Staw Lipiński (Zandka) – Świętochłowice

Staw Zandka Lipiński Świętochłowice

Staw Lipiński (Zandka) położony jest (jak sama nazwa wskazuje) w świętochłowickich Lipinach, lecz sąsiaduje też z Rudą Śląską (dzielnica Godula). Powierzchnia stawu to 2,4 hektara z szuwarami i 2,1 hektara bez nich. Obwód linii brzegowej to 560 metrów. Teren podlega pod Polski Związek Wędkarski, konkretnie jest to łowisko nr705 okręgu w Katowicach. Staw jest zalanym wyrobiskiem odkrywkowym, które dodatkowo z czasem pogłębiło się w wyniku działania szkód górniczych. Głębokość stawu jest raczej niska, średnio około 1 metr przy brzegach i do 2-3 metrów w centralnej części. Woda jest jakości „średniej”, obowiązuje zakaz kąpieli.

Po sąsiedzku od Zandki znajdują się 2 podobne stawy- Glombik i Smrodlok w Rudzie Śląskiej, pół kilometra na południe (na granicy Chebzia i Lipin) jest Staw Marcina, a niecały kilometr na wschód, leży Staw Trupek.

Staw Lipiński jest zarośnięty szuwarami z 3 stron- południowej, wschodniej i północnej. Jednakże gdzieniegdzie wycięto w szuwarach wąski pas, aby umiejscowić pomost i stanowiska wędkarsko-rekreacyjne. Niektóre z tych stanowisk są dosyć oryginalne pod względem „inżynieryjnym” (podobnie jest w sąsiednim Glombiku). Staw Zandka od strony Lipin graniczy z ogrodzeniem, za którym znajdują się hale i parkingi firmy Delta Trans oraz jej kontrahenci i podwykonawcy.

Dojazd samochodem bezpośrednio nad Staw Lipiński możliwy jest od strony ul.Rencistów w Rudzie-Goduli, należy kierować się na południe gruntową drogą, tyłem cmentarza. Staw podlega pod PZW, więc wystarczy posiadanie karty wędkarskiej. Teren jest w miarę zadbany i oczyszczony ze śmieci. Stanowisk przy brzegu jest kilka, a licząc z tymi „umownymi”- kilkanaście. Miejsce jest dosyć ciekawe i wielu ludziom może się tu spodobać. Niestety niekiedy (ale nie zawsze) jest głośno z położonych po sąsiedzku firm.


Staw Lipiński (Zandka) – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

0 thoughts on “Staw Lipiński (Zandka) – Świętochłowice”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top