Bystra – Lanckorona – Bystra (Szlak Żółty)

Lanckorona Bystra Szlak Żółty

Szlak żółty z Bystrej do Lanckorony jest łatwy i krótki, idealny dla osób starszych lub początkujących. Czas przejścia całości to niecałe 2 godziny, a do pokonania jest około 6 kilometrów (włącznie z odcinkiem „miejskim”). Szlak teoretycznie zaczyna swój bieg przy stacji kolejowej „Wilkowice Bystra”, ale jest ona dosyć daleko od gór (zaczynając przy stacji będzie trzeba głównie chodzić po mieście). Lepiej więc dojechać samochodem lub autobusem na ulicę Fałata w Bystrej. Szlak ten ma charakter religijny i 'papieski’, po drodze znajdziemy kilka niewielkich katolickich kapliczek, a sam cel podróży- Lanckorona również jest miejscem kultu jezusowego i maryjnego.

Najwygodniej szlak przejść przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby najostrzejsze podejście pokonywać pod górę (najwięcej wypadków jest przy schodzeniu w dół, więc bezpieczniej jest schodzić po mniej nachylonym terenie). W tej kolejności „chronologicznie” poukładane są fotografie poniżej.

Najlepiej wędrówkę rozpocząć przy ulicy Fałata, na skrzyżowaniu z ulicą Beskidzką. Przy tymże skrzyżowaniu jest duży, bezpłatny parking, sklep spożywczy, restauracja, dom noclegowy i przystanek autobusowy (kursują tu autobusy z/do Bielska-Białej). Jest tu też skrzyżowanie szlaków, np. zielonego na Klimczok (przez Kołowrót) czy czerwonego na Klimczok (również przez Lanckoronę). Z tego miejsca należy przejść mostem na drugą stronę rzeki Białki i skręcić w lewo na ulicę Klimczoka. Jest tam też drugi, duży, żwirowy parking, gdyby na tym pierwszym nie było miejsc (co się rzadko zdarza). Początkowy etap to łączony szlak: żółto-czerwono-czarny (nas interesuje kolor żółty). Niecałe 100 metrów od mostu jest ulica Świerkowa, w którą należy skręcić. Tam zacznie się podejście pod górę, dosyć jednostajne i „treściwe”, ale niezbyt długie (w sumie około 1500 metrów). Do pokonania w pionie mamy niecałe 300 metrów. Dosyć szybko uzyskamy piękny widok na zachodnią część Bystrej oraz na Kozią Górę i Równię. Po minięciu kilku domostw wejdziemy w las i już niemal do końca będziemy szli wśród drzew i cienia. Skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim (prowadzącym na Klimczok) i odejście szlaku czarnego zwiastuje, że do celu mamy już niecałe 300 metrów.

Fotografie pierwszego etapu – podejście z Bystrej do Lanckorony:


Położona na wysokości 751 metrów Lanckorona to ciekawe i magiczne miejsce, gdzie można odpocząć na licznych ławeczkach, pomedytować i wyciszyć się. Najbardziej okazałym obiektem jest drewniany ołtarz z wizerunkiem Chrystusa, na którym powieszona jest płaskorzeźba Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Obok jest miejsce na ognisko, znaki nawigacyjne oraz tablice informacyjne z mapami.

Lanckorona – fotografie:


Schodzimy. Przy Lanckoronie opuszcza nas szlak czerwony i przez chwilę będziemy szli już tylko żółtym. Zejście na początku jest dosyć strome, ale potem jest już raczej przyjemne. Znów idziemy lasem, pośród cienia. Spotkamy najpierw szlak czarny (ten sam, którym szliśmy na początku, prowadzi on do sanktuarium salezjańskiego w Szczyrku), a potem niebieski (który też już wcześniej przecinaliśmy). Leśny odcinek w końcu przejdzie w ulicę Zagrodową w Bystrej. Są z niej piękne widoki na wschód i południe (Bystra, Meszna, Jezioro Żywieckie, zbocze Skrzycznego, w tle też Babia Góra). Ulicą Zagrodową (i potem Kościelną) zejdziemy w okolice rzeki Białki i szkoły podstawowej (można też pójść szlakiem niebieskim, ulicą Halną). Za szkołą jest mostek, prowadzący do urokliwego parku i znanej nam już ulicy Fałata. Do początkowego miejsca jest stąd około 1 kilometr, wzdłuż ulicy Fałata (można też podjechać autobusem, które kursują dosyć często).

Fotografie końcowego etapu – zejście z Lanckorony do Bystrej:


Szlaki piesze na Klimczok:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top