Plac św. Herberta w Katowicach

Plac Świętego Herberta w Katowicach znajduje się w centralnej części Osiedla Witosa, pełniąc tam funkcję swego rodzaju rynku. W jego pobliżu zbiegają się ulice: Kwiatkowskiego, Grabskiego, Barlickiego i Witosa. Plac zajmuje powierzchnię około 1.9 hektara i ma 560 metrów obwodu. Centralną częścią Placu jest fontanna z wybetonowanym terenem wokół niej. W tym miejscu często organizowane są osiedlowe festyny, koncerty, zloty czy imprezy charytatywne (akurat w czasie jednego z takich wydarzeń były wykonywane fotografie do niniejszego artykułu, jednakże w „zwykłe” dni plac jest spokojniejszy i mniej na nim ludzi). Przy południowym brzegu 'centrum’ Placu znajduje się tajemniczy, wielki kamień, ale trudno powiedzieć, jaka jest jego historia (może ktoś napisze w komentarzu?). Kawałek na południe, na niewielkim wzniesieniu leży podłużny zabaw dla dzieci oraz urządzenia siłowni plenerowej.

Plac od zachodniej strony graniczy z terenami głównego kościoła osiedla, czyli parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św.Herberta. Część placu od strony kościoła jest najbardziej zalesiona. Od 'centrum’ placu do kościoła prowadzą dwie równoległe alejki, wzdłuż których rozciągają się rabatki z iglastymi krzewami. Między nimi usytuowano ławeczki, stoły do gry w szachy, oświetlenie i kosze na śmieci. Przez Plac przebiega ścieżka rowerowa.

W pobliżu znajdziemy liczne pawilony ze sklepami, poradnią, gastronomią i usługami. Jest też podstawówka nr3 oraz zespół szkół prywatnych (podstawówka i średnia), a także bank.

Obok placu znajdują się liczne, bezpłatne parkingi, największe od strony ul.Grabskiego oraz Barlickiego. Przy wschodnim krańcu Placu jest przystanek autobusowy o nazwie „Osiedle Witosa Plac św.Herberta”, obsługujący kilka linii miejskich. Nieopodal znajdziemy stację wypożyczalni rowerów.

Plac Herberta nie jest jedyną przestrzenią relaksacyjno-wypoczynkową na Osiedlu- na południe od niego zaczynają się ogromne lasy, a na końcu ulicy Obroki znajdziemy Staw Kozubek.


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top