Fazaniec Bytom – Górka Saneczkowa

Górka Bytom Park Fazaniec

Na granicy Rudy Śląskiej i Bytomia znajduje się Park Fazaniec. Jest on bardzo pofałdowany i górek w nim nie brakuje. Największa z nich, położona na południu Parku zimą służy za saneczkowy tor zjazdowy. Wysokość górki to około 8 metrów, a długość toru jazdy to 80 metrów. U góry są ławeczki, kosz na śmieci oraz drewniane poręcze. Nieopodal górki, u styku ulic Bażantowej i Orzegowskiej jest bezpłatny parking (niewielki, ale zimą zawsze są tam wolne miejsca).

Górka w Parku Fazaniec jest wysoka i fajna, ale niestety dosyć niebezpieczna. Na pewno nie jest to miejsce dla najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się równowagi i panowania nad sankami. Głównym minusem jest fakt, iż tor jazdy jest bardzo wąski, około 2-metrowy. Wyjechanie poza tor równoznaczne jest z „glebą”, a przy większym pechu z uderzeniem w drzewo. Ponadto niewielka szerokość toru to mała przepustowość, praktycznie niemożliwe jest korzystanie z górki przez większą ilość osób jednocześnie, bo będzie dochodziło do kolizji (co gorsza, wchodzić do góry trzeba tą samą trasą, którą zjeżdżamy, bo innej ścieżki na górę nie ma). Jednakże w dzisiejszych czasach tłumy na górkach saneczkowych zdarzają się bardzo rzadko, bo dzieci rodzi się mało, a większość z nich woli gapić się w ekran, zamiast wyjść na dwór, dlatego jest duża szansa, że górka będzie całkiem pusta, gdy na nią przyjdziemy.

Dolna część toru wpada bezpośrednio na skrzyżowanie dwóch alejek parkowych, więc dobrze, gdyby ktoś tam stał i 'regulował ruchem’ w momencie pojawienia się niczego nieświadomych spacerowiczów.

Podsumowując, parametry górki na Fazańcu (wysokość, nachylenie, długość) są atrakcyjne i można znaleźć tutaj wiele frajdy, ale z powodu małej szerokości toru na pewno nie jest to miejsce dla małych dzieci i „nieogarów”. Saneczkarz musi mieć wypracowaną umiejętność jechania tam, gdzie chce jechać (oraz nagłego skręcania i hamowania w razie potrzeby), bo bezwładne jechanie przed siebie szybko skończy się na drzewie lub na innej osobie.


Sprawdź też opisy innych górek saneczkowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top