Park Mickiewicza Bytom – Górka Saneczkowa

Górka sanki Bytom Park Mickiewicza

Park Mickiewicza w Bytomiu położony jest między Rozbarkiem, a Łagiewnikami. Znajdziemy w nim sztuczne wyniesienie, które zimą świetnie nadaje się do zjeżdżania na sankach i „jabłuszkach”. Górka położona jest we wschodniej części Parku, na wysokości osiedla Arki Bożka (oczywiście po zachodniej stronie ulicy Chorzowskiej- DK79). Zaraz obok górki jest przystanek autobusowy „Bytom Arki Bożka”, a kawałek dalej stacja benzynowa BP, która jest dobrym punktem orientacyjnym. Sam Park Mickiewicza opisany jest TUTAJ, natomiast poniżej znajduje się charakterystyka położonej w tymże Parku górki saneczkowej.

Omawiana górka ma około 5 metrów wysokości. Oczywiście do skorzystania z jej usług- musi być mróz oraz odpowiednia warstwa śniegu (najlepiej ubitego i rozjeżdżonego). Można z niej zjeżdżać na dwa sposoby- albo na północ i wschód (trasy 'krótkie’), albo na zachód (trasa 'długa’). Strona południowa zarośnięta jest drzewami. Trasy 'krótkie’ są na początku bardzo strome, aby po kilku metrach wypłaszczyć się. Intensywny start i szybkie hamowanie, dobre dla najmniejszych dzieci, które dopiero uczą się zjeżdżać (nie trzeba specjalnie nic robić, po prostu ruszyć i bezwładnie jechać przed siebie).

Wersja 'długa’ to już wyższa szkoła jazdy. Jest to trasa saneczkowa o długości około 100 metrów, która oprócz wysokości górki wykorzystuje też ukształtowanie terenu w samym Parku (malejące w stronę zachodnią, gdzie są stawy i rzeka Bytomka). Tor najpierw ma 6 metrów szerokości, aby potem zwężyć się o połowę i zamienić w swego rodzaju tor bobslejowy, z charakterystycznym zakrętem w prawo w dolnej części. Tutaj saneczkarz musi posiadać pewne umiejętności do panowania nad pojazdem oraz dobry sprzęt, najlepiej żeby były to sanki z metalowymi płozami (z kolei 'jabłuszka’ i chińskie sanki plastikowe typu 'kuwetka’) mogą być zbyt szurające i niezręczne, aby dojechać na sam koniec trasy. Ten wariant zjazdowy jest niezbyt stromy, więc trzeba robić wszystko (jak słynni bobsleiści z Jamajki), aby utrzymać prędkość jak najdłużej i nie zatrzymać się zbyt wcześnie.

Górka w Parku Mickiewicza nie jest zbyt spektakularna, ale w Bytomiu ogólnie jest mało tego typu bezpłatnych miejsc (inne są w Parku Kachla czy Parku Fazaniec). Dzieci najmłodsze na pewno będą zadowolone, z kolei te starsze mogą wymagać większej adrenaliny i wyższych wzniesień. Minusem może być hałas samochodowo-tramwajowy z pobliskiej ulicy Chorzowskiej, która przebiega raptem 60 metrów od omawianej górki.


Sprawdź też opisy innych górek saneczkowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top