Zalew Żarów

Zalew Żarów Kryształ

Żarów to miejscowość, położona około 12km od Świdnicy i niecałe 50km od Wrocławia. Znajduje się tam zalew w kształcie koła, o średnicy około 400 metrów (niektórzy zwą go „Jeziorem Kryształ”). W sezonie letnim jest to popularne miejsce plażowania i kąpieli dla mieszkańców Dolnego Śląska. Główna plaża znajduje się na północnej i północno-wschodniej stronie stawu. Woda jest całkiem czysta i przejrzysta (dużo czystsza, niż np. w obleganym przez tłumy ludzi Mietkowie). Teren północnej części Zalewu jest prywatny, co wiąże się z obowiązkową opłatą za wstęp (pobierana jest ona w ciepłe dni letnie od rana do około godziny 20-tej, zdjęcie cennika znajduje się poniżej). Wjazd nad Zalew prowadzi od ulicy Mickiewicza- tam też jest duży parking. Można również wjechać samochodem dalej, aż nad samą wodę. Dojazd kolejowy także jest możliwy- stacja PKP w Żarowie znajduje się około 1km od Zalewu.

Teren jest dosyć „prowizoryczny”- wprawdzie opłata za wstęp jest pobierana, ale w teorii obowiązuje tu zakaz kąpieli, którego nikt nie przestrzega (chodzi prawdopodobnie o zrzucenie odpowiedzialności w razie nieszczęśliwego wypadku). Nie ma więc ratowników, ani wydzielonego miejsca, a kąpiel odbywa się na własna odpowiedzialność. Nie brakuje tu śmieci i dziur w drodze. Na terenie obiektu znajduje się się bar, w którym możemy kupić (niedrogo) potrzebne artykuły: piwo i inne napoje, fast-foody czy przekąski. Około 700 metrów od Zalewu jest Biedronka, a w zachodniej części Żarowa jest basen kryty.

Plaża dzieli się na dwie części- główna (z drewnianym molo i wspomnianym barem) oraz „wschodnia”- z dziesiątkami samochodów, kamperów i namiotów. Ludzi nad stawem w Żarowie w letnie, ciepłe weekendy jest dosyć dużo. Jest to wówczas miejsce raczej dla młodzieży- wszechobecne są grille, krzyki i głośna muzyka. Jeżeli ktoś woli spokojniejsze klimaty- lepiej poczuje się w pobliskiej Żwirowni w Jaworzynie.


Na zachodnim brzegu Zalewu Żarów (od strony ul. Cembrowskiego) znajduje się „dzika” plaża o długości około 50 metrów, gdzie również można się rozłożyć. Za wejście na ten teren nie pobierane są opłaty. Niestety, nie brakuje tam śmieci, ale hałas i tłok jest dużo mniejszy, niż na przeciwległym, „głównym” brzegu Zalewu.


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top