Załęże

Katowice – Załęże

Załęże Gliwicka

Załęże jest dzielnicą Katowic, położoną na północnym zachodzie miasta, zamieszkiwaną przez około 13.000 osób. Dzielnica jest bardzo stara, jej największy rozkwit przypada na XIX i początki XX wieku. Rozbudowała się na bazie dwóch potężnych zakładów przemysłowych- Huty Baildon i Kopalni Kleofas, a także dzięki sąsiedztwu Śródmieścia i linii kolejowej Kraków-Katowice-Wrocław. Załęże jest specyficzną dzielnicą, przeważają familoki i kamienice, ale są też także ślady wielkiej płyty i zabudowy najnowszej. Załęże rozciąga się wzdłuż jednej ulicy- Gliwickiej oraz jej prostopadłych przecznic. Praktycznie wszystkie zabudowania mieszkalne mieszczą się między linią kolejową a ul.Gliwicką. Załęże graniczy od wschodu ze Śródmieściem, od południa z Załęską Hałdą, od północy z Dębem i Osiedlem Tysiąclecia, a od zachodu z Chorzowem Batorym i Klimzowcem. Ponadto, z terenu Załęża wydzielono osobną dzielnicę- Osiedle Witosa. Na ulicach Załęża (zwłaszcza Gliwickiej) panuje duży zgiełk, oprócz mieszkańców mnóstwo tam osób z innych stron, przyciągniętych przez liczne atrakcje dzielnicy. Życie koncentruje się wokół ul.Gliwickiej, z niektórych uliczek nie mamy nawet możliwości wyjścia gdzie indziej, niż na Gliwicką. Na tej ulicy są sklepy, knajpy, i dosyć ruchliwa linia tramwajowa Katowice-Chorzów Batory. Swego czasu była to najbardziej dziurawa ulica Katowic, na szczęście po (kilkuletnim i krwiożerczym) remoncie jest już czynna i przejezdna.

Mapa Załęże

Kibicowsko rzecz biorąc, pierwszą siłą są kibice GKS Katowice. Większość terenu dzielnicy to osiedla w całości trójkolorowe. GieKSiarze z Załęża mają swoje smycze, vlepki i inne gadżety. Ciężko powiedzieć ilu z nich uczęszcza na Bukową, gdyż ta jest bardzo blisko i większośc chodzi na własną rękę. Przy ulicach Bocheńskiego i Pukowca znajduje się dworzec PKP, na którym zazwyczaj wysadzani są zorganizowani kibice gości, zmierzający koleją na GKS lub Stadion Śląski. W latach 80-tych i wcześniej na Załężu kibicowano Ruchowi, od kilkunastu lat dzielnicą rządzi już GKS. Wpływy Ruchu są jednak dosyć wyczuwalne dzięki kilku niebieskim ulicom oraz bliskości Chorzowa Batorego. FC Ruchu z Załęża także wydał vlepki (własne oraz łączone z Tysiącleciem) i inne gadżety. Prócz mieszkańców, na terenie Załęża przebywa sporo osób z trójkolorowego Osiedla Witosa (przejazdem) oraz gości multikina, giełdy, szkół, sklepów, pracownicy firm i zakładów przemysłowych czy podróżni stacji PKP.


Wschodnie Załęże – Granica ze Śródmieściem

Gliwicka Kino

Załęże zaczyna się kilometr od Rynku w Katowicach, przy skrzyżowaniu ul.Gliwickiej, Grundmanna i Marii Goeppert-Mayer. Dalsza część długaśnej ulicy Gliwickiej (numery 40-300) to kwintesencja Załęża. Nieopodal znajduje się Punkt 44- pierwsze wielosalowe kino w Katowicach. W tym miejscu dawniej było historyczne boisko KS Baildon Katowice. Dziś w IMAXie jest największy ekran 3D w województwie, a oprócz tego duża kręgielnia, salon gier i kawiarnie. Cały kompleks rozrywkowy jest zbawieniem dla Załęża- okolica zaroiła się od ludzi, wokół rozwinęły się usługi, wielu mieszkańców tej biednej dzielnicy znalazło tu pracę. Jeśli chodzi o gości Punktu 44 to najwięcej tam rodzin z dziećmi, kinomanów, obcokrajowców i kręglarzy, dosyć ciężko dostrzec tam barwy klubowe, ale jak już są to GKS.

