Skwer Gandhiego-Park Róż Chorzów – Górka Saneczkowa

Górka sanki Park Róż Gandhiego Chorzów

Skwer Mahatmy Gandhiego to wschodni kraniec Parku Róż w Chorzowie (dzielnica Klimzowiec). Zimą funkcjonuje tutaj bardzo popularna górka saneczkowa. Mało kto używa nazwy „Gandhiego”, większość osób nazywa to miejsce „górką w Parku Róż” albo „górką koło Lidla”. Pierwotnie (w czasach PRL) w tym miejscu planowano zbudować kolejne bloki mieszkalne, ale ostatecznie tego nie zrobiono i od kilkudziesięciu lat teren jest wielką łąką, która od strony wschodniej jest lekko nachylona. Zimą miejsce idealnie nadaje się na jazdę na sankach. Na załączonych zdjęciach nie widać tłumów, gdyż były robione w godzinach „szkolnych”, jednakże w czasie weekendów oraz ferii zimowych, gdy pogoda dopisuje- dzieciaków na sankach jest tutaj mnóstwo. Na szczęście „przepustowość” obiektu jest duża, więc nie trzeba stać w kolejce.

Górka „główna” ma około 3 metrów wysokości, jest bardzo dobrze wyprofilowana, a „tory zjazdowe” rozchodzą się na promień około 90 stopni, co umożliwia zjeżdżanie przez kilkanaście osób jednocześnie. Jej wielkość jest wystarczająca dla dzieci „młodszych” i „średnich”, z kolei dzieci „starsze” i młodzież mogą domagać się czegoś większego (dla osób potrzebującej większej szybkości i adrenaliny- niedaleko jest większa górka w Parku Śląskim).

Oprócz górki „głównej” jest tutaj też kilka mniejszych, bocznych- od strony chodnika wzdłuż ul.Gałeczki oraz obok pobliskiego stawu 'Mały Leopold’ (przedłużenie ulicy Domina), obie mają około 1,5 metra wysokości. Ponadto, z tyłu głównej górki (od strony budynku przy Młodzieżowej 1) jest niewielka niecka (ośla łączka) dla najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się poruszać w warunkach zimowych.

Obok górki, wzdłuż ul.Gałeczki jest bezpłatny parking, aczkolwiek często nie ma na nim miejsca. Można też zaparkować przy supermarkecie Lidl (lub drugim- Biedronka), ale wówczas należy pobrać bilet z parkometru (początkowy okres parkowania jest bezpłatny). Niedaleko górki jest przystanek autobusowy „Chorzów Młodzieżowa”, a 500m od górki ruchliwy przystanek tramwajowo-autobusowy „Chorzów AKS”.

Górka w Parku Róż/Gandhiego jest jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc w Chorzowie i dzieci w wieku „wczesnoszkolnym” z pewnością będą nią oczarowane.


Sprawdź też opisy innych górek saneczkowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top