„Trzy Stawy” – Chrząstawa Wielka

Trzy Stawy Chrząstawa Kąpielisko

Chrząstawa Wielka to wieś w powiecie wrocławskim, 18km na wschód od Wrocławia i 7km na północ od Jelcza-Laskowic. W południowej części Chrząstawy, przy ulicy Piaskowej znajdują się „Trzy Stawy”, czyli zalane, nieczynne wyrobiska piasku (obok, na końcu ulicy jest też czwarty staw, ale tam nadal prowadzone jest wydobycie). Teren jest prywatny, ogrodzony i w sezonie wakacyjnym za wejście (lub wjazd) pobierana jest opłata (cena jest 'średnia’). Bez zapłacenia bardzo ciężko jest wejść, a tym bardziej wjechać (brak parkingów poza tym wewnętrznym, który jest bardzo duży i można wjechać prawie na samą plażę).

Droga dojazdowa do piaskowni jest raczej kiepska, np. od Wrocławia trzeba jechać krętymi drogami gminnymi, a końcówka (w samej Chrząstawie) to nawierzchnia, pozostawiająca wiele do życzenia (dodatkowo kursują nią ciężarówki z urobkiem).

Kąpielisko w Chrząstawie funkcjonuje przy stawie „północnym” (położonym na północ od ulicy Piaskowej, pozostałe dwa „południowe” stawy są dzikie). Główne kąpielisko (położone na wschodnim brzegu) jest 'nieoficjalne’, czyli można się kąpać, ale na własną odpowiedzialność. Podstawowym atutem jest duży rozmiar stawu oraz dosyć czysta i głęboka woda. Staw „kąpielowy” ma prostokątny kształt, 6.4 hektara powierzchni i 1km obwodu. Głębokość w stawie to średnio 5-7 metrów, ale są miejsca (w zachodniej jego części), gdzie dochodzi ona nawet do 12m. Dno jest dosyć spadziste i kawałek od wejścia jest już głęboko. Sama plaża ma około 165 metrów długości, przy wodzie jest piaszczysta, a dalej trawiasta. Tyłem plaży przebiega wewnętrzna droga, za którą znajdziemy toalety, bar z przekąskami i napojami, boisko do siatkówki, parking oraz dmuchańce-skakańce dla dzieci.

Druga, bardziej kameralna plaża znajduje się na północno-zachodnim wierzchołku stawu, ogólnie niemal na całym obwodzie są miejsca, z których można wejść do wody. Z kolei na południowo-zachodnim wierzchołku jest „wake-park” (Wakeownia), czyli rozciągnięta nad wodą lina, pod którą ciągnięty jest śmiałek na desce surfingowej. Obok jest kiosk gastronomiczny i biuro właściciela. Można też tu wypożyczyć sprzęt pływający.

Na południe od „Trzech Stawów” przepływa rzeka „Graniczna”, ale nie jest ona z nimi bezpośrednio połączona. Pozostałe dwa stawy (te po południowej stronie ulicy Piaskowej) są bardziej dzikie, pełniące funkcję krajobrazowe i wędkarskie. Jako, że teren jest prywatny- do łowienia nie jest wymagana karta PZW, ale za wstęp i łowienie należy uiścić opłatę właścicielowi.

Podsumowując- miejsce ma swoje plusy i minusy. Plusy to: niedaleka odległość od Wrocławia, 'wake-park’ oraz czysta i głęboka woda, na której można pływać „sportowo” bez obawy, że zaraz skończy nam się staw lub zahaczymy o dno. Teren jest też wysprzątany, a do dyspozycji mamy podstawową infrastrukturę (toalety i 2 bary). Ludzi jest stosunkowo niewielu, więc nie ma obawy o tłok (zwłaszcza na 'bocznych’ plażach). Minusami na pewno są: kiepska droga dojazdowa, płatny wstęp oraz brak zaawansowanej infrastruktury (ratownik, zjeżdżalnie, place zabaw, lepsze restauracje, miejsca noclegowe). Jeżeli ktoś chce się tylko poopalać i popływać, to na pewno mu się w Chrząstawie spodoba, natomiast wielbiciele klimatu typu „Gołębiewski” lub „Ibiza” lepiej poczują się np. w Kopalni, Stradomii Wierzchniej czy Mietkowie.


Trzy Stawy – Chrząstawa Wielka – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Trzy Stawy Chrząstawa Wielka – Opis Kąpieliska”

  1. Osoby które sprzedają bilety są niemiłe i zachowują się jakby siedziały tam za karę, ale same stawy są OK. Przydałoby się więcej zainwestować w gastronomię, toalety i drogę dojazdową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top