Sielska Woda (Lubsza koło Brzegu) – Opis Kąpieliska

Sielska Woda Kąpielisko

Sielska Woda to jedna z najmniejszych miejscowości w Polsce, położona w pobliżu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu zespół stawów wędkarsko-kąpielowych. Sielska Woda położona jest w zachodniej części województwa opolskiego, 2.5km od Lubszy. Odległości od innych ważnych miejscowości (w linii prostej) to: 8km od Brzegu, 14km od Oławy, 23km od Namysłowa, 38km od Wrocławia i 43km od Opola. Dawniej przez wiele dekad funkcjonowało tutaj duże łowisko rybne, a od 2011 roku teren jest przystosowany jako kąpielisko letnie i ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. Prywatny właściciel zainwestował w infrastrukturę, ale z tej okazji wstęp na teren obiektu jest płatny (nie jest to duża kwota). W cenie biletu jest również możliwość wjazdu samochodem na wewnętrzny parking, gdzie zawsze są wolne miejsca (nawet w najbardziej 'szczytowe’ wakacyjne weekendy). Można też wjechać autokarem lub kamperem. Poza „wewnętrznym” terenem nie bardzo jest gdzie zaparkować (jedynie „na dziko”, lub daleko- w Lubszy lub Dobrzyniu).

Samo kąpielisko w Sielskiej Wodzie jest dosyć małe i płytkie. Nie jest ono strzeżone przez ratownika (czyli kąpiel jest dozwolona, ale na własną odpowiedzialność). Główny staw kąpielowy ma 0.25 hektara powierzchni i 200 metrów obwodu. Obok jest drugi, nieznacznie mniejszy staw, w którym również można się kąpać. Niemal na całym obwodzie obu stawów oraz na pasie między nimi usypiany jest piasek „plażowy”. Ponadto na północy jest duża łąka trawiasta, gdzie również można się rozłożyć z kocem (także w cieniu drzew). Woda pod względem czystości w obu stawach jest przeciętna (czyli ani nie 'zupa’, ani nie kryształ), szybko nagrzewa się latem z powodu niewielkiej głębokości i rozmiaru stawów.

Wokół obu stawów kąpielowych Sielskiej Wody w sezonie letnim funkcjonuje infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa. Są toalety i natryski z bieżącą wodą, plac zabaw, boisko do siatkówki, siłownia plenerowa, dmuchana zjeżdżalnia i „skakańce” oraz bar plażowy z przekąskami, lodami i fast-foodami. Obok jest kolejny staw, przy którym można wypożyczyć rowerek wodny lub kajak, aczkolwiek wielkość lustra wody (120×20 metrów) pozostawia wiele do życzenia. Przy tymże stawie jest też 60-metrowa zjeżdżalnia wodna, ale podczas mojej wizyty była ona nieczynna, podobnie jak tyrolka, rozciągnięta nad „głównym” stawem kąpielowym.

Oprócz letniego kąpieliska, Sielska Woda oferuje także atrakcje całoroczne. Czwarty, największy staw 'Sielskiej Wody’  ma nieregularny kształt (całość to de facto jeden duży staw, poprzedzielany groblami). Pełni on funkcje wędkarskie, spacerowe i krajobrazowe. Poza alejkami znajdziemy tam dwie wiaty wypoczynkowo-biesiadne. Duży staw to łowisko specjalne- nie jest wymagana karta PZW, ale możliwość łowienia jest płatna u właściciela. Samo łowisko jest mocno chwalone przez okolicznych wędkarzy, ryb jest dużo i nierzadko zdarzają się ciekawe okazy.

Między stawami, a główną drogą jest dobrej jakości restauracja, specjalizująca się w daniach rybnych. Organizowane są w niej imprezy okolicznościowe. Obok znajdziemy grillowisko oraz pokoje i domki noclegowe do wynajęcia, łącznie pomieszczą one około 80 osób.

Na północ i wschód od Sielskiej Wody rozciąga się wielki las, czyli Stobrawski Park Krajobrazowy, bardzo ceniony wśród dolnośląskich grzybiarzy. Na zachód od kąpieliska przepływa rzeka Moszczanka, ale jest bezpośrednio połączona ze stawami.

Podsumowując, ośrodek w Sielskiej Wodzie jest miejscem godnym polecenia. Obiekt jest zadbany, wysprzątany i bezpieczny. Spodoba się tu głównie rodzinom z dziećmi oraz osobom starszym, szukającym spokojnego wypoczynku (z kolei młodzież, nastawiona na imprezy i atrakcje 'nocne’ raczej będzie się tu nudziła). Największym minusem jest samo kąpielisko, a konkretnie jego wielkość i głębokość. Jest ono wystarczające, żeby się schłodzić i „potaplać”, ale nie ma mowy o żadnym „sportowym” pływaniu czy nurkowaniu.


Sielska Woda – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Sielska Woda (Lubsza koło Brzegu) – Opis Kąpieliska”

  1. Właściciel poprzez inwestycje wycisnął „maxa” z tego miejsca, bo stawy są małe i płytkie i nigdy nie będą wodnym kurortem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top