Morskie Oko – Wrocław
Morskie Oko to legendarne, największe naturalne kąpielisko letnie we Wrocławiu, funkcjonujące w tym miejscu już od 1928 roku. Położone jest ono przy ul.Chopina 27 w obrębie tzw. „Wielkiej Wyspy”, nieopodal Stadionu Olimpijskiego, terenów sportowych AWF, Parku Szczytnickiego i Mostu Jagiellońskiego. Obiektem opiekuje się miejski samorząd, a konkretnie jego spółka „Spartan”. Kąpielisko mieści się w 4-hektarowym zalewie po byłym wyrobisku gliny, obok przepływa Czarna Woda, czyli starorzecze Odry. Morskie Oko Obecny kształt zawdzięcza rewitalizacji, która odbyła się pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku. Wyburzono wówczas stare, poniemieckie, drewniane pomosty i zastąpiono je betonowymi, które do dziś są znakiem rozpoznawczym Morskiego Oka.
Kąpielisko czynne jest w sezonie wakacyjnym, który niekiedy (przy ładnej pogodzie) rozszerzany jest o czerwiec i początek września. Wstęp na obiekt jest płatny, ale ceny biletów są dosyć niskie (znacznie tańsze, niż. np na zatłoczonej Orbicie, nie mówiąc już o wrocławskich drogich aquaparkach). Głównym atutem Morskiego Oka jest jego wielkość i przestrzeń. Nawet w najbardziej upalne wakacyjne weekendy jest tu sporo miejsca (zarówno na plażach, jak i w wodzie). Cały wschodni brzeg o długości 300 metrów to de facto jedna wielka plaża. Kolejne 300 metrów to wspomniane pomosty, z których również można schodzić do wody. Teoretycznie nie można z nich skakać do wody, ale w praktyce jest to powszechne.
Woda w Morskim Oku jest niezłej jakości, biorąc pod uwagę, że jest to 'stojący’ staw położony w środku miasta. Jakość wody jest regularnie badana przez sanepid, który potwierdza, że jest całkiem czysta i spełnia wymogi sanitarne z dużym zapasem. Na wyposażeniu obsługi jest pompa, która napowietrza i ozonuje wodę. Jedynym minusem jest obecność glonów i innych roślinek na dnie w niektórych miejscach (na ogół tam, gdzie ludzi jest mało).
Na Morskim Oku obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i innych środków odurzających, zakaz łowienia ryb, a palenie dozwolone jest jedynie w kilku wyznaczonych miejscach. Dosyć niecodzienne jest podejście organizatora do zwierząt (głównie psów). Teoretycznie mogą one wchodzić na teren Morskiego Oka, ale muszą przez cały czas być trzymane na smyczy i w kagańcu. Powoduje to, że albo piesek się męczy, albo właściciel bojkotuje zakaz i puszcza go wolno, a on oczywiście po kilku sekundach nurkuje w wodzie, ku niezadowoleniu reszty gości i obsługi. Obie sytuacje według mnie są złe i lepszy byłby po prostu zakaz wprowadzania zwierząt, tak jak na niemal wszystkich miejskich kąpieliskach biletowanych w Polsce. Jeżeli ktoś ma psa i chce aby popływał, to powinien pojechać tam