Bielawa – Jezioro i Basen

Bielawa Jezioro Kąpielisko

Bielawa to 30 tysięczne miasto w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego. Odległości od innych, większych miast są następujące: Dzierżoniów 5km, Świdnica 19km, Ząbkowice Śląskie 19km, Wałbrzych 24km, Nysa 55km i Wrocław 57km. Na południowy zachód od centrum Bielawy znajduje się Jezioro Bielawskie, wokół którego istnieje dosyć rozbudowana infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa. Są też 2 kąpieliska letnie (o nich niżej). Kawałek na zachód zaczynają się Góry Sowie, na które jest stąd piękny widok. Teren wokół Jeziora podlega pod lokalny samorząd, który sprawnie dba o czystość, bezpieczeństwo i inwestycje. Okolica bardzo zmieniła się 'na plus’ w ostatnich latach.

Jezioro Bielawskie (zwane też Zbiornikiem Sudety) ma powierzchnię około 22hektarów i obwód wybrzeża około 1700 metrów. Średnia głębokość to 6 metrów. Zalew jest sztuczny, został utworzony na rzece Brzęczek jako zbiornik na wodę, wykorzystywaną przez nieistniejące już zakłady włókiennicze. Obecnie jezioro pełni funkcje rekreacyjne. Linia brzegowa jest dosyć okrągła. Północny i wschodni brzeg jest betonowy, wzdłuż niego jest ścieżka rowerowo-spacerowa oraz liczne ławeczki. Jest też kilka drewnianych zejść do wody, wykorzystywanych przez spacerowiczów i wędkarzy. Z drugiej strony wału (od strony ul.Lotniczej) jest kilka miejsc, gdzie można bezpłatnie zaparkować samochód. Od wschodu na jezioro spogląda charakterystyczny komin byłych zakładów bawełnianych, obecnie wykorzystywany jest on jako wieża nadajnikowo-przekaźnikowa.

Główne atrakcje turystyczne i wodne funkcjonują przy zachodnim brzegu Jeziora Bielawskiego, zbiorcza nazwa całego terenu to 'Camping Sudety’. Przy ul. Plażowej oraz Wysokiej funkcjonują 2 duże, miejskie, płatne parkingi. Między nimi znajdziemy 2 kąpieliska (na oba wstęp jest płatny, ale nie są to wysokie kwoty). Pierwsze jest przy samym Jeziorze. Znajdziemy tu niemal 100-metrową, piaszczystą plażę z drewnianym pomostem, obok którego funkcjonuje wypożyczalnia łódek, kajaków i rowerków wodnych. Woda w kąpielisku jest raczej czysta, aczkolwiek (jak to w jeziorach) nie jest krystaliczna. Przy samym kąpielisku do Jeziora wpływa rzeczka Brzęczek. Nieopodal znajdziemy boiska do siatkówki plażowej, a także sezonowe punkty gastronomiczne (kioski z lodami i goframi oraz food-trucki). Zimą można spotkać tu okolicznych 'morsów’.

Niecałe 200 metrów na zachód od plaży znajduje się kompleks letnich basenów. Głównym jego punktem jest pływalnia o wymiarach 50×20 metrów. Obok funkcjonuje dosyć duża zjeżdżalnia wodna. Całość dopełniają dwa mniejsze baseny- jeden to brodzik dla dzieci i nieumiejących pływać, a drugi to wodny plac zabaw z różnymi urządzeniami, tryskającymi wodą. Wokół rozlega się duża, trawiasta plaża. Przy wejściu znajdziemy kiosk z jedzeniem, lodami i napojami.

Na północ od basenu odkrytego są tereny rekreacyjne (wstęp bezpłatny). Ich centralnym punktem jest betonowy plac z urokliwą fontanną, gdzie często organizowane są imprezy miejskie oraz ogólnopolskie (np. runmageddon). Wokół placu (i przy ul. Plażowej) znajdziemy kilka porządnych restauracji, a sezonowo trochę obiektów gastronomicznych, są toalety (z bieżącą wodą), siłownia plenerowa i duży plac zabaw. Jest też hotelik, ścianka do tenisa, wake-park (gdzie śmiałek na desce surfingowej ciągnięty jest na podwieszanej linie) oraz pole namiotowo-kempingowo-kamperowe.

Idąc na wschód od centralnej fontanny dojdziemy do dużego, 150-metrowego, drewnianego molo, które zaprowadzi nas na wyspę na Jeziorze Bielawskim. Na wyspie znajdziemy liczne ławeczki, wiaty, 5 kamiennych grillów, a także kosze na śmieci, alejki i tereny spacerowe. Z wyspy rozlega się piękny widok na Jezioro. Cała okolica jest czysta, zadbana i godna polecenia.

W pobliżu Bielawy znajdziemy kilka innych letnich kąpielisk, np. Sieniawka (16km), Gorzuchów (22km), Sulistrowice (22km), Chwałków (25km), Jaworzyna Śląska (27km) Mietków (30km), Żarów (30km), Biały Kościół (32km) i Paczków (34km).

Bielawa – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top