Kąpielisko i Ośrodek Wały (koło Brzegu Dolnego)

Wały Plaża Kąpielisko

Wały to miejscowość, położona 3km od Brzegu Dolnego, 20km od Trzebnicy i 30km od Wrocławia. Mieści się tutaj niewielki zalew o powierzchni około 4.5 hektara i obwodzie około 850 metrów. W sezonie letnim jest to popularne kąpielisko i miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców. Adres to: Wały 2, 56-120 Brzeg Dolny. Woda w zalewie jest dosyć czysta i szybko nagrzewa się latem. 70 metrów na południe przepływa rzeka Odra (gdzie funkcjonuje elektrownia wodna), ale woda w Wałach pochodzi z mniejszej rzeki, Jodłówki. Zalew jest niewielki, ale funkcjonują przy nim dwa niezależne kąpieliska. Pierwsze jest dzikie, usytuowane na północnym brzegu, a drugie położone jest na terenie zamkniętego ośrodka wypoczynkowego (południowy i wschodni brzeg), gdzie wstęp jest płatny. Z kolei zachodni brzeg jest niegościnny i niedostępny dla turystów. W okolicy nie ma problemu z parkowaniem nawet w 'szczytowe’ dni- można zostawić samochód przy krzyżu z pomnikiem lub na dużym, dzikim parkingu przy zachodnim brzegu. Można też zaparkować przy głównym wejściu do Ośrodka, lub wjechać (już odpłatnie) na jego teren.

Kąpielisko „dzikie” ma dwa atuty- brak opłat oraz położenie wśród drzew (które rosną na samym brzegu, a nawet w wodzie). Jest tu kilka dzikich, dosyć stromych plaż. Niestety w okolicy nie brakuje śmieci, choć nie są to jakieś hałdy.

Z kolei Ośrodek jest ogrodzony, a na jego terenie funkcjonuje dosyć rozbudowana infrastruktura. Głównym punktem są dwa wydzielone kąpieliska- jedno płytkie do 'pluskania’ dla dzieci i nieumiejących pływać oraz drugie, 50-metrowe dla pływających. Pieczę nad nimi sprawuje ratownik. Przy dziecięcym kąpielisku jest 10-metrowa zjeżdżalnia wodna, a przy drugim dwa szerokie pomosty. Obok można wypożyczyć łódkę, kajak lub rowerek wodny. Wzdłuż kąpielisk rozciąga się trawiasta plaża, częściowo zacieniona przez drzewa.

Na tyłach plaży znajdziemy szereg „umilaczy czasu”. Głównym punktem gastronomicznym jest bar 'Wałówka’, serwujący podstawowe dania i napoje. Niestety (albo stety) emitowana jest tam bardzo głośna 'wakacyjna’ muzyka, którą słychać nawet na przeciwległym brzegu zalewu. Zdania na jej temat są podzielone, aczkolwiek miejscowy DJ ma całkiem niezły gust. W wakacyjne weekendy często organizowane są dyskoteki. Sezonowo niekiedy pojawiają się dodatkowe, mobilne punkty gastronomiczne (food-trucki czy kioski z lodami), a bardzo blisko (aczkolwiek poza terenem Ośrodka) jest też duża restauracja 'Róża Wiatrów’. Obok plaży są sanitariaty (toalety, umywalnia, natryski), mini-salon gier, plac zabaw, urządzenia siłowni plenerowej, a także boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Na terenie Ośrodka wydzielone są osobne strefy do grillowania oraz dla czworonogów. Południowo-wschodni brzeg zalewu to pole namiotowo-kamperowo, gdzie można dodatkowo zamówić sobie przyłącze prądu, internet Wi-Fi czy zrzut brudnej wody. Istnieje też możliwość noclegu w domkach wypoczynkowych. Cały Ośrodek jest dosyć zadbany i wysprzątany, godny polecenia na jedno, lub kilkudniowy wypad (jeżeli ktoś toleruje wspomnianą głośną muzykę). W upalne weekendy jednak bywa tutaj bardzo dużo ludzi.

W pobliżu Wałów znajdują się też inne kąpieliska, np. położony po drugiej stronie Odry Zalew Prężycki czy ogromna ’Kopalnia Wrocław’.


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top