dolina Zimnika’. Pierwsze 4 kilometry (1/3 całej trasy) są bardzo łatwe i przyjemne. Wiodą one dobrej jakości asfaltową drogą o ledwo wyczuwalnym nachyleniu. Na tym odcinku towarzyszyć będzie nam strumyk Leśnianka, z którego bez obaw możemy czerpać wodę pitną (nie dość, że jest zimna, to prawdopodobnie nawet lepsza, niż „zdrowotna” woda w sklepach). Na tym etapie po prawej stronie będziemy widzieli zbocze Skrzycznego i Kościelca, a po lewej Ostre i Magurkę Radziechowską. Na samym początku miniemy budynek nadleśnictwa, a potem sekretariat leśniczego. Jest też kilka dużych, drewnianych wiat wypoczynkowych i 2 niewielkie kapliczki katolickie.

Po około 4 kilometrach skończy się swobodny spacer. Szlak odbije w prawo w kierunku Kościelca, a trudność wzrośnie z dwóch powodów. Po pierwsze- nawierzchnia zmieni się z utwardzonej drogi w kamienistą, nierówną ścieżkę, często mokrą i błotnistą. Po drugie- nachylenie szlaku wzrośnie diametralnie. Wraz ze wzrostem wysokości uzyskamy coraz ładniejsze widoki na okolicę. Ten „środkowy” etap jest najtrudniejszy, ma on długość około 3,5 kilometra.

Fotografie szlaku żółtego (chronologicznie, od Doliny Zimnika w górę):


W miejscu zwanym „Pod Malinowską Skałą” spotkamy szlak zielony, a nasz szlak żółty skończy się całkowicie. To oznacza, że jesteśmy już blisko Malinowskiej Skały (idąc zielonym w drugą stronę- dojdziemy do Magurki Wiślańskiej i Baraniej Góry). Od napotkania zielonego szlaku do Malinowskiej Skały jest około 600 metrów, jest to zarazem ostatnie wymagające podejście, potem będzie już raczej płasko, albo wręcz w dół.

Malinowska Skała to jeden z najsłynniejszych obiektów całego Beskidu Śląskiego. Położona jest na wysokości 1152 metrów. Rozciągają się z niej cudowne widoki na okolicę, a sama skała i jej wychodnia również jest imponująca. Jest to zarazem punkt styczny 3 miejscowości: Wisła, Szczyrk i Lipowa. W pobliżu są oznaczenia i 2 ławeczki. Spotkamy tutaj zakończenie szlaku czerwonego (z Przełęczy Salmopolskiej, zwanej Białym Krzyżem). Z Malinowskiej Skały na szczyt Skrzycznego (szlakiem zielonym) jest około 4250 metrów. Trasa jest dosyć przyjemna, bez większych stromizn. Widoki zapierają dech w piersiach, co nierozerwalnie związane jest z absolutnym brakiem cienia. Kolejnym wzniesieniem na szlaku jest Kopa Skrzyczeńska, a kilometr za nią jest Małe Skrzyczne (gdzie kończy się szlak żółty ze Szczyrku-Gondoli). Jest tam kilka ławeczek i stół oraz początek rowerowego toru zjazdowego „Zbój”. Szlak zielony między Małym, a „dużym” Skrzycznem wiedzie dosyć płaską i równą trasą wśród młodnika iglastego. Kilometr przed finiszem spotkamy Zbójnicką Kopę z drewnianą wiatą wypoczynkową i stacją kolejki linowej, którą można zjechać do Hali Skrzyczeńskiej i dalej do Szczyrku. Ostateczne podejście jest dosyć łagodne. Na Skrzyczne docieramy od strony południowo-zachodniej. Wśród obiektów na szczycie jest charakterystyczny maszt nadawczy, schronisko PTTK, platforma widokowa oraz stacja kolejki linowej do Jaworzyny (i dalej do centrum Szczyrku). Zejść do Doliny Zimnika najwygodniej będzie szlakiem niebieskim.

Szlak zielony (od końca żółtego do Skrzycznego) – fotografie:


Opis wszystkich szlaków pieszych na Skrzyczne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top