Park Kościuszki Katowice – Górka Saneczkowa

Górka Sanki Park Kościuszki Katowice

Tor saneczkowy w parku Kościuszki w Katowicach to prawdopodobnie najpopularniejszy tego typu obiekt w całej konurbacji górnośląskiej. Miejsce jest ogólnodostępne, wstęp jest bezpłatny. Górka zjazdowa jest oświetlona po zmroku, aż do godziny 23. W roku 2020 obiekt (podlegający obecnie pod katowicki samorząd) został gruntownie zmodernizowany kosztem 600 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego. W przypadku, gdy temperatura jest niska, ale nie ma naturalnego śniegu- zarządca dysponuje urządzeniami naśnieżającymi.

Górka znajduje się w południowej części parku Kościuszki, obok zabytkowego kościółka św.Michała Archanioła- dzielnica Brynów (patrz mapa poniżej). Można tam dojechać tramwajami, kursującymi wzdłuż ulicy Kościuszki (przystanek Brynów Zgrzebnioka), ewentualnie autobusami kursującymi ulicą Mikołowską (przystanek Brynów Wincentego Pola, który położony jest około 10 minut spaceru od toru saneczkowego). Miejsca parkingowe zlokalizowane są wzdłuż ulic Kościuszki, po obu jej stronach (na odcinku między ul. Ceglaną, a ul.Zgrzebnioka).

Tor zjazdowy jest wyrównany i wyprofilowany- na początku zjazd jest dynamiczny i prędkość nabierana jest bardzo szybko, aby mniej więcej w połowie toru wypłaszczyć się i sukcesywnie zwalniać. Tory de facto są tutaj dwa. Pierwszy to wąska „rynna” (do połowy wyłożona igielitem), coś w rodzaju śnieżnej zjeżdżalni. Drugi (równoległy) tor to swego rodzaju „stok narciarski” o szerokości około 35 metrów i długości 150 metrów. Na stanowisko startowe prowadzą schody z drewnianą poręczą. Wszelkie przeszkody w okolicy toru zjazdowego (drzewa, latarnie itp) owinięte są u podstawy miękkim materiałem o konsystencji waty, aby ewentualna kolizja nie wyrządziła nikomu krzywdy. Pomiędzy torem zjazdowym, a alejką służącą do wchodzenia pod górę rozciągnięta jest specjalistyczna siatka. Jedynym minusem obiektu jest brak w okolicy toalet oraz lokali gastronomicznych, ale mimo to górka w Parku Kościuszki to absolutny numer1 w kategorii bezpłatnych torów saneczkowych w Katowicach i okolicach. Z tego powodu ludzi jest tu na ogół bardzo dużo, może poza godzinami „szkolnymi”.


Sprawdź też opisy innych górek saneczkowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top