Stradomia Wierzchnia (Zalew Stradomia) – Opis Kąpieliska
Zalew Stradomia położony jest w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego (powiat oleśnicki, gmina Syców), niedaleko granicy z województwami wielkopolskim i opolskim. Nieopodal Zalewu przebiega droga ekspresowa S8 (węzły Szczodrów lub Syców Zachód). Odległości od większych miast (w linii prostej) to: 6km od Sycowa, 21km od Oleśnicy, 22km od Namysłowa, 23km od Kępna i 46 km od Wrocławia.
Sam Zalew Stradomia ma 3 kilometry obwodu i około 29 hektarów powierzchni. Kształt jest podłużny, rozciągnięty z północy na południe. Przepływa przez niego rzeka Widawa. Zalew jest sztuczny, powstawał etapami w latach 90-tych XX-go wieku. Na jego południowym brzegu jest betonowo-ziemna zapora. Woda w Zalewie jest dosyć czysta, a jej głębokość jest stosunkowo niewielka (średnio 1,5 metra, maksymalnie 2,5 metra), przez co szybko nagrzewa się latem. Wokół Zalewu jest gruntowa droga, która gdzieniegdzie zmienia się w drogę z nierównych, betonowych płyt. Praktycznie cała infrastruktura turystyczno-rekreacyjna znajduje się w centralnej części zachodniego brzegu (o czym niżej). Południowy brzeg to zapora, a północ to trudno dostępne mokradła i zarośla. Brzeg wschodni to tereny półdzikie, gdzie znajdziemy kilka niewielkich „plaż” (czyli przerw w szuwarach), które wykorzystywane są także przez wędkarzy.
Główna, piaszczysta plaża Stradomii Wierzchniej ma 320 metrów długości. Wstęp jest bezpłatny, aczkolwiek nad Zalewem jest sporo okazji do sięgnięcia do portfela. W centralnej części plaży znajdują się 3 niedługie pomosty. Między dwoma pierwszymi wydzielony jest teren kąpieliska, strzeżony przez ratowników w sezonie wakacyjnym. Trzeci pomost służy do cumowania kajaków i rowerków wodnych. Administratorem kąpieliska jest MOSiR Syców. Na samej plaży trudno o cień, ale na jej tyłach jest trochę drzew. Liczba ludzi (przy ładnej pogodzie) jest dosyć duża, a w upalne weekendy- bardzo duża (patrz zdjęcia poniżej). Na tyłach plaży znajdziemy 3 bary z przekąskami, napojami, lodami i fast-foodami. Kolejny bar jest trochę dalej, po przeciwnej stronie głównej drogi. Przy plaży są też boiska (piaszczyste do siatkówki i piłki nożnej oraz utwardzone do koszykówki), drewniano-linowy plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętów pływających (kajaki, rowerki wodne, deski sup). Niekiedy (także poza sezonem wakacyjnym) organizowane są spływy kajakowe rzeką Widawą, wraz z przepłynięciem przez Zalew Stradomia.
Na plażę obowiązuje zakaz wstępu ze zwierzętami, aczkolwiek w praktyce na północnym jej krańcu jest „nieoficjalne” miejsce, gdzie można spotkać wiele pływających czworonogów. Na południu od plaży znajdziemy ogrodzony, prywatny ośrodek żeglarski z miejscami noclegowymi. Z tyłu plaży jest ogrodzony teren campingu i pola namiotowego, z dostępem do sanitariatów i przyłączy prądu. Z 'kampingowych’ sanitariatów mogą korzystać też 'zwykli’ plażowicze, ale muszą oni uiścić drobną opłatę. Opcja darmowa to niestety tylko Toi-Toi. Na samej plaży jest kilka bezpłatnych drewnianych „wigwamów”, ale na ogół są one zajmowane przez plażowiczów w pierwszej kolejności.
Jedyny sensowny dojazd do Zalewu Stradomia to transport indywidualny (nie ma pociągów, ani autobusów). Możliwości parkingowych w pobliżu kąpieliska jest kilka, miejsc parkingowych jest mnóstwo, ale większość płatna. Poza sezonem letnim i w nocy można zaparkować wszędzie za darmo. W wakacje największy parking, położony na łące za plażą- jest płatny (ceny średnie). Trochę taniej jest z drugiej, zachodniej strony ulicy Sosnowej (ale wówczas na plażę jest jakieś 5 minut piechotą). Można też wjechać do ośrodka kempingowego przy plaży, ale tam jest najdrożej. Możliwości darmowe również istnieją, ale w najbardziej 'szczytowe’ dni mogą być maksymalnie wypełnione. Najwięcej bezpłatnych miejsc jest przy samej ulicy Sosnowej (na poboczu, lub na wąskim pasie parkingowym po lewej przed szlabanem). Niewielki, bezpłatny parking jest też na końcu zapory (styk ulic Jarzębinowej i Sosnowej), na ogół są tam jakieś wolne miejsca, a do plaży jest stamtąd jakieś 450 metrów ścieżką wzdłuż wybrzeża.
