Park Gorgol – Ruda Śląska

Park Gorgol Ruda Śląska

Park Gorgol znajduje się w Rudzie Śląskiej (dzielnica Ruda 1), przy zbiegu ulic Magazynowej i Wolności. Ma on powierzchnię około 1.2 hektara i podlega pod urząd miasta. Teren jest ogrodzony, ale całodobowy i bezpłatny. Główne wejście znajduje się od strony południowo-zachodziej (ul.Wolności), aczkolwiek jest kilka innych miejsc, aby dostać się do wewnątrz (także przez ubytki w ogrodzeniu). Park dawniej okryty był raczej złą sławą i słynął z zaniedbania oraz przebywania w nim młodzieży, pijącej alkohol. Dzisiaj jest już trochę lepiej. W 2019 roku teren przeszedł odświeżenie kosztem około 200.000zł z budżetu obywatelskiego. Utwardzono wówczas niektóre alejki, postawiono grillowisko, oświetlenie oraz betonowy stół szachowy, a także ławeczki i śmietniki. Teren jest względnie czysty, zadbany i wysprzątany (aczkolwiek świeżo po imprezach bywają tu nieczystości).

Park w tym miejscu istnieje od kilkudziesięciu lat, aczkolwiek trudno określić kiedy konkretnie został założony. Drzewostan jest gęsty, liściasty, z kilkoma starymi i dużymi okazami.

Centralnym punktem Parku jest swego rodzaju podłużne bajorko-mokradło, będące siedliskiem kilku gatunków płazów. Zmienia ono swój rozmiar w zależności od ilości opadów w danym okresie. Ludzi w Parku w „zwykłe” dni jest raczej mało. Niekiedy organizowane są tutaj (we współpracy z samorządem) różnorakie imprezy czy koncerty, pojawiają się wtedy mobilne punkty gastronomiczne typu food-truck. Na południu znajdziemy niewielką górkę, która zimą jest niezłym miejscem do pozjeżdżania na sankach.

Na terenie Parku odczuwalny jest niestety hałas z pobliskich, dosyć ruchliwych ulic. Wzdłuż ulicy Wolności przebiega ważna ścieżka rowerowa „północ-południe”, która powstała etapami (w latach 2020-2023) w miejscu zlikwidowanej linii tramwajowej nr18 z Chebzia do Bytomia. W bezpośrednim sąsiedztwie Parku znajduje się siedziba Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej i przystanek autobusowy „Ruda RSM”. Przy ul.Magazynowej oraz na okolicznych osiedlach znajdziemy sporo miejsc parkingowych. Niedaleko Parku Gorgol znajdziemy też inne, ciekawe tereny rekreacyjne, np. Staw Kokotek i Park Kozioła.


Park Gorgol – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top