Kąpielisko Oporów (ul.Harcerska) Wrocław

Kąpielisko Wrocław Oporów Harcerska

Kąpielisko Oporów znajduje się przy ulicy Harcerskiej we Wrocławiu. Funkcjonuje ono przy stawie, który powstał w nieczynnym wyrobisku gliny, używanej przez pobliską cegielnię na początku XX-go wieku. Staw ma kwadratowy kształt i powierzchnię 1,1 hektara, a obwód linii brzegowej to 400 metrów. Plaża przy kąpielisku ma około 50 metrów długości. Przy wodzie jest piaszczysta, a kawałek dalej trawiasta. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. „Oficjalne” kąpielisko funkcjonuje tutaj w wakacje letnie (od ostatniego tygodnia czerwca do końca sierpnia), w godzinach 9-19. W tym czasie teren jest strzeżony przez ratowników. Oczywiście poza tym czasem (czyli w wakacje nocą, we wrześniu czy w pozostałe dni czerwca) również można spotkać tutaj wielbicieli kąpieli i plażowania, aczkolwiek wtedy teren jest niestrzeżony i kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność.

Woda w stawie jest średniej jakości, czyli spełnia wymogi sanepidu, ale nie jest krystalicznie czysta. Z uwagi na niewielką pojemność- szybko nagrzewa się latem, a pod koniec wakacji to już istna „zupa”. Teren administrowany jest przez Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu, czyli spółkę podlegającą pod samorząd miejski.

Na terenie obiektu znajduje się bezpłatny parking, na którym prawie zawsze są wolne miejsca- jedynie w wakacyjne weekendy, gdy żar leje się z nieba może być zapełniony samochodami, ale na okolicznych ulicach (Harcerska, Dzierżonia, Skarbka) również jest sporo wolnych miejsc parkingowych. Niedaleko kąpieliska (przy ul. Solskiego i Wiejskiej) zlokalizowane są przystanki autobusowe.

Infrastruktura jest dosyć prowizoryczna i skupia się w okolicy głównej plaży na północnym brzegu. Są tam toi-toie, jeden bar z przekąskami i napojami, siłownia plenerowa. Przy kąpielisku jest pomost i stanowisko ratowników (na ogół jest ich dwóch). Zimą można spotkać tutaj 'morsów’. Pozostałe brzegi stawu są zadrzewione i zacienione, ale totalnie dzikie i niedostępne (woda w tym miejscu jest dość brudna). Ścieżka wokół stawu teoretycznie istnieje, ale na zachodnim brzegu to istny „bushcraft”. Nie brakuje tam też śmieci. Cały teren stawu jest ogrodzony metalowym płotem i jedyne wejście jest od strony ul.Harcerskiej.Cały teren jest monitorowany kamerami.

Głównym atutem kąpieliska na Oporowie jest jego lokalizacja na terenie Wrocławia- to dobre miejsce dla okolicznych mieszkańców, aby spędzić kilka godzin nad wodą nie tracąc czasu na dojazdy do lepszych kąpielisk w Mietkowie czy Kopalni. Na tym atuty się kończą- infrastruktura jest uboga i wymaga inwestycji, staw jest bardzo mały i jakiekolwiek „olimpijskie” pływanie nie wchodzi w grę, nie ma kajaków i rowerków wodnych, a woda mogłaby być czystsza. W upalne dni jest tu bardzo dużo ludzi i związane z tym niedogodności (np. hałas czy brak miejsca).

100 metrów na północ od kąpieliska obecnie trwają prace nad przywróceniem „starego”, murowanego kąpieliska „ludowego”, które działało tutaj przez kilkadziesiąt lat, ale zostało zamknięte w 2005 roku z powodu fatalnego stanu technicznego. Obecnie teren jest szczelnie ogrodzony płotem, nie wiadomo kiedy wyremontowany obiekt zostanie uruchomiony na nowo (prace mocno się ślimaczą).


Wrocław Oporów (Harcerska) – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Kąpielisko Oporów (ul.Harcerska) Wrocław – Opis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top