Zalew Sulistrowicki

Sulistrowice Plaża Kąpielisko

Zalew Sulistrowicki ma około 6 hektarów powierzchni, znajduje się w Gminie Sobótka, u podnóży Ślęży i Raduni, około 35 kilometrów od Wrocławia oraz po 15 kilometrów z Dzierżoniowa i Świdnicy. Zalew powstał w latach 70-tych XX-go wieku w wyniku regulowania rzeki, zwanej 'Czarna Woda’ (dopływ Bystrzycy). Od początku zbiornik pełnił również funkcję rekreacyjną, a woda w nim jest dosyć czysta, co przyciąga tłumy turystów w sezonie letnim. W roku 2017 Zalew przeszedł gruntowny remont- oczyszczono dno i brzegi oraz wybudowano nową zaporę po północnej stronie Jeziora. Przy Zalewie znajdują się 2 niezależne plaże- pierwsza (na południowym brzegu) należy do gminy i wstęp na nią jest bezpłatny. Druga plaża (na północno-zachodnim brzegu) przynależy do pobliskiego (prywatnego) ośrodka wypoczynkowego, do którego wstęp jest płatny. Poniżej opis obu tych miejsc.

Dojazd do Zalewu opiera się głównie na transporcie indywidualnym (samochody, rowery, ewentualnie pieszo z Sobótki przez szlaki ślężańskie). Niby główną drogą (ul. Świdnicka) jeżdżą jakieś autobusy, ale bardzo rzadko (TUTAJ rozkład jazdy). Poza sezonem w pobliżu Zalewu bardzo łatwo jest zaparkować samochód, natomiast w ciepłe, letnie dni bywa z tym trudno i albo trzeba za parking zapłacić, albo parkować daleko od wody, ewentualnie na zakazie.

Bezpłatna plaża „południowa” (w Google Maps opisana jako „Plaża 2 nad Zalewem Sulistrowickim”) ma niecałe 100 metrów długości. Przez około 10 metrów od wody jest piaszczysta, a dalej trawiasta. Z plaży jest doskonały widok na pobliską górę Ślężę, a przebiega tędy szlak czerwony. Na plaży znajdziemy: boisko do siatkówki plażowej, 2 sporej wielkości wiaty, miejsce na ognisko, 3 toalety typu Toi-Toi, kilka leżaków i ławeczek, kosze na śmieci i tablice informacyjne. W ciepłe, wakacyjne dni często bywa tu przyczepa z fast-foodami. Po tej stronie Zalewu niestety nie ma żadnej bazy noclegowej, a liczba miejsc parkingowych jest skromna (wystarcza ona jedynie na dni poza sezonem letnim). Można ewentualnie ratować się wizytą w pobliskiej wsi Sulistrowice, gdzie poza zaparkowaniem można coś kupić oraz zjeść. Często spotkać można tu wędkarzy, jesienią grzybiarzy, a zimą „morsów”.


Dużo bogatsza infrastruktura turystyczna znajduje się na plaży północno-zachodniej, która przynależy do Ośrodka „SuliCamp”. Wstęp do Ośrodka jest płatny, można tam (za dodatkową opłatą) wjechać samochodem, przyczepą czy kamperem. Ośrodek dysponuje prawie setką miejsc noclegowych w domkach oraz dodatkowo pokaźnej wielkości polem namiotowym i parkingiem. Plaża w Ośrodku ma długość około 75 metrów, ale jest dużo szersza i „pojemniejsza”, niż plaża bezpłatna.

Ośrodek z jednej strony jest zadbany i czysty, z drugiej strony czuć tu jeszcze ducha PRLu, co niekoniecznie należy uznać za wadę. Z boku plaży funkcjonuje wypożyczalnia sprzętów pływających. W Ośrodku działa „Bar Radunia”, w którym możemy smacznie i niedrogo zjeść (dostęp do baru możliwy jest również z publicznej drogi, gdzie nie trzeba płacić za wstęp). Swoją drogą- na pobliską Radunię prowadzi stąd ciekawy szlak. Ponadto Ośrodek oferuje: plac zabaw, internet wi-fi, miejsca na grill, przyłącze prądu dla kamperów/namiotów, a niekiedy odbywają się tu imprezy, np. triathlon czy cykliczny festiwal dla foliarzy „Harmonia Kosmosu”. W Ośrodku przy Zalewie Sulistrowickim można spędzić ciekawy weekend, albo nawet dłuższe wczasy, gdyż poza plażowaniem jest tu doskonała baza wypadowa na Ślężę i jej okolicę.


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Zalew Sulistrowicki – Kąpielisko i Ośrodek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top