Kopalnia Wrocław – Strefa Wakacji

Kopalnia Wrocław

Kopalnia Wrocław (zwana marketingowo Strefa Wakacji) to duże, letnie kąpielisko na Dolnym Śląsku, 13km od Wrocławia, 10km od Obornik Śląskich, 13km od Brzegu Dolnego i 14km od Trzebnicy. Jego adres to ul. Odrzańska 11,  55-120 Paniowice. Dojazd samochodowy z Wrocławia umożliwia DW342 (ulica Obornicka-Pełczyńska). Można też dojechać koleją, stacja 'Szewce’ (gdzie zatrzymuje się bardzo dużo pociągów osobowych na trasie Wrocław-Rawicz-Poznań) znajduje się jakieś 20-30 minut pieszo od kąpieliska. Teren zagospodarowano w 2016 roku w miejscu byłej kopalni odkrywkowej kruszyw (stąd nazwa całego obiektu). Linia brzegowa ma około 1600 metrów obwodu (licząc razem z 'psią wyspą’), a cały zalew powierzchnię około 8 hektarów. Niby nie jest to dużo (ledwie np. 1% powierzchni Zalewu Mietkowskiego), ale teren Kopalni Wrocław zagospodarowany jest właściwie w 101%, dlatego obiekt może przyjąć kilka tysięcy osób jednocześnie.

W Kopalni znajdziemy bardzo bogatą infrastrukturę turystyczno-wypoczynkową, o której niżej. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to przedsięwzięcie komercyjne. Właściciel zapewnia czystość, bezpieczeństwo oraz wysoką jakość usług i dba o to, aby klient był zadowolony, ale jego głównym celem jest zysk. Stąd odwiedzając Kopalnię należy przygotować się na wydatki. Opłata pobierana jest już na wstępie, a później również nie brakuje okazji, aby sięgnąć do portfela. Obiekt jest typowo jednodniowy, a 'stacjonarna’ baza noclegowa praktycznie nie istnieje.

Przy Kopalni są dwa duże parkingi (zachodni- wejście A i wschodni- wejście B), połączone ze sobą drogą na południowym brzegu zalewu. Na każdy z parkingów istnieje osobny, niezależny wjazd. Na parking zachodni dojedziemy ulicą Odrzańską w Paniowicach, natomiast na parking wschodni zaprowadzi nas leśna droga z betonowych płyt, zaczynająca się przy DW342, na północ od miejscowości Świniary, nieopodal rzeki Widawy i przejazdu kolejowego (wspomniana Widawa niedaleko stąd uchodzi do Odry).

W sezonie letnim Kopalnia Wrocław oferuje wiele atrakcji. Sama woda w zalewie jest całkiem czysta i przejrzysta. Podobnie cały teren jest wysprzątany i zadbany. Obszar Kopalni jest podzielony na 5 stref: Beach Club, Plaża Rodzinna, Zatoka, Wyspa dla Piesków, oraz Strefa Sportów Wodnych.


Beach Club (połączony ze Strefą Sportów Wodnych) to zachodnia, główna część Kopalni. Znajdziemy tam największą plażę (oczywiście strzeżoną przez ratowników) i wydzielone kąpielisko. W pobliżu funkcjonują liczne 'umilacze czasu’, na czele z długim rzędem licznych barów, knajpek i foodtrucków (kupimy tam lody, frytki, zapiekanki, hamburgery, gofry, pizzę, napoje bezalkoholowe, piwo, wino i wiele innych rzeczy- ceny dosyć wysokie). Klimat jest w stylu „Ibiza”, czyli głośna muzyka wakacyjna z DJem, chillout i sporo imprezującej młodzieży. W pobliżu jest duży teren natury sportowej, na którym funkcjonuje kilka boisk do siatkówki plażowej i piłki nożnej, siłownia, urządzenia do street-workoutu, pole do badmintona, stoły do ping-ponga, dmuchańce i skakańce dla dzieci, miejsca na grilla, przebieralnie i prysznice. Z atrakcji płatnych dodatkowo można wymienić wypożyczalnię rowerków wodnych i kajaków, flyboard oraz wodny tor przeszkód dla dzieci. Odpłatnie można wypożyczyć też leżak, parasol, piłki, frisbee, bule, zestawy do badmintona i tenisa plażowego.

Beach Club – fotografie:


W południowej części zalewu jest „Wyspa dla piesków”, do której prowadzi wąski nasyp. Na wyspie jest niewielka plaża kąpielowa. Dozwolone jest grillowanie oraz posiadanie piesków bez smyczy (o ile nie wariują). Mogą one tu wchodzić do wody.

Wyspa dla piesków – fotografie:


Północne wybrzeże to 'Zatoka’. Jest to wąski, ale długi pas terenu, wzdłuż którego ciągnie się ścieżka. W „Zatoce” jest jedna większa i kilka mniejszych plaż, są też liczne drewniane pomosty. Ponadto znajdziemy tu kilka kiosków gastronomicznych, miejsca do grillowania, wiaty, toalety i dużą liczbę ławek oraz pojemników na śmieci.

Zatoka – fotografie:


Wschodnia część Kopalni Wrocław to 'Plaża Rodzinna’. Z zasady jest to miejsce dla rodzin z dziećmi (nie ma głośnej muzyki, jak w przeciwległym 'Beach Clubie’). Na granicy z 'Zatoką’ funkcjonuje duży plac zabaw z tyrolką. Sama plaża jest pojemna, ma długość około 160 metrów długości i około 100 metrów szerokości. Co ciekawe- 'Plaża Rodzinna’ sąsiaduje z starym, poniemieckim poligonem wojskowym. Kąpielisko jest wydzielone, strzeżone i oznaczone kolorowymi bojami. Jest kilka kolejnych boisk plażowych oraz druga wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Są też toalety, przebieralnie i kilka obiektów gastronomicznych.

Plaża Rodzinna – fotografie:


Na terenie Kopalni często w sezonie organizowane są różnorakie imprezy, np. zloty motoryzacyjne, dyskoteki, 'nocne pływanie’, kursy taneczne, zawody sportowe, imprezy charytatywne, koncerty i inne 'eventy’. Miejsce jest godne polecenia osobom głównie młodym, które lubią wsiąść do samochodu i bez większych przygotowań spędzić cały dzień na 'plażingu’ z dostępem do szerokiej infrastruktury wypoczynkowo-gastronomicznej. Cały obiekt jest czysty, zadbany i dobrze oznakowany. Minusem są oczywiście opłaty i ceny, w szczytowe dni sezonu jest tu też ogromna ilość ludzi (właśnie w taki dzień, czyli upalną niedzielę lipcową robione były zdjęcia do tego artykułu, aczkolwiek w środku tygodnia i w chłodniejsze dni ludzi jest wielokrotnie mniej).

Na południe od głównego zalewu są jeszcze dwa mniejsze stawy, obecnie nie są wykorzystywane do celów rekreacyjnych, ale być może w przyszłości obiekt się rozbuduje. W pobliżu Kopalni Wrocław jest też kilka innych letnich kąpielisk, np. Wały, Zalew Prężycki czy Glinianki.


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top