Staw Martyn I – Świętochłowice

Staw Martyn 1

Staw Martyn I położony jest w Świętochłowicach, po północnej stronie Drogowej Trasy Średnicowej (z drugiej, południowej strony jest staw Martyn II). Dawniej był to jeden staw, ale budowa 'średnicówki’ przecięła go na pół swego rodzaju groblą, stąd obecnie rozróżniamy dwa osobne „Martyny” – 1 i 2 (w pobliżu jest też Staw Marcina, ale to jeszcze inny obiekt). Co ciekawe- oba „Martyny”, pomimo tego, że to odrębne stawy- nadal stanową jedno łowisko w wykazie PZW (nr707).

Martyn 1 to staw o powierzchni około 3 hektarów i obwodzie brzegów 710 metrów. Ma on kształt trapezu. Powstał (jak wszystkie okoliczne stawy) wskutek działalności górniczej, prowadzonej na tym obszarze od XIX wieku.

Nad Martyn 1 prowadzą dwie niezależne drogi (wschodnia i zachodnia), które połączone są ze sobą wąską ścieżką wzdłuż DTŚ, po której da radę przejechać co najwyżej jednoślad. Dojazd zachodni prowadzi od strony salonu samochodowego na Chebziu (ul.Szyb Barbary), gruntowa droga ciągnie się północną stroną 'średnicówki’ i po drodze mija staw Ameryka. Dojazd wschodni prowadzi wzdłuż DTŚ spod wiaduktu-estakady (dołem idzie główna linia kolejowa z Katowic do Gliwic, górą DTŚ). Można dojechać w to miejsce z dwóch stron- albo od strony stacji benzynowej przy trasie, albo od ogródków działkowych przy ul.Morcinka. Pomimo dwóch 'niezależnych’ dojazdów pod staw- bardzo trudno obejść go wokół (nie mówiąc o przejechaniu). Północno-zachodni brzeg to dosyć ostry 'bushcraft’.

Stanowiska wędkarskie znajdują się po zachodniej stronie stawu, niektóre z nich wyposażone są w… wyścielane gąbką kanapy. Z drugiej (wschodniej) strony nie ma pomostów, ani kanap, ale są 2-3 „dzikie plaże”, z których można łowić (pływać też niektórzy próbują, ale ogólnie jest zakaz i kilka osób już się w Martynie utopiło). Brzeg południowy to wspomniana ścieżynka wzdłuż DTŚ (jest tam też podziemny rurociąg do drugiego Martyna), a brzeg północny to zarośla i hałdo-skarpa pod liniami kolejowymi (jedną główną i drugą jednotorową przemysłową).

Wokół stawu (oraz wewnątrz niego) znajdziemy wiele ciekawych gatunków fauny i flory, pod względem przyrodniczym jest to obiekt ciekawszy od „dwójki”. W niedalekiej odległości znajdziemy kilka innych, równie ciekawych stawów, np. Milicyjny, Zojra, Foryśka, Smrodlok, Glombik, Zandka, Trupek, Marcin czy Kokotek.


Staw Martyn I – fotografie:


Zobacz też inne opisy dzielnicowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top