Lewin Brzeski – Żwirownia:  Kąpielisko i plaża

Lewin Brzeski Kąpielisko Plaża

Lewin Brzeski to 6-tysięczne miasteczko w województwie opolskim (pomiędzy Opolem, a Brzegiem), nieopodal autostrady A4 i drogi krajowej nr94. Na jego terenie mieści się 5 zalewów, powstałych w wyrobiskach po wydobyciu żwiru. Przy największym z nich (o powierzchni około 33 hektarów) funkcjonuje letnie kąpielisko. Główna plaża znajduje się na północnym brzegu zalewu, od strony ulicy Nysańskiej i Ochronnej. W pobliżu zbiegu tych dwóch ulic jest duży, bezpłatny parking dla samochodów. Nieopodal jest ujście rzeki Ścinawy Niemodlińskiej do Nysy Kłodzkiej. Na kąpielisko można dojechać też pociągiem, aczkolwiek stacja kolejowa 'Lewin Brzeski’ (gdzie kursują pociągi na linii Wrocław-Opole) znajduje się na drugim końcu miasta, około 2km od plaży. Teren należy do lokalnego samorządu, który dba o czystość i porządek (na ogół jest czysto, choć po hucznym, letnim weekendzie niekiedy można spotkać śmieci, ale to „zasługa” samych plażowiczów). Wstęp jest bezpłatny.

Główna plaża kąpieliska w Lewinie Brzeskim jest piaszczysta i ma około 130 metrów długości. Wzdłuż niej zbudowany został okazały, drewniany pomost spacerowy. W sezonie wakacyjnym teren jest pod opieką ratowników. Przy plaży znajdziemy dosyć bogatą infrastrukturę towarzyszącą. Jest większy, 'murowany’ bar z jedzeniem i piciem oraz sezonowo przyczepy i food-trucki z lodami, przekąskami, burgerami czy watą cukrową. Są przebieralnie oraz toalety (zarówno typu Toi-Toi, jak i murowane, z dostępem do bieżącej wody). Obok baru znajdziemy grillowisko, boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej oraz wiaty.  Przy pomoście można wypożyczyć kajak lub rower wodny. Niedaleko, przy parkingu jest też skatepark i siłownia plenerowa.

Cała reszta wybrzeża zalewu (poza okolicami głównej plaży) to tereny dzikie. Południowy brzeg (od strony rzeki Ścinawy Niemodlińskiej) jest miejscem popularnym wśród wielbicieli biwaku. Latem, na licznych 'dzikich plażach’ często można spotkać tu kampery, namioty, grille. Nie brak też wędkarzy.

Niestety brakuje ścieżki spacerowo-rowerowej, umożliwiającej obejście zalewu dookoła. Wprawdzie przez większość obwodu istnieje jako-taka droga gruntowa, jednakże na północnym wybrzeżu znajduje się stara żwirownia Grupy Górażdże, gdzie są szlabany i zakaz wstępu.

Niedaleko zalewu w Lewinie Brzeskim znajdują się też inne letnie kąpieliska, np. Głębocko, Nowe Siołkowice czy Dobrzeń Wielki.

Lewin Brzeski – Fotografie zalewu byłej żwirowni:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top