Staw Wąwóz w Świętochłowicach

Staw Wąwóz Świętochłowice

Staw „Wąwóz” położony jest w Świętochłowicach, na północno-wschodnim wierzchołku dzielnicy Piaśniki (obok supermarketu Dino). Staw sąsiaduje także z Chropaczowem, oraz Chorzowem (dzielnica Cwajka), a niedaleko jest też do Bytomia (dzielnica Łagiewniki). Staw „Wąwóz” ma 1.2 hektara powierzchni oraz około 450 metrów obwodu. Leży on na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Stawowej, aczkolwiek brzegi wzdłuż tych ulic są wysokie i niedostępne, a jedyna sensowna ścieżka wejściowa nad „Wąwóz” prowadzi od strony Chropaczowa (dlatego też wielu okolicznych mieszkańców mylnie uważa, że cały ten staw leży na terenie 'Chropka’).

Staw powstał w wyniku zalania nieczynnego wyrobiska. Obecnie pełni on funkcje spacerowe, rekreacyjne oraz przyrodnicze. Terenem opiekuje się sekcja wędkarska 'Wąwóz’, która przy północnym brzegu posiada swoją rybaczówkę. Wędkarze mają do dyspozycji kilkanaście drewnianych stanowisk, niekiedy organizowane są zawody wędkarskie. W stawie można spotkać kilkanaście gatunków ryb, a na północy jest wydzielone tarlisko. Ponadto częstym widokiem są ptaki (głównie łabędzie i kaczki), a niekiedy wiewiórki, a nawet sarny. W środku stawu jest niewielka wysepka z krzaczkami, a obok niej pływająca, drewniana budka dla ptaków. Woda w Stawie jest dosyć zamulona i nie nadaje się do kąpieli, aczkolwiek nie śmierdzi.

Stawu nie da się obejść wokół, gdyż od strony ul. Bytomskiej i Stawowej są wspomniane skarpy, a ścieżka spacerowa znajduje się jedynie od strony północnej i zachodniej. Przy stawie znajduje się ławeczka i kilka pojemników na śmieci, nie ma niestety oświetlenia. Staw sąsiaduje z ogródkami działkowymi (również o nazwie 'Wąwóz’) oraz blokowiskami Chropaczowa i Piaśnik. Niedaleko jest na „Skałkę” i do Lasku Chropaczowskiego. Niestety, nad stawem panuje dosyć duży hałas samochodowo-tramwajowy z ruchliwej ulicy Bytomskiej.


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

0 thoughts on “Staw Wąwóz – Świętochłowice”

  1. Szału nie ma, ale pospacerować z psem albo z absztyfikantem się da 😉 O wędkowaniu się nie wypowiadam, bo się na tym niy znom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top