Księża Góra Radzionków – Górki Saneczkowe

Radzionków Księża Góra

Park Księża Góra to największe i najsłynniejsze tereny zielone w Radzionkowie, popularne także wśród mieszkańców sąsiednich Piekar Śląskich i innych okolicznych miejscowości. Sama Księża Góra jest dosyć pofałdowana, zwłaszcza jej północna część, dlatego zimą na jej alejkach często można spotkać narciarzy biegowych (jest nawet wypożyczalnia sprzętu). Nie brakuje tu też górek, na których można zjeżdżać na sankach. W tym artykule opiszę dwie najpopularniejsze (choć w sumie górek, zwłaszcza mniejszych jest tu więcej).

Pierwsza górka saneczkowa ma miejsce startowe na centralnej polance Księżej Góry, a finisz jest przy parku linowym w pobliżu kąpieliska. Zjeżdża się po chodniku, więc nie ma wybojów ani innych nierówności, a nachylenie jest jednostajne. Wysokość tego wariantu zjazdowego to 7 metrów, a długość to 90 metrów. Zjeżdżający muszą uważać, aby nie zjechać w bok (gdyż tor jest położony na swego rodzaju nasypie i zboczenie z trasy równoznaczne jest z końcem jazdy, a nawet wjechaniem w drzewo), należy też uważać na inne osoby, bo tor jest dosyć wąski i przy większej ilości ludzi może dochodzić do kolizji. Dlatego opiekuni muszą pilnować, aby dzieciaki nie zderzały się (między sobą, lub z drzewami) a wtedy wypad na sanki na pewno będzie zaliczony do udanych. Tłumów tutaj raczej nie ma, może poza szczytowymi okresami ferii zimowych lub wizytami grup zorganizowanych.

Druga górka jest jeszcze większa, dłuższa i trudniejsza. Jej koniec położony jest przy alejce na wysokości przejścia dla pieszych, obok budynku przy Księżogórskiej 53. Ta górka to coś w rodzaju toru bobslejowego. Jest ona bardzo wymagająca i z pewnością nie powinny z niej korzystać małe dzieci. Każdy zjeżdżający musi mieć tu rozwiniętą umiejętność skręcania, hamowania i ogólnej kontroli nad jazdą, w przeciwnym razie 'gleba’, albo bliskie spotkanie z radzionkowską florą. Wysokość górki to kilkanaście metrów, a długość toru to około 150 metrów. Nachylenie nie jest zbyt strome, aby bezwładnie przejechać całą trasę (zwłaszcza, kiedy jest grząska i mało rozjeżdżona) dlatego przyda się dobry sprzęt (porządne sanki na płozach), w przeciwnym razie (mało zwrotne i hamujące 'jabłuszka’ lub plastikowe sanki typu 'wanna’) zjeżdżający zatrzyma się mimowolnie w połowie trasy (na torze, lub na drzewie). Niestety ta górka jest bardzo wąska i trzeba z niej korzystać po kolei, zachowując bezpieczny odstęp czasowy, nigdy nie powinno się zjeżdżać jednocześnie. Opieka osób starszych nad zjeżdżającymi tutaj dziećmi jest mocno wskazana, wręcz obowiązkowa.

Miejsca parkingowe są na poboczu wzdłuż ulicy Księżogórskiej, ewentualnie na dużym placu przy kąpielisku. Można też zaparkować przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, skąd do Księżej Góry jest kwadrans spaceru.


Sprawdź też opisy innych górek saneczkowych:

0 thoughts on “Księża Góra Radzionków – Górki Saneczkowe”

  1. Piękny park i fajne górki, niestety w tym roku śnieg był może w sumie ze 2 tygodnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top