Zalew Michalice (Koło Namysłowa)

Zalew Michalicki

Zalew Michalicki położony jest na Opolszczyźnie (historycznie ten obszar należy do Dolnego Śląska), około 4km na północ od centrum Namysłowa. Inne większe miasta w pobliżu to: Oleśnica (28km), Kępno (26km), Kluczbork (35km), Brzeg (35km), Opole (50km) i Wrocław (50km). Zalew jest podłużnego kształtu, dłuższy bok ma około 2600 metrów, a krótszy średnio 200 metrów. Powierzchnia zbiornika to 95 hektarów, a obwód linii brzegowej to 7,5 kilometra. Średnia głębokość wody to 1,5 metra, a maksymalna to 3 metry (wartości te mogą być regulowane przez śluzę w zależności od sytuacji powodziowej).

Zalew powstał w 2001 roku na rzece Widawie wskutek wybudowania betonowej, 400-metrowej zapory na południowym brzegu. Funkcjonuje tam niewielka elektrownia wodna. Od wschodu do zalewu wpływa też rzeka Studnica, gdzie kończy ona swój bieg. Brzegi zalewu (zwłaszcza w północnej części) są nieco pofałdowane, tworząc liczne zatoki. Na północy są dwie wyspy (na które obowiązuje zakaz wstępu dla ludzi), gdzie przebywają liczne chronione gatunki ptactwa. Akwen pełni funkcję przeciwpowodziową oraz rekreacyjną, a także wyrównawczą dla okolicznych wód gruntowych. W środkowej części wschodniego brzegu (w miejscowości Michalice) latem funkcjonuje kąpielisko z piaszczystą plażą (o czym niżej).

Zalew podlega pod PZW i jest popularnym miejscem wśród okolicznych wędkarzy. Występuje tu wiele gatunków ryb, a najpopularniejszą jest karp. Odbywają się tu cykliczne, wysokiej rangi zawody wędkarskie.

Dojazd nad zalew jest 'średnio’ komfortowy. W nawigacji można wpisać „Michalice 2, gmina Namysłów”. Nieopodal przebiegają dwie drogi krajowe (nr 39 i 42) i dwie wojewódzkie (nr 451 i 454). Ostatni odcinek dojazdowy (przy samym zalewie) jest nieco problematyczny- drogi lokalne w pobliżu zalewu zostały zwężone, aby wydzielić z nich trasy rowerowe i od tego czasu samochody mają trudności z minięciem się (jest to możliwe dzięki „mijankom” na poboczu, rozmieszczonym co kilkadziesiąt metrów). Ostatni etap, już w samej wsi Michalice to poniemiecka droga z „kocich łbów”. Po drodze miniemy 16-wieczny kościółek św.Michała Archanioła z zadbanym ogrodem i niewielkim cmentarzem.

Przy wspomnianym adresie „Michalice 2” funkcjonuje „Przystań u Chowanków”. Znajdziemy tam ciekawe połączenie sklepu spożywczego i baru piwnego. W pobliżu jest trawiasty parking, bezpłatny dla klientów przystani, praktycznie zawsze (nawet w szczycie sezonu wakacyjnego) znajdą się na nim wolne miejsca. Obok jest niewielka, piaszczysta plaża o długości 25 metrów i powierzchni 0,25 hektara. Kąpiel jest dozwolona na własną odpowiedzialność (brak ratownika). Woda w zalewie jest całkiem czysta. Przy plaży możemy w sezonie letnim wypożyczyć kajak lub rowerek wodny. Zimą można spotkać tutaj 'morsów’. Zalew stwarza dobre warunki dla większych łodzi oraz uprawiania windsurfingu. W okolicy jest kilka gospodarstw, oferujących miejsca noclegowe oraz agroturystykę (także po przeciwnej stronie, w miejscowości Józefków). W południowej części zalewu (po obu stronach zapory) można znaleźć kilka dzikich plaż. Północna cześć akwenu jest bardziej dzika i trudno dostępna, z dwoma wspomnianymi wyspami. Późnym latem i w wieczornej porze warto zaopatrzyć się w środki na komary.

Zalew Michalicki jest godnym polecenia miejscem dla wielbicieli przyrody, plażowiczów, wędkarzy i korsarzy. Jako, że obiekt jest stosunkowo nowy- infrastruktura turystyczna dopiero „raczkuje”, ale w przyszłości z pewnością ulegnie ona rozbudowie, bo potencjał zalewu jest ogromny.


Zalew Michalice – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top