Glinianki – Wrocław

Kąpielisko Glinianki znajduje się przy ul.Kosmonautów 2 we Wrocławiu. Jest to bardzo popularne miejsce wypoczynku i plażowania wśród okolicznych mieszkańców. Obiekt powstał w wyniku zalania nieczynnych, poniemieckich wyrobisk gliny, przeznaczanej do produkcji cegieł. Początkowo kąpielisko było 'dzikie’, a od roku 1967 działa tu już oficjalnie. Stawy są 3: zachodni jest 'kąpielowy’, wschodni przeznaczony do uprawiania sportów wodnych, a najmniejszy, północny jest dziki. Obiekty czynny jest w godzinach 9-19. Wstęp w sezonie letnim jest płatny, ale nie są to wysokie kwoty (po godzinie 17 cena jest jeszcze niższa). Po „zamknięciu” (czyli po 19) znikają pracownicy obsługi, ale obiekt pozostaje otwarty i wtedy można już wejść całkiem za darmo, co praktykowane jest przez wielu ludzi (nawet w środku nocy często ktoś tu plażuje). Poza sezonem i w chłodniejsze dni miejsce jest popularne wśród wrocławskich wędkarzy.

Głównym atutem Glinianek jest usytuowanie w mieście oraz dobry dojazd. Mieszkańcy Kozanowa, Maślic czy Gądowa mają tam przysłowiowy „rzut beretem”. Z innych dzielnic do Glinianek można łatwo dostać się samochodem (w pobliżu przebiega obwodnica A8 oraz DK94), autobusem, tramwajem (przystanek Glinianki, gdzie kursują wszystkie linie, jadące na stadion Śląska), a nawet pociągiem (stacja Wrocław Stadion). Wzdłuż ul.Kosmonautów jest ścieżka rowerowa, a przy kąpielisku znajdziemy stację systemu rowerów miejskich. Przy Gliniankach jest ulica, służąca za (bezpłatny) parking, który pomieścić może około 100 samochodów. Na ogół są tam wolne miejsca, jedynie w bardzo upalne weekendy lub podczas meczów Śląska może być problem z parkowaniem (wówczas można szukać albo przy Stadionie, z tyłu przystanku tramwajowego, albo na pobliskim osiedlu- wjazd od al.Architektów).

Główna plaża Glinianek ma około 120 metrów długości. Jest ona piaszczysta, a cała reszta terenu- trawiasta. Woda jest jakości 'średniej plus’, czyli nie jest krystaliczna, ale też nie jest brudna, więc śmiało można pływać. Wydzielony teren kąpieliska strzeżony jest przez ratowników. Przy plaży usytuowana jest podstawowa infrastruktura: prysznice, toalety, przebieralnie, kosze na śmieci, ławeczki i wydzielone miejsca dla palaczy. W sezonie funkcjonują tu obiekty gastronomiczne z fast-foodem, lodami, goframi i napojami. Na pozostałych brzegach funkcjonuje kilka 'dzikich’ plaż. Ich atutem jest spokój oraz cień z okolicznych drzew.

Za główną plażą działa duża i całkiem zadbana knajpa „Havana Club”, gdzie można skonsumować posiłek lub napój przy barze, przy stole, albo na zewnętrznym ogródku. „Tylne” wejście do ogródka jest jednocześnie przejściem na teren drugiego, 'wschodniego’ zalewu. Funkcjonuje tam „Fun Park”, czyli dmuchany tor przeszkód ze zjeżdżalniami wodnymi dla dzieci. Jest też wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Obok znajdziemy „Wake Zone”, czyli wyciąg na linie, która ciągnie śmiałka na desce surfingowej. Poza terenem „Fun Parku” w stawie 'wschodnim’ nie wolno się kąpać, zresztą woda jest wyraźnie gorszej jakości, niż w głównym kąpielisku.

Na północy Glinianek jest jeszcze jeden, mały, dziki staw. Obok niego znajdziemy boisko do siatkówki, stół do ping-ponga oraz ławeczki.

Podsumowując- Glinianki to dobre miejsce, żeby się szybko ochłodzić, nie poświęcając całego dnia na wyprawę np. do Kopalni Wrocław czy Mietkowa. Jednakże Glinianki są dosyć małe, infrastruktura raczej podstawowa, a hałas miasta, linii kolejowej i okolicznych dróg bywa uciążliwy. Miejsce dobre jest dla ludzi młodych i raczej na krótko. Teren jest dosyć czysty i zadbany, ale przydałby mu się lekki lifting, gdyż niektóre budynki i urządzenia pamiętają jeszcze czasy ubiegłego stulecia.

Glinianki – fotografie:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top