Z drugiej strony kina znajduje się małe, spokojne osiedle przy ul.Narutowicza i 18 Sierpnia. Znajdziemy tam kilka osób z GieKSy. Za Osiedlem jest wspominana linia kolejowa, która stanowi bardzo duża barierę komunikacyjną. Ulice Pośpiecha i Macieja to też tereny GKS, ale większość przechodniów to ‚klienci’ Urzędu Pracy oraz poradni i Polleny. Dalej trafimy znowu na linię kolejową, oraz duży cmentarz i kościół parafii św.Józefa. Okolice kościoła to również tereny GKS.

Po północnej stronie ul.Gliwickiej znajdziemy kilka familoków (tereny GKS) oraz ulicę Żelazną. Jeszcze niedawno była zamknięta, dzisiaj tętni życiem. Na początku jest giełda towarowa, dalej płynie Rawa, a za nią mieści się nowa siedziba Mega Clubu. Całkiem niedawno położony był on w Śródmieściu, tuż przy głównym dworcu PKP. Słynął z katowniczych imprez, znanych w całym kraju. Obecnie, po przenosinach na Żelazną nadal odbywają się w nim ciekawe wydarzenia. Kibicowsko niekiedy bywa ciekawie, na drogich koncertach metalowych czy hip-hopowych dużo jest osób z innych miast, na zwykłych ogólnodostępnych imprezach bywa różnie, ale nikt z barwami się nie obnosi.

W dalszej części ul.Żelaznej jest wjazd na tereny upadłej Huty Baildon. Przez wiele lat był to potężny zakład na skalę krajową. Obecnie niestety prócz kilku spółek nic z niego nie zostało. Huta posiadała własny klub sportowy- KS Baildon, którego reprezentanci odnosili znaczne sukcesy w 16 dyscyplinach (głównie hokej, szermierka, zapasy, pływanie). Za żółtym płotem przy ul.Chorzowskiej kończy się Huta i Załęże. Z drugiej strony ulicy jest już Dąb i Silesia City Center, gdzie niekiedy dzieją się ciekawe rzeczy piłkarsko-kibicowskie.


Janasa-Ondraszka-Bocheńskiego

Katowice Pośpiecha Ondraszka

Tereny pomiędzy ulicami Zarębskiego i Wolnego oraz przylegająca część ul.Gliwickiej to gęsto zaludnione miejsce, opanowane przez kibiców GKS. Przeważa bardzo ciekawa, lecz zaniedbana, gęsta zabudowa przedwojenna.  Mieści się tu Hotel Załęże i kilka ważnych instytucji. Ulice Janasa, Zarębskiego, Anioła i Marcina to trójkolorowe zaułki, lecz pierwszą siłą jest tu alkohol. Ulice Klimczoka, Wolnego i Zamułkowa to gęste pierzeje familoków oraz kilka bloczków i firm. Są to tereny GieKSy, ale bez specjalnie silnej ekipy, ciężko spotkać kogoś w barwach.

Trochę lepiej sytuacja wygląda w wieżowcach przy ul.Ondraszka. Jest to 6 podwójnych bloków dosyć brutalnie wkomponowanych w okoliczną zabudowę. Spotkamy tam niezłą ekipkę GKS, spośród której na mecze uczęszcza regularnie kilka/kilkanaście osób.