Oprócz kąpieliska Zalew Stradomia oferuje inne ciekawe rozrywki. Miejsce popularne jest wśród żeglarzy, windsurferów i wędkarzy. Często odbywają się tutaj różnorakie imprezy, np. triathlon, koncerty, zloty motoryzacyjne, akcje charytatywne, festyny, zabawy dla dzieci, zawody sportowe i inne 'eventy’. Na południe od zalewu przebiega linia kolejowa z Oleśnicy do Kępna. Na wschód od Zalewu rozciąga się wielki las, gdzie duży udział stanowią sosny. W tymże lesie znajdziemy jeden z najlepszych w tej części Polski ogrodów botanicznych- Arboretum Leśne. Każdy miłośnik roślinności z pewnością będzie nim zachwycony.
Podsumowując, Zalew Stradomia Wierzchnia to warte polecenia miejsce na spędzenie wolnego czasu. Ośrodek jest bardzo popularny wśród mieszkańców Wrocławia i okolic, którzy w promieniu 1 godziny jazdy samochodem (spośród dużych zalewów kąpielowych) mają do dyspozycji tylko Stradomię i Mietków (ewentualnie Kopalnię, która jednak jest dosyć małym stawem), więc w czasie upalnych weekendów bywa tutaj mnóstwo ludzi. Infrastruktura przy Zalewie Stradomia jest średniej jakości. Brakuje przynajmniej jednej dobrej jakości restauracji (bo w tych kilku, które są- zjemy co najwyżej odgrzewane 'gotowce’), nie ma też bezpłatnych, porządnych toalet z umywalkami i natryskami, czy lepszych atrakcji dla dzieci (niby jest plac zabaw, ale dosyć skromny). Baza noclegowa też jest mizerna. Z drugiej strony- wstęp na kąpielisko jest bezpłatny, plaża jest ogromna, kąpielisko jest strzeżone, a teren wysprzątany i bezpieczny. Jak na okolice Wrocławia, gdzie letnich, dużych i naturalnych kąpielisk jest stosunkowo niewiele (w porównaniu np. z Opolszczyzną czy Górnym Śląskiem)- Stradomia wypada całkiem nieźle i jest jednym z najważniejszych punktów na plażowej mapie Dolnego Śląska.
Stradomia Wierzchnia – fotografie:
Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:
- Biały Kościół (koło Strzelina)- Stawy i ośrodek
- Bielawa- Jezioro i basen
- Brzeg – Basen Letni
- Chrząstawa Wielka– Trzy Stawy
- Chwałków (koło Sobótki)- Kamieniołom
- Głębocko-Osiek Grodkowski- Ośrodek Leśna Przystań
- Gorzuchów (koło Kłodzka)- Ośrodek wypoczynkowy
- Jaworzyna Śląska- Żwirownia
- Jelcz-Laskowice- Staw Pierwszy Jelczański
- Kamieniec Wrocławski- Bajkał
- Lewin Brzeski- Żwirownia
- Lubsza koło Brzegu- Sielska Woda
- Michalice (koło Namysłowa)- Zalew
- Mietków (koło Sobótki)- Zalew
- Nysa- Jezioro
- Oława – Termy Jakuba
- Otmuchów- Jezioro
- Paczków- Jezioro
- Paniowice- Kopalnia Wrocław
- Prężyce (koło Wrocławia)- Zalew
- Siechnice- Błękitna Laguna
- Sieniawka (koło Dzierżoniowa)- Staw Trzcinowy
- Stradomia Wierzchnia– Zalew
- Strzelin- Basen miejski
- Sulisław koło Grodkowa
- Sulistrowice (koło Ślęży)- Zalew
- Świdnica- Baseny letnie
- Wały (koło Brzegu Dolnego)- Ośrodek i kąpielisko
- Wrocław– Glinianki
- Wrocław– Królewiecka
- Wrocław – Morskie Oko
- Wrocław– Oporów (Harcerska)
- Wrocław – Orbita
- Wrocław – Jezioro Pawłowickie
- Zagórze Śląskie- Jezioro Bystrzyckie
- Żarów- Zalew
Na plaży ludzi w wakacyjne weekendy tyle, że szpilki wcisnąć się nie da 🙁