Siechnice – Błękitna Laguna

Siechnice Błękitna Laguna Plaża Kąpielisko

„Błękitna Laguna” w Siechnicach koło Wrocławia to popularne miejsce wypoczynku i plażowania dla mieszkańców Dolnego Śląska. Obiekt mieści się przy ulicy Sportowej 10. Zalew ma powierzchnię 5.5 hektarów i jest stosunkowo nowy, powstał w roku 2017 w wyniku zalania wyrobiska (ziemia stąd wykopana posłużyła do budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia). Miejsce dobre jest na spontaniczny, 1-dniowy wypad nad wodę (dłuższy pobyt raczej nie ma tu sensu z powodu braku bazy noclegowej). W sezonie wakacyjnym działa tutaj „legalne” kąpielisko, z ratownikami i wydzielonym terenem do pływania (co jest niestety rzadkością na Dolnym Śląsku, np. takie gigantyczne kurorty jak Nysa czy Mietków na ogół nie są strzeżone i obowiązuje w nich teoretyczny zakaz kąpieli).

Woda w „Błękitnej Lagunie” jest średniej jakości (czyli daleko jej do górskiej czystości, ale jednak spełnia normy sanepidu do funkcjonowania kąpieliska i nie można nazwać jej brudną). Teren w sezonie codziennie jest starannie sprzątany, jest też ochrona, ponadto obiekt wyposażony jest w monitoring. Plusem jest dogodny dojazd (samochodowy, kolejowy lub rowerowy) z Wrocławia i okolicznych terenów, przy czym w sezonie letnim parking jest płatny. Zawsze jednak można zaparkować na mieście lub pobliskim osiedlu i przejść się kawałek, aby uniknąć opłaty.

Infrastruktura „Błękitnej Laguny” to: piaszczysta plaża o długości około 200 metrów, pomost z wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych, przebieralnie, czyste toalety z bieżącą wodą i porcelanowymi muszlami, ławki, kosze na śmieci, boisko do siatkówki oraz wodne „dmuchańce”. Na uwagę zasługuje bardzo bogata (jak na wielkość zalewu) oferta gastronomiczna, składająca się (w sezonie letnim) z ponad 10 punktów handlowych (lody, kebaby, piwo, napoje, gofry, burgery i inne fast-foody). W pobliżu zalewu znajduje się park oraz tereny sportowe: hala, boiska do koszykówki, place zabaw, siłownia zewnętrzna oraz wyposażony w bieżnię stadion piłkarski klubu „Energetyk” (nad zalewem górują kominy pobliskiej elektrowni). Na północ od „Błękitnej Laguny” przepływa rzeka Oława. Problemem na plaży może być brak cienia, a w szczycie sezonu tłok i hałas. Dosyć liczną delegację wystawiają tutaj mieszkańcy krajów byłego ZSRR, ale jest to zjawisko popularne na całym Dolnym Śląsku. Zimą często można spotkać tutaj „morsów”.


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top