Jezioro Pawłowickie (Wrocław) – Opis Kąpieliska

Jezioro Pawłowickie Wrocław

Jezioro Pawłowickie znajduje się na północno-wschodnich obrzeżach Wrocławia, niedaleko granic z gminami Wisznia Mała i Długołęka. Według dawnego poddziału administracyjnego jest to dzielnica Psie Pole. W sezonie letnim przy południowym brzegu Jeziora funkcjonuje niewielkie kąpielisko. Oficjalna i potoczna nazwa wskazuje, że jest to 'Jezioro’, ale de facto jest to bezodpływowy staw, powstały wskutek zalania przedwojennego wyrobiska piasku i żwiru. Ludzie kąpali się w tym miejscu „od zawsze”, ale dopiero w latach 2018-19 i 2020-21 teren w dwóch etapach został względnie ucywilizowany, głównie w ramach budżetu obywatelskiego oraz inwestycji samorządowych. Powstały wtedy alejki spacerowe, drewniane pomosty, grillowisko, ławeczki, kosze na śmieci, oświetlenie, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne.

Samo kąpielisko od jakiegoś czasu funkcjonuje tutaj „oficjalnie”, co niesie ze sobą dwie ważne kwestie bezpieczeństwa. Po pierwsze- teren strzeżony jest przez ratownika WOPR (w sezonie wakacyjnym w ciągu dnia), a woda regularnie badana jest przez służby sanitarne (w przypadku zanieczyszczenia podawany jest stosowny komunikat, a kąpielisko jest zamykane, ale dzieje się to bardzo rzadko). Plaża jest piaszczysta i ma wymiary około 43×12 metrów. Na jej tyłach jest trawiasta łąka, która stanowi naturalne przedłużenie plaży. Za łąką jest boisko do siatkówki plażowej. Zarządcą terenu jest wrocławski samorząd.

Jezioro jest dosyć małe i płytkie (bardzo przypomina kąpielisko na Oporowie przy ul.Harcerskiej), więc najbardziej nadaje się ono do wycieczek z dziećmi oraz spokojnego 'taplania’. Jeżeli ktoś chciałby popływać „sportowo” to raczej nie tutaj. Plusem tego miejsca jest fakt, że nie bardzo gdzie jest wydać pieniądze (w porównaniu np. z nieodległą Kopalnią Wrocław, gdzie trzeba co chwilę sięgać po portfel), więc wycieczka do Pawłowic będzie bardzo tania.

Sanitariaty pawłowickiego kąpieliska to 4 toalety typu „toi-toi” oraz dwie plastikowe umywalnie z czystą wodą (uruchamianą przez pompę nożną). Niestety, przy kąpielisku na ogół nie ma żadnych obiektów gastronomicznych, więc należy zaopatrzyć się wcześniej w pożywienie i napitek. Niekiedy w pobliżu pojawi się mobilna budka typu riksza czy food-truck, ale tylko w najbardziej upalne weekendy. Najbliższe 'stacjonarne’ sklepy i lodziarnie są przy ulicach Pawłowickiej i Przedwiośnie.

Powierzchnia Jeziora Pawłowickiego to około 2,7 hektara (razem z charakterystyczną wyspą), a obwód brzegów to około 715 metrów. Północna część Jeziora jest dzika i miejscami trudno dostępna dla spacerowiczów. Można tu zaobserwować m.in. chronione gatunki ptactwa (zwłaszcza na wspomnianej wyspie). Niemal całe wybrzeże Jeziora Pawłowickiego (z wyjątkiem plaży kąpielowej) jest obrośnięte drzewami.

Dojazd nad Jezioro jest dość łatwy, ale usytuowanie na peryferiach Wrocławia powoduje, że większość mieszkańców miasta nie ma logicznych powodów, aby tu przyjechać. Dlatego miejsce jest dosyć kameralne i spokojne, zdominowane przez mieszkańców najbliższej okolicy. Jezioro Pawłowickie znajduje się kilka minut jazdy od węzła „Pawłowice”, łączącego zachodnią (A8) oraz wschodnią (DW372) obwodnicę Wrocławia.  Na tyłach plaży (pobocze ulic Jeziorowej i Pawłowickiej) jest bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów, kolejne miejsca są kawałek na północ, wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora (ul.Jeziorowa) oraz na poboczach okolicznych uliczek. Na ogół jednak da się zaparkować przy samej plaży. Około 1km od kąpieliska jest przystanek kolejowy Wrocław Pawłowice, gdzie zatrzymują się pociągi osobowe na trasie z Wrocławia do Trzebnicy.


Jezioro Pawłowickie – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

2 thoughts on “Jezioro Pawłowickie Wrocław – Opis Kąpieliska”

  1. tytusowski

    2 września, żar się leje z nieba, a większość kąpielisk we Wrocku oczywiście już nieczynne więc zostają akweny otwarte jak ten.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top