Dalej na zachód jest niewielki parczek, a za nim bardzo ważna ulica- Bocheńskiego. Jest to nieformalne centrum Załęża. Ulica Bocheńskiego łączy 3 ważne trasy- autostradę A4, DTŚ i ul.Chorzowską. Natężenie ruchu samochodowego, pieszego i tramwajowego jest ogromne. Dużo osób codziennie tędy przejeżdża, stojąc w korku patrzy na mury, dlatego też ściany uginają się pod ciężarem farby. Władze robią co mogą, ale żadna odnowiona elewacja w tym miejscu nie wytrzyma nawet tygodnia bez namalowanej odwróconej eRki czy epitetów anty-GKS. Ulicą Bocheńskiego prowadzeni są kibice gości, zmierzający z pobliskiej stacji PKP na Bukową lub Stadion Śląski, często zatem w przedmeczową noc na murach przybywa kilka ‚ozdób’. Na samej ulicy Bocheńskiego znajduje się raptem kilka bardzo starych bloków. Są one podzielone, ze wskazaniem na Ruch. Za ostatnim budynkiem jest ulica Pośpiecha, która ciągnie się równolegle do ul.Gliwickiej aż w okolice Urzędu Pracy i Punktu 44. Przy tej ulicy w kilku familokach mieszkają prawie sami kibice GKS. Po wejściu na wysoki nasyp, przy pomocy kładki możemy przejść przez tory kolejowe na tereny przemysłowe przy ul.Żeliwnej.

Wiadukt na ul.Bocheńskiego (przy stacji PKP Katowice-Załęże) to bardzo zatłoczone miejsce, najbliższa przeprawa przez tory na wschód jest dopiero na ul.Mikołowskiej. Po południowej stronie torów jest bardzo niewiele domów mieszkalnych. Duży teren zajmuje giełda na Załężu (bodaj najsłynniejsze miejsce dzielnicy), na której kupimy praktycznie wszystko. Targ na Załężu to jedno z najstarszych tego typu na Śląsku, i mimo budowy wokół setek super i hipermarketów, targowisko nadal świetnie sobie radzi i przeżywa oblężenie klientów. Na wschód od ul.Bocheńskiego są bardzo rozległe tereny przemysłowe, oraz hotel Marysin Dwór i liczne magazyny i hurtownie na ul.Pukowca 15. We wszystkich wyżej wymienionych miejscach łatwiej spotkać Turka, niż kibica. Ulica Żeliwna to kolejna pustynia kibicowska, bez domów mieszkalnych, za to z licznymi biurami, ogródkami działkowymi i firmami przemysłowymi. Na jej końcu znajduje się letnie kąpielisko Bugla, jednoznacznie kojarzone z kibicami GKS, także z Brynowa, na który możemy łatwo dostać się tunelikiem pod autostradą A4.


Pokoju-Wyplera-Lisa

Katowice Wyplera

Obszar pomiędzy ulicami Bocheńskiego i Wiśniową to tereny bardzo gęsto zabudowane kamienicami. Przez ul.Gliwicką na tym odcinku nie jedzie tramwaj, co czyni ją tu dosyć sielską. Okolica dzieli się na 2 wyraźne mniejsze osiedla: Pokoju-Kupca i Wyplera-Lisa. Na ul.Pokoju i okolicznych uliczkach znajdziemy najlepszą ekipę Ruchu na Załężu, która bardzo dobrze się trzyma na tym niesprzyjającym terenie. Nie są zbyt lubiani pośród kibiców GKS. Sam układ osiedla (odgrodzone przez ekrany dźwiękoszczelne, płot, DTŚ i linię kolejową) tworzy całkiem niezłą fortecę, dającą szeroki wachlarz możliwości taktycznych. Kibice GKS mają świadomość, że mogą na Pokoju pojawić się bezpiecznie jedynie w bardzo dużej grupie. Sam FC Pokoju również niekiedy spaceruje po dzielnicy.

