Jezioro Otmuchowskie

Jezioro Otmuchów

Jezioro Otmuchowskie to środkowe z „trzech wielkich jezior” na Nysie Kłodzkiej (położone między Jeziorem Nyskim i Zalewem Paczkowskim). Ma ono około 20km2 powierzchni, a maksymalna głębokość to 18 metrów. Jezioro Otmuchowskie powstało w roku 1933, podobno pracowało przy tym 2000 robotników. Ma ono funkcję retencyjną (chroni przed powodziami tereny wokół Nysy Kłodzkiej i Odry), energetyczną (u wypływu Nysy z Jeziora funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 4.8MW) oraz rekreacyjną, na której w tym tekście się skupimy.

Pod względem liczby turystów i plażowiczów Jezioro Otmuchowskie jest bardzo spokojne (w porównaniu z raczej tłocznymi sąsiadami z Nysy i Paczkowa). Nie ma tutaj jednej, głównej plaży. Cały wschodni brzeg jeziora to najdłuższa w Polsce zapora o długości około 6.5 kilometra. Zachodni brzeg to tereny dzikie, zagarnięte przez naturę, gdzie występują rzadkie gatunki ptaków i ryb.

Dojazd do Jeziora zapewnia droga krajowa nr46 (Kłodzko-Opole), przebiegająca przy południowym brzegu, lub też linia kolejowa (również relacji Kłodzko-Opole), przebiegająca wzdłuż północnego brzegu Jeziora (stacja 'Otmuchów Jezioro’).

Jezioro Otmuchowskie przyciąga głównie wędkarzy oraz żeglarzy, ale kąpać również się tu można. Jakość wody jest zmienna (zależy od pory roku i tego, czy jezioro jest akurat napełniane, czy opróżniane z wód Nysy Kłodzkiej). Nie ma tu strzeżonych kąpielisk, więc wszystko odbywa się na własną odpowiedzialność. Infrastruktura wypoczynkowa jest raczej uboga i znajduje się w 2 miejscach: jedno na północy, a drugie na południu Jeziora.

Miejsce „północne” znajduje się wzdłuż ulicy Plażowej, między przystankiem kolejowym „Otmuchów Jezioro”, a początkiem zapory. Jest tam kilka średniej wielkości prywatnych ośrodków wypoczynkowych (m.in. PTTK czy 'Kotwica’), każde z nich posiada własną plażę oraz podstawowe wyposażenie (prysznice, kempingi, parkingi, pole namiotowe, jadalnię). Na wysokości adresu „Plażowa 6” i „Plażowa 6/2” znajdziemy bezpłatną, „publiczną” plażę o długości około 200 metrów. Z północnego brzegu Jeziora ładnie widać panoramę szczytów sudeckich.

Na południowym brzegu Jeziora (na wysokości wsi Ścibórz) znajdziemy drugie miejsce, gdzie można uprawiać plażowanie. W pobliżu funkcjonuje kilka restauracji (przeznaczonych dla turystów oraz osób podróżujących pobliską „krajówką”). Są domki do wynajęcia, pole namiotowe, przystań żeglarska oraz oczywiście plaża kąpielowa (niestrzeżona).

Niekiedy na wodach jeziora organizowane są regaty, raz na jakiś czas można też zwiedzać okazały budynek elektrowni wodnej. Jezioro Otmuchowskie spodoba się ludziom, które cenią sobie spokój i kameralny wypoczynek. Należy jednak załatwić sobie wcześniej nocleg, bo rozbicie się na dziko jest tu dosyć trudne (w tym celu lepiej pojechać do sąsiedniego Paczkowa, gdzie po prostu wjeżdża się samochodem na plażę i rozbija w dowolnym miejscu).



Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

0 thoughts on “Jezioro Otmuchowskie – Kąpielisko i biwak”

  1. Zawsze jeździłam do Otmuchowa jeszcze z nieżyjącymi już dziadkami, dużo wspomnień i pięknych chwil.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top