Burloch Arena – Ruda Śląska

„Burloch Arena” to teren sportowo-rekreacyjny, znajdujący się w Rudzie Śląskiej, dzielnica Orzegów. Jego centralnym elementem jest stadion do rugby, otoczony torem rolkarskim (o którym niżej), a także zadaszone korty tenisowe, które zimą zamieniają się w lodowisko. Cały teren podlega pod rudzki samorząd i ma około 6.5 hektara powierzchni (licząc razem z plantami, ale nie licząc sąsiedniego Parku Młodzieży, który jest osobnym obiektem administracyjnym). „Burloch Arena” położona jest w dolinie, przez co wiatr jest tutaj zmniejszony w stosunku do okolicy. Sama nazwa „Burloch” to zlepek dwóch niemieckich słów: „bohren” i „loch” (wiercić jamę), gdyż „Burloch Arena” jest swego rodzaju jamą, starym wyrobiskiem i zapadliskiem po wydobywaniu piasku na potrzeby Kopalni Karol. W latach 60-tych XX-go wieku teren został zrekultywowany i dostosowany do potrzeb rekreacyjnych. Był tu też staw, ale został on osuszony. Patronką „Burloch Areny” jest Grażyna Dziedzic, czyli zmarła w 2022 roku prezydent miasta, za kadencji której obiekt został rozbudowany i wyremontowany.

Wjazd samochodowy znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Grunwaldzkiej. Zmotoryzowani mają do dyspozycji ponad 100 bezpłatnych miejsc parkingowych. Nieopodal są dwa przystanki autobusowe, ich nazwy to: Orzegów Burloch Arena oraz Godula Osiedle.

Tor rolkarski ma 400 metrów długości przy wewnętrznej krawędzi (i około 445 metrów przy zewnętrznej). Jest on bezpłatny, całodobowy, oświetlony (można śmiało jeździć nawet w środku nocy). Nawierzchnia jest bardzo dobra, mająca specjalistyczne właściwości pod kątem jazdy na rolkach, łuki są odpowiednio wyprofilowane, a wszelkie śmieci i kamienie są regularnie sprzątane. Tor jest jednym z najlepszych tego typu obiektów w Polsce. Panuje na nim zakaz jeżdżenia rowerami, biegacze i piechurzy też są niemile widziani (oni mają do dyspozycji inną, równoległą ścieżkę oraz okoliczne parki i planty). Jedyny minus toru rolkarskiego jest taki, że w szczytowe dni (ciepłe, letnie weekendy) są tu tłumy ludzi (przez co można zaliczyć kolizję/glebę), ale to nieuniknione w bezpłatnych miejscach rekreacyjnych wysokiej jakości.

Wewnątrz toru rolkarskiego znajduje się pełnowymiarowe boisko do rugby ze sztuczną trawą. Działa tutaj sekcja rugby (7-osobowego), która zaprasza na zajęcia juniorów i dorosłych obu płci. Tutejszy klub bierze udział w rozgrywkach ligowych. Przydomek sekcji męskiej to Gryfy, a żeńskiej- Diablice. „Burloch Arena” posiada od północnej strony 3 stalowe trybunki, po 100 krzesełek każda. Od południa jest też trybuna betonowo-trawiasta, gdzie zmieści się około 300 osób, więc w sumie wokół „Burloch Areny” jest około 600 miejsc siedzących na widowni.

Oprócz stadionu i toru rolkarskiego „Burloch Arena” ma do zaoferowania wiele innych atrakcji. Na południu mieści się zadaszony i oświetlony obiekt, gdzie latem funkcjonują 3 korty tenisowe (można go łatwo przekształcić na 'Orlik’). Zimą działa tutaj lodowisko o wymiarach 60×30 metrów. Korzystają z niego hokeiści klubu „Zryw”. Obok znajdziemy restaurację „Burloch Cafe” (w sezonie letnim dodatkowo w okolicy pojawiają się mobilne lodziarnie i food-trucki). Są stoły szachowe i skate-park. Na wschód od stadionu jest tartanowe boisko do koszykówki oraz otwarty w 2023 roku plac zabaw z 8 metrową „pajęczyną” do wspinaczki. Kawałek niżej jest drugi, starszy plac zabaw. Obok niego jest stara hala zapaśnicza zasłużonego klubu „Slavia Ruda Śląska”. Wokół Areny znajdują się tereny parkowe- planty, Park Młodzieży, a kawałek dalej, na Goduli- Park Mickiewicza.

Na terenach „Burloch Areny” często organizowane są różnorakie imprezy: mecze rugby i hokeja, zawody na rolkach, warsztaty, konkursy dla dzieci, biegi, koncerty, festyny, ćwiczenia jogi czy akcje charytatywne.

Na zachód od „Burloch Areny” znajdują się planty (ich granicą jest ul.Hlonda). Znajdziemy tam kilka alejek spacerowych oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci. Planty również zostały niedawno odnowione i obecnie prezentują się bardzo estetycznie. Rośnie tutaj stary, dosyć gęsty drzewostan liściasty, całość uzupełniona jest o ławeczki i śmietniki. Ludzi tutaj jest stosunkowo niewielu (w porównaniu z „Burloch Areną” czy sąsiednim Parkiem Młodzieży).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *