Kozia Góra-Stefanka-Równia pod Kozią (Szlak-Łącznik Niebieski)

Szlak niebieski z Równi pod Kozią do wiaty 'Pod Kozią Górą’ jest krótkim górskim łącznikiem o długości 1600 metrów, jego przejście zajmuje średnio 35 minut. Szlak przebiega w całości przez zbocze Koziej Góry oraz jej szczyt. Styka się on z 3 innymi szlakami: od wschodu ze szlakiem czerwonym z Bielska-Białej, przez Bystrą na Klimczok, od zachodu ze szlakiem żółtym z Bielska-Białej, przez Szyndzielnię na Klimczok, a w środku ze szlakiem zielonym z Bielska-Białej, który kończy tu swój bieg. Ponadto szlak niebieski krzyżuje się z wieloma innymi ścieżkami leśnymi, nieoznakowanymi kolorami. Jedyne 'ostrzejsze’ podejścia szlaku niebieskiego są na obu jego końcach, ale są dosyć krótkie. Cała środkowa cześć jest niemal płaska. Szlak niebieski jest łatwy i przyjemny, wiodący szeroką 'aleją’ z nawierzchnią ziemną oraz częściowo z drobnych kamieni. Ludzi na szlaku jest dosyć dużo, gdyż jest to popularne miejsce spacerowe dla mieszkańców Bielska i okolic. W centralno-zachodniej części szlaku niebieskiego są dwie jego główne atrakcje: schronisko Stefanka oraz szczyt Koziej Góry z punktem widokowym, o czym w opisie poniżej.

Opis (i fotogaleria poniżej) przebiegać będzie od strony wschodniej (Równi pod Kozią) w stronę zachodnią. Początek szlaku niebieskiego na Równi pod Kozią to skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym- możemy nim dojść w jedną (północną) stronę w okolice Błoń w Bielsku-Białej, a w drugą (południową) stronę do Bystrej i dalej na Klimczok. Na samej Równi jest wiata z paleniskiem, kilka ławek, kosze na śmieci oraz oznakowania szlakowe. Równia nie jest miejscem widokowym- wysokie drzewa skutecznie ograniczają widoczność w każdą stronę. Za Równią od razu czeka nas (jedyne) podejście pod górę, ma ono około 400 metrów długości i 70 metrów przewyższenia. Dalszą część szlaku idziemy już niemalże po płaskim. Między drzewami można zaobserwować prześwity panoramy Bielska-Białej.

Po przejściu około 1 kilometra dojdziemy do Stefanki, czyli schroniska górskiego z 1909 roku. Jego nazwa wzięła się od nazwiska Karla Steffana- leśnika, miłośnika wędrówek górskich i burmistrza Bielska-Białej. Stefanka położona jest na wysokości 676 m.n.p.m. W schronisku funkcjonuje bufet oraz 30 miejsc noclegowych, a wokół niego są tereny rekreacyjne- place zabaw, liczne ławki, parasole, bar z grillem i miejsce na ognisko. Miejsce jest częstym przystankiem wśród górskich  rowerzystów. Przy Stefance swój bieg kończy zielony szlak z Bielska-Białej. Bardzo popularne wśród turystów jest spacerowe „kółeczko”, czyli wejście do góry szlakiem zielonym, przejście szlaku niebieskiego i zejście na dół czerwonym (lub w odwrotną stronę).

Idąc dalej na zachód szlakiem niebieskim, około 200 metrów za Stefanką trafimy na szczyt Koziej Góry. Jest na nim punkt widokowy, początek rowerowego toru „Cygan” oraz tablice informacyjne. Z punktu widokowego możemy podziwiać panoramę na dwie strony: południowo-zachodnią (Bystra, Magura, Klimczok) oraz północno-wschodnią (Bielsko-Biała i Łysa Góra), choć ten widok jest częściowo przysłonięty przez korony drzew.

Od szczytu Koziej Góry do zachodniego końca szlaku niebieskiego jest odległość około 300 metrów z dosyć treściwą, około 50-metrową różnicą poziomów. Szlak kończy się przy wiacie na skrzyżowaniu ze szlakiem żółtym, prowadzącym z Bielska-Białej, przez Szyndzielnię na Klimczok.


Szlak niebieski – fotografie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top