Kąpielisko Królewiecka Wrocław

Kąpielisko Królewiecka Wrocław Maślice

Staw Królewiecki znajduje się na wrocławskich Maślicach. W sezonie wakacyjnym na jego północnym brzegu funkcjonuje letnie kąpielisko ze 100-metrową, piaszczystą plażą. Kąpielisko „dzikie” funkcjonowało w tym miejscu „od zawsze”, a od 2015 roku jest ono już „oficjalne”. Działa od 24 czerwca do końca sierpnia w godzinach 9-19, wówczas na plaży przebywają ratownicy. W pozostałych porach (po 19 tej i poza wakacjami) również ludzie się tu kąpią, ale na własną odpowiedzialność (zimą można spotkać 'morsów’). Woda w stawie nie jest zbyt czysta, ale spełnia wymagania sanepidu. Niestety dosyć często woda jest zanieczyszczona przez sinice, dlatego przed wybraniem się na Królewiecką warto sprawdzić w internecie (np. na stronie zarządcy- Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu) czy danego dnia kąpielisko jest czynne. Istnieją plany wyposażenia stawu w urządzenia napowietrzające (co zminimalizowałoby ryzyko występowania sinic), ale póki co takowych urządzeń nie ma.

Wstęp jest bezpłatny, a przy plaży jest ziemny, również bezpłatny parking. Za sanitariaty służą toalety typu toi-toi. Przy kąpielisku nie ma obiektów gastronomicznych, ale w bezpośrednim sąsiedztwie jest centrum handlowe N-Park, gdzie znajdziemy wiele sklepów i restauracji. Jest tam też duży parking.

Sam staw ma kształt podłużnego prostokąta, ale w środku jest swego rodzaju półwysep (grobla?), dzielący go na dwie części. W północnej części jest niewielka wysepka. Obszar stawu to około 2,8 hektara, a obwód to 850 metrów. Całe południe stawu jest dzikie i zarośnięte, raczej nienadające się do kąpieli, chociaż niektórzy to robią (np. liczni goście pochodzenia 'wschodniego’, wspomagani alkoholem). W pobliżu stawu przepływają dwie rzeczki- Ługowina i Steblówka, ale nie są z nim połączone (staw jest zamknięty i bezodpływowy). Między wschodnim brzegiem, a ul. Królewiecką jest niewielki parczek, służący za miejsce na biwak i grilla. Na zachód od stawu przebiega linia kolejowa z Zielonej Góry do Wrocławia, ale najbliższe stacje (Pracze i Stadion) są oddalone o około 2 kilometry od stawu. W jego sąsiedztwie jest jednak przystanek autobusowy. Okolica stawu (Maślice) intensywnie się rozbudowuje, powstają kolejne osiedla deweloperskie.

Podsumowując, kąpielisko przy Królewieckiej jest dobre na krótki wypad dla okolicznych mieszkańców, ale nie ma sensu tam specjalnie jechać z drugiego końca miasta, bo w okolicy sporo jest ciekawszych akwenów (np. Mietków, Kopalnia, Wały, Siechnice czy nawet sąsiedzkie Glinianki, gdzie jednak trzeba płacić za wstęp). Infrastruktura przy Królewieckiej jest mocno 'podstawowa’, nie ma kajaków i rowerków wodnych, knajp, placów zabaw i innych atrakcji plażowych. Przy stawie (i co gorsza w jego wnętrzu) nie brakuje też śmieci, aczkolwiek jeżeli ktoś mieszka niedaleko to z pewnością ceni sobie ten obiekt.


Wrocław – Kąpielisko Królewiecka – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Kąpielisko Królewiecka Wrocław – Opis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top