Granica wpływów przebiega na ul.Gliwickiej pomiędzy ul.Kupca a ul.Wyplera. Zabudowa ul.Wyplera, Lisa i Ślusarskiej to gratka dla miłośników śląskich klimatów. Niewielka część mieszkańców kibicuje, wśród nich jest duża przewaga GKS. Niestety duże żniwo zbiera tutaj alkoholizm i bezrobocie. Dużo osób zna się z widzenia, latem tłumnie przesiadując na dworze, osiedle to niewielkie getto, odgrodzone z 2 stron przez linię kolejową i DTŚ. Nieopodal znajduje się już ul.Wiśniowa i ważne przejście pod torami na Osiedle Witosa.


Zachodnie Załęże (Wiśniowa, Grządziela, Kopalnia Kleofas)

Kopalnia Kleofas

Zachodnie Załęże to bardzo wąski i podłużny pas (300x1500m) między DTŚ a linią kolejową. Możemy się do niego dostać wyłącznie zachodnią częścią ul.Gliwickiej. Przy wspomnianej ulicy Wiśniowej (w blokach i familokach) mieszkają kibice Ruchu, lecz są oni zakonspirowani. Przez ul.Wiśniową pomykają z tramwaju duże ilości ludzi na trójkolorowe Osiedle Witosa i za niebieskie barwy można łatwo oberwać w zęby. Most przy ul.Wiśniowej to ostatnia przeprawa przez tory w Katowicach, kolejna znajduje się dopiero na Biadaczu w Chorzowie Batorym. Na ul.Skrzeka jest spokojnie, pomimo zamieszkiwania na niej kibiców Ruchu i GKS.

Dalsza część ul.Gliwickiej to MDK, Przedszkole, basen odkryty, parczek- te okolice są pustynią kibicowską. Ostatni bastion GKS na zachodzie Załęża to zespół szkół nr 7 i kilka okolicznych bloków. Obok jest węzeł DTŚ i most prowadzący na Dolne Tysiąclecie. Dalej na zachód, w stronę Chorzowa już lepiej nie pokazywać się w barwach GKS.

Za biurowcem przy Gliwickiej 234 i klasztorem Betanek (pustynie kibicowskie) zaczyna się spokojne, zadbane Osiedle Mościckiego wzdłuż ul.Grządziela. Są to niskie domki, wybudowane w dwudziestoleciu międzywojennym. Znajdzie się tam kilku kibiców, zarówno Ruchu jak i GKS, jednak są to jednostki nie wchodzące sobie w drogę, a nawet przyjaźniące się. Ogólnie kibiców jest niewielu, a duża część mieszkańców Osiedla to osoby starsze. Z drugiej strony ul.Gliwickiej jest przystanek tramwajowy i kładka nad DTŚ, prowadząca do marketu Auchan i Osiedla Tysiąclecia. Tutaj niewiele osób chodzi w barwach, a sympatie klubowe wyznacza strona, z której przyjedzie tramwaj. Dużo klientów Auchana to osoby z Chorzowa Batorego. Obok przystanku jest zapomniane boisko piłkarskie, swego czasu odbywały się na nim niezłe mecze osiedlowe, teraz już boisko zostało przejęte przez błoto i żuli. Niewiele osób pamięta, że przed budową DTŚ w tym miejscu odbywała się ogromna giełda towarowa, dorównująca wielkością obecnej przy Bocheńskiego. Tutaj też dochodziła granica miasta Łagiewniki. Za osiedlem Mościckiego/Grządziela zaczyna się Chorzów- granica dzielnic Załęże, Batory i Klimzowiec. Wraz z wejściem na teren Chorzowa nie spotkamy już śladów GKS.

Z drugiej strony torów kolejowych znajdziemy ruiny Kopalni Kleofas, zakładu który miał znaczny wpływ na rozbudowę Załęża. Obecnie niestety Kopalnia jest zlikwidowana i rozkradana przez złomiarzy. Hale jednak nadal dumnie prężą się nad okolicą, a widać je doskonale z pociągu na trasie między Katowicami a Chorzowem Batorym.


Poniżej formularz komentarzy, prosimy o kulturalne wpisy.
Archiwalne komentarze można znaleźć TUTAJ.

2 myśli nt. „Załęże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *