Lanckorona – Kapliczka na szlaku górskim w Bystrej

Lanckorona Klimczok Szlak

Lanckorona to miejsce kultu religijnego (starokatolicyzm) na zboczu Magury, w pobliżu Klimczoka (nie mylić z miejscowością koło Krakowa o tej samej nazwie). Lanckorona znajduje się w pobliżu miejscowości Bystra i położona jest na wysokości 751 m n.p.m. Koordynaty to: 49.7515, 19.0353. Centralnym punktem jest niewielki, drewniany ołtarz, przedstawiający radującego się Jezusa. Obok niego jest kapliczka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz drewniana płaskorzeźba z jej wizerunkiem. Sporadycznie i okolicznościowo odprawiane są tutaj nabożeństwa. Miejsce jest dosyć zadbane, często można spotkać tutaj świeże kwiaty oraz znicze. Jest też „skalniak” z kwiatami oraz drewniane donice.

Naprzeciwko ołtarza jest 6 drewnianych ławek. Obok nich postawiono dwie tablice z mapami okolicy oraz szlakami „papieskimi”. Jest też wydzielone miejsce na ognisko.

Do Lanckorony prowadzą 2 szlaki piesze- czerwony (z Bystrej, przez Magurę, na Klimczok) oraz żółty „papieski”, którego celem jest właśnie Lanckorona (obie jego odnogi prowadzą do Bystrej). Ponadto 300 metrów od Lanckorony przebiega jeszcze szlak niebieski, prowadzący z Bystrej na Klimczok. Lanckorona położona jest w cieniu i jest doskonałym miejscem na odpoczynek na szlaku oraz chwilę zadumy, modlitwy, refleksji i medytacji.

Lanckorona – fotografie:


Szlaki piesze na Klimczok:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top