Ruda Śląska – Chebzie

Ruda Chebzie

Chebzie to niewielka dzielnica Rudy Śląskiej, położona w północno-wschodniej części miasta i zamieszkiwana przez około 2tys. mieszkańców. Znajduje się tutaj jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Na początku była to osada kolejarska, lecz niedługo później zbudowano również domy dla górników z pobliskiej kopalni. Do dziś dzielnica zachowała charakter robotniczy, z charakterystycznymi familokami. Chebzie od zachodu graniczy z Rudą1, od północy z Godulą, od wschodu z Lipinami (Świętochłowice) i od południa z Nowym Bytomiem. Do wszystkich z tych dzielnic jest z Chebzia świetny dojazd drogowy i tramwajowy. Jeśli chodzi o wpływy kibicowskie, to praktycznie 100% mieszkańców kibicuje Ruchowi Chorzów.

Chebzie Mapa

Chebzie jest miejscem, przez które każdego dnia przewija się mnóstwo ludzi. Dzielnica położona jest na skrzyżowaniu kilku tranzytowych dróg, działa duża pętla tramwajowa i dworzec PKP. Wiele osób przesiada się tutaj na inny środek lokomocji. Ulice są ruchliwe, a pociągi i tramwaje kursują często. Z pewnością wśród podróżnych znajdziemy kibiców wielu klubów, jednak jedyne dozwolone barwy na dzielnicy to barwy Ruchu Chorzów. Mieszkańcy Chebzia znają są bardzo dobrze między sobą, często mieszkają tutaj rodziny od kilku pokoleń. Kibicowanie Ruchowi ma tutaj wieloletnią tradycję, a dzielnica zawsze była niebieska. Mieszkańcy są bardzo cięci na kibiców Górnika Zabrze. Wszak sąsiednie dzielnice- Ruda1 i Godula to prawie sam Górnik, a Lipiny i Kaufhaus są podzielone. Odległościowo, zarówno na Cichą jak i Roosevelta jest stąd podobna odległość- około 6km. Pociągiem również jest identyczny dojazd- 2 stacje  (7 minut jazdy) opdowiednio do Zabrza i Chorzowa Batorego. Dzielnica (jak widać na mapce) jest przecięta na pół przez Drogową Trasę Średnicową i linię kolejową nr137, oraz poszatkowana licznymi, mniejszymi liniami towarowymi.

Zachodnia część dzielnicy to Urząd Skarbowy, linia tramwajowa w stronę Zabrza, staw wędkarsko-wypoczynkowy „Kokotek” i kilka firm, związanych głównie z samochodami ciężarowymi. Domów mieszkalnych tam nie ma, śladów kibicowskich również. Przechodząc przez mostek nad DTŚ trafimy na urokliwe osiedle przy ul.Styczyńskiego i ul.Szafranka. Kilkanaście niskich bloków to spokojne miejsce, opanowane przez kibiców Ruchu. Obecnie mieszkańcy są lekko „odcięci” od reszty dzielnicy przez DTŚ i ekrany dźwiękoszczelne, lecz 2 mosty ułatwiają komunikację z 'niebieskimi’ z drugiej strony trasy. Przez leśną ścieżkę można stąd dojść również na Kaufhaus w Nowym Bytomiu, a dalej rozciągają się bardzo rozległe tereny Huty Pokój oraz ul.Niedurnego- najważniejsza ulica Rudy Śląskiej.

 


Przechodząc mostem przez DTŚ dojdziemy do osiedla familoków przy ul.Węglowej. W tej części dzielnicy mieszka najwięcej ludzi. Znajdziemy tutaj typowo śląskie klimaty, „godanie” słychać na każdym kroku, a na dźwięk słowa „Zabrze” mieszkańcy reagują niechęcią. W tutejszej szkole, a nawet przedszkolu od małego wpajana jest niebieska religia przez starszych kolegów. Powoduje to, że sytuacja kibicowska chyba nigdy się tutaj nie zmieni. Plac szkolny i okolice sklepu przy ul.Dworcowej to również rdzenne, śląskie klimaty. Po przeciwnej stronie ul.Zabrzańskiej spotkamy zabudowania kolejarzy. Na osiedlu życie płynie powoli, sporo starszych osób patrzy całymi dniami przez okno. Napisów kibicowskich jest tutaj mnóstwo.

Za osiedlem familoków mieści się dworzec kolejowy. Jego zabytkowe budynki należą do Szlaku Zabytków Techniki. Zatrzymują się na nim pociągi na trasie Gliwice-Katowice-Częstochowa. Dzielnica jest solą w oku dla kibiców Górnika, dlatego ostatnim czasem kibice Górnika z TRŚL robią sobie zbiórki przedmeczowe na dworcu na Chebziu, by choć kilka razy w roku bezpiecznie pośpiewać co sądzą o tej dzielnicy. Do najpopularniejszych przyśpiewek „żaboli” z TRŚL należy ta, która bez powodów sugeruje związek Chebzia z wyznaniem mojżeszowym. Kibice Ruchu z NRŚL również niekiedy robią zbiórki przedmeczowe na Chebziu, lecz osoby z Kochłowic czy Bykowiny mają dużo bliżej na Cichą inną trasą, więc wolą jeździć samodzielnie. Za dworcem i ulicą Przedtorze rozciągają się tereny przemysłowe i bezdroża. Dworzec jest bardzo popisany, mimo iż miasto i konserwator zabytków starają się dbać o czyste ściany.

Centralna częśc dzielnicy to Rondo Unii Europejskiej i pętla tramwajowa (Chebzie Pyntla). Rondo jest bardzo ruchliwe, od niego odchodzi zjazd z DTŚ oraz początek mają ważne ulice- Niedurnego, Goduli i Dworcowa/Zabrzańska. Obok ronda znajduje się słynna Pętla Tramwajowa. Każdy szanujący się imprezowicz choć raz w życiu obudził się w tramwaju na pętli na Chebziu. W innych miastach, z racji zawracania tam wielu linii tramwajowych Chebzie jest symbolem czegoś, co jest bardzo daleko, np. -Kajś ty boł po te żymły, na Chebziu?! -Niy, spotkołch cera uod Ewalda i my trocha poklachali. Przez pętlę przewija się sporo osób, ale to głównie osoby przesiadające się na tramwaj, uczniowie i robotnicy. W barwach dosyć rzadko można tutaj kogoś spotkać.

Za rondem znajdziemy jedyny most, umożliwiający przedostanie się na północną stronę torów kolejowych. Za nim mieści się stacja benzynowa i rozgałęzia linia tramwajowa. Od wschodu przebiega tutaj granica ze świętochłowickimi Lipinami, lecz najbliższe domy mieszkalne znajdują się za Stawem Marcina i rozległymi terenami przemysłowo-logistycznymi. Ogólnie, z racji świetnej lokalizacji i dojazdu, Chebzie przyciąga firmy transportowe i logistyczne.

Północne Chebzie to granica z Godulą. Wzdłuż ruchliwej ul.Goduli rozlegają się stawy i lasy. Ostatnia część dzielnicy to tzw. Paulus, czyli ulice- Pawła, Stara i Tylna. Mnóstwo tam magazynów, działa przeładownia węgla, zajezdnia autobusowa, fabryka rur, wysypisko oraz wiele dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Przy ul.Pawła stoi kilkanaście familoków, lecz mało kto chodzi tam na mecze. Miejsce jest bardzo zaniedbane, jest tam kilka bardzo starych napisów kibicowskich, a ekipa która je pisała już dawno się rozjechała po świecie. Dalej na północ zaczyna się Godula i Orzegów, skąd niekiedy kibice Górnika wpadają na Chebzie w odwiedziny. Okolice ul.Pawła to zapomniane miejsce, które lata świetności ma już za sobą. Obecnie zanika już więź między tymi terenami a „właściwym” Chebziem, które zaczyna się w świadomości niektórych osób dopiero za mostem kolejowym.

 1. Mieszkam na chebziu od pokoleń i ja i moje dzieci zawsze kibicujemy Górnikowi.
  Nie wiem skąd autor reportażu ma takie wiadomości.
  Może mieszka tam parę chorzowskich ale to zwykła patologia. Dla nich szczęście to wypić piwo pod odido i to są ci wielcy kibice ruchu?

 2. cos wam powiem wychowalem sie z nimi na chebziu i nie raz na za dymie z nimi byłem! nigdy mnie nie zostawili nigdy i tam sa sami niebiescy niebieski kolor w ich żyłach płynie wiekszość żaboli jest na tym jebanym kafhałzie nie cierpie tych szmaciarzy. pozdro dla NIEBIESKICH

 3. W którym miejscu jest ten uroczy tuneli dla pieszych? Nie potrafię go z opisu zlokalizować 😀 .

  Od admin: Tunelik jest strasznie niski- dla krasnoludków 🙂 Prowadzi z końcówki ulicy „Przedtorze” w stronę stawu Kokotek.

 4. Strona fest fajno, idzie sie poczytac. Ino mie slabia te haje we komyntarzach… Ciulocie sie sam ze soba, a te pierdolone gorolskie myndy durs niszcza nosz ukochany Górny Ślonsk! Jo jes 100% żabol i moga od siebie pedziec – jebac warszawe za to jak dzisiej wyglondo naszo ziemia obiecano…! A wy sie dali ciulejcie o to kierych kaj jes wiyncyj… Otworzcie sam slypia! PYRSK ŚLONZOKI!

 5. Witom kiepska sprawa ze godula za zabolami. ja tam do laski bd jezdzil na rejestracji SH mam nadzieje ze mi auta nie obiją
  Ja wiem ze na rudzie cale kochlowice, trocha bykowiny jest za ruchem bo tam czesto bywom na wirku nie wiem jak jest ale czesta tam jestem w plazie i jest spokoj. pozdrawiom

 6. jestem z chebzia. prawdopodobnie jest tam 2%zaboli ale to sa osoby starsze ktore sa w podeszlym wieku.z mlodzierzy niema nikogo za gornikiem.wszyscy wychowani sa na cichej.nie jest nas duzo ale sercem i duchem zawsze za Ruchem. zabole propagandy sieja na chebziu nie istnieja.chebzie lata w stecz bylo podzielone na dwa kluby ale czasy sie zmienily i narodzila sie niebieska przyszlosc.

 7. trocha smiychu sam jest:)niy miyszkom obecnie e RUDZIE ale tam zech sie uRodzil i kupa czasu miyszkol,czynsto tam bywom znom calo ekipa z chebzio i zodyn mi niy powie ze tam je co innego jak RUCH,moze na tym paulusie je TRSL z tych 4 familokow mozno jake dziadki jezdzom na Gornik.a co do Rudy 1 to panowie wyluzujcie bo tam zawsze byla ekipa RUCH-u!!kupa ludzi sie porozjyzdzalo ale kilkudziesieciu na bank zostalo godom tu o kaRmanskim jaki i R1.dobrze opisujesz dzielnice i rob tak dali..4EWER KS RUCH PozdRoo

 8. A mi tam te reportaże się podobają… Nie mam pojęcia jak to u Was tam jest na Śląsku, więc nie wiem czy obiektywne… Ale ufam, że tak 🙂 Natomiast „napinka” ze strony co poniektórych jest śmieszna…

  Naprawdę ciekawe reportaże i czekam na więcej 🙂 Dobra robota 🙂 Pozdr.

  • Ta strona to chyba najlepsza taka strona o Górnym Ślonsku, lecz nie do końca obiektywna, admini są chyba za ruchem, bo wszędzie kaj tylko można go wciskają na siłę

 9. mozna powiedziec ze dobrze napisane ! na Chebziu mieszka kilku zaboli lecz wiekszosc to ruch ale nie licza sie zbytnio na Rudzie Śląskiej z powodu małej liczby ludzi mieszkajacych tam ! Wiem bo nie raz byłem panowie z Chebzia jesli na Rudzie jest akcja bez sprzetu ?! to prosze tego przestrzegać ! nie ma flaszek i kamieni to tez liczymy jako sprzet ! ci co maja wiedziec to wiedza ! a co do rudy to wczoraj byłem i rozmawiałem i podobno panowie na Rudzie potrafia tylko bazgrac po scianach ! a bliskość Zabrza mówi sama za siebie co za kibice tam sa liczby z zbiórek tez mówia same za siebie 🙂 pozdROWienie dla Rudzioli

 10. choćby niy wiym jak sie opisalo jakies miasto/dzielnica to i tak zawsze ktoś bydzie uważoł inaczy i bydzie miec jakieś ale. Nie ma złotego środka. Moje zdanie takie, jak ktoś chce wiedzieć jak kajś jest to niech sie w te miejsce jedzie zoboczyć. Pyrsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *