Staw Pierwszy Jelczański

Staw Jelczański Plaża Kąpielisko

Staw Pierwszy Jelczański położony jest we wschodniej części Jelcza-Laskowic, 10km od Oławy i po 25km od Wrocławia i Oleśnicy. W sezonie letnim funkcjonuje tutaj kąpielisko. Staw (w kształcie jajka) ma powierzchnię 6,5 hektarów (niektóre źródła błędnie podają, że 8 hektarów) i około 1150 metrów obwodu. Plaże są dwie, na obu jego końcach (mniejsza na północnym i większa na południowym). Dłuższe brzegi „jajka” to tereny dzikie i zarośnięte, aczkolwiek znajdzie się tam też kilka niewielkich, dzikich plaż, które pełnią również rolę stanowisk wędkarskich. Wstęp na wszystkie plaże jest bezpłatny.

Woda w stawie jest w miarę czysta (ale nie 'kryształ’), spełniająca normy sanepidu. Głębokość jest stosunkowo duża i w niektórych miejscach dochodzi nawet do 12 metrów. Sam staw to zalane wyrobisko gliny i piasku, które wydobywane były tutaj w czasach 'niemieckich’. Teren podlega pod jelczański samorząd oraz PZW (łowisko nr799).

Nad Staw najlepiej dotrzeć własnym środkiem lokomocji, ewentualnie około 2.5 kilometra na północ jest stacja kolejowa w Jelczu-Laskowicach, gdzie dosyć często kursują pociągi do/z Wrocławia. Oprócz stawu „pierwszego” w pobliżu jest też kilka innych, ale są one dzikie i żaden z nich nie nadaje się do kąpieli (pełnią one funkcję wędkarską, retencyjną i krajobrazową).

Główna plaża Stawu Pierwszego Jelczańskiego znajduje się na południowo-wschodnim brzegu. Jest ona piaszczysta i ma około 130 metrów długości. Jej „tylna” cześć jest zacieniona przez pobliskie drzewa iglaste (które są częścią wielkiego kompleksu leśnego, ciągnącego się aż do Tarnowskich Gór i Częstochowy). Kąpielisko przy południowej plaży jest „oficjalne”, czyli regularnie badane przez sanepid i strzeżone przez ratowników w godzinach 10-18 w sezonie wakacyjnym (poza tymi godzinami oraz poza sezonem również można się tu kąpać, ale na własną odpowiedzialność). Obok południowej plaży znajdziemy podstawową infrastrukturę rekreacyjno-gastronomiczną. Są dwa większe bary oraz (przy ładnej pogodzie) dodatkowe punkty gastronomiczne typu przyczepa, namiot czy food-truck. Jest też wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych, amfiteatr, siłownia plenerowa, toalety, boisko do siatkówki oraz dla dzieci: placyk zabaw, karuzela i dmuchańce-skakańce. Nieopodal znajdziemy niewielki, poniemiecki schron wartowniczy.

Druga (północna) plaża położona jest bliżej centrum miasta (przy skrzyżowaniu ulic Świerkowej z Oławską). Ma ona około 60 metrów długości. Obok niej jest baro-sklep spożywczy, a niedaleko (w pobliskich bloczkach) lepszej jakości restauracja. Blisko jest też do całodobowej stacji benzynowej i supermarketu Lidl. Przy plaży jest wypożyczalnia desek sup oraz (na samej wodzie) dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci.

Na północny wschód od Stawu (między nim, a ulicą Strusią) są tereny parkowo-rekreacyjne, służące też za parking (niestety cała okolica jest bardzo rozjeżdżona przez quady, przez co tworzą się wielkie dziury i kałuże). Jest tam tzw. 'Piknikowa Strefa Relaksu”, czyli zespół wiat i ławeczek wypoczynkowo-biesiadnych. Przy Pierwszym Stawie Jelczańskim dosyć mocno zwraca uwagę ogromna liczba osób pochodzenia „wschodniego”.

Przy Stawie jest wiele (na ogół bezpłatnych) możliwości zaparkowania samochodu. Pierwszy parking to gruntowy teren przy północnej plaży (obok bloczku przy ul.Oławskiej 195A). Kolejny parking to okolice wspomnianej „Strefy Relaksu”, gdzie dojedziemy drogą wzdłuż północno-wschodniego brzegu. Z drugiej strony (między Stawem a cmentarzem) jest duża łąka, służąca za parking i pole namiotowe, ale tam niekiedy trzeba zapłacić za wjazd. W okolicach głównej plaży możemy bezpłatnie zaparkować na poboczu ulicy Stawowej, lub obok baru i amfiteatru po południowej stronie tejże ulicy (aczkolwiek tam jest polski klasyk, czyli „parking płatny niestrzeżony”).

Niedaleko Stawu przepływa rzeczka Młynówka Jelecka, a około 2km na południe Odra.

Podsumowując, Staw Pierwszy Jelczański jest ciekawym miejscem na kąpielowej mapie Dolnego Śląska. Wprawdzie „szału nie ma”, ale miejsce jest urokliwe, wyposażone w podstawową infrastrukturę wypoczynkową. Staw jest na tyle duży i głęboki, że można w nim porządnie popływać (w przeciwieństwie np. do letnich kąpielisk wrocławskich, które na ogół są niewielkimi, płytkimi oraz zatłoczonymi i głośnymi bajorami). Wstęp jest bezpłatny, jest gdzie zjeść, można wypożyczyć kajak i rowerek, a na plażach (zwłaszcza tej głównej) jest sporo miejsca.


Staw Pierwszy Jelczański – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Staw Pierwszy Jelczański – Opis Kąpieliska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top