Staw Sulisław koło Grodkowa – Opis Kąpieliska

Staw Sulisław Plaża Kąpielisko

Sulisław to wioska 6km na zachód od Grodkowa, nieopodal granicy województw opolskiego i dolnośląskiego (historycznie ten teren to już Dolny Śląsk). Najsłynniejszą budowlą w okolicy jest pałac z początku XIX wieku, wokół którego jest wiele ciekawych atrakcji, w tym staw z letnim kąpieliskiem. Adres obiektu to: Sulisław 24, 49-200 Grodków. Sam pałac ma ciekawą i burzliwą historię, jeszcze na początku XIX wieku był mocno zaniedbany i podniszczony, ale w 2012 roku zakończono generalny remont i od tej pory funkcjonuje tam 5-gwiazdkowy hotel z restauracją weselną, spa, sauną, łaźnią, siłownią, muzeum, basenem, salą sportową i salami konferencyjno-bankietowymi. Obok, w budynkach dawnego folwarku jest 3-gwiazdkowy hotel, a także park, zagroda danieli, strzelnica golfowa i inne ciekawe obiekty.

Kawałek na południe od pałacu znajdziemy dwa niewielkie stawy, jeden wędkarski, a drugi kąpielowy, przy którym jest restauracja. Teren jest prywatny. Za korzystanie z łowiska trzeba zapłacić, ale wejście na kąpielisko (o którym niżej) jest darmowe. Na dużej łące między pałacem, a stawami jest duży, bezpłatny parking.

Staw zachodni, „kąpielowy” ma 1 hektar powierzchni i niecałe 500 metrów obwodu. Nie jest to dużo, ale wystarczy na „taplanie”, zabawy z dziećmi i spokojne pływanie. Można też wypożyczyć deskę sup. Woda jest lekko zielona i mulista, ale nie jest brudna. Kąpielisko jest tu nieoficjalne, czyli niestrzeżone, a kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność. Plaża jest piaszczysta i ma około 85 metrów długości. Jest na niej 15-metrowy, pływający pomost oraz słomiane parasole przeciwsłoneczne. Wokół stawu jest dobrej jakości chodnik z kostki brukowej, który na wschodnim brzegu pełni funkcję grobli, oddzielającej staw od drugiego, wędkarskiego (jest on nieco większy od tego 'kąpielowego’).

Za plażą stoi charakterystyczny budynek restauracji „Marina Sulisław”. Jest ona dobrze wyposażona w różnorakie napoje (także alkoholowe) oraz przekąski, dania obiadowe, fast-foody oraz wypiekaną na miejscu pizzę. Oprócz dosyć dużej sali wewnątrz budynku można usiąść również na letnim tarasie, z widokiem na plażę. Niekiedy organizowane są tu potańcówki i inne imprezy okolicznościowe. Obok restauracji jest boisko do siatkówki plażowej.

Kąpielisko Sulisław nie zachwyca rozmachem, rozmiarem i infrastrukturą, ale ma ono swój urok. Jest spokojne, kameralne, położone na uboczu, a teren jest zadbany i wysprzątany. Ludzi jest stosunkowo mało, nawet w upalne, wakacyjne weekendy. Jest to dobre miejsce dla dzieci, osób starszych oraz ludzi hołdujących zasadzie „slow-life”. Jeżeli ktoś jednak szuka imprez, zgiełku, wodnych atrakcji i atmosfery rodem z Ibizy- lepiej niech wybierze się do Nysy, Mietkowa czy Kopalni Wrocław. Z kolei z drugiej (wschodniej) strony Grodkowa jest biwakowe, większe kąpielisko ’Leśna Przystań’.


Staw i kąpielisko Sulisław – fotografie:


Sulisław: Pałac i okolice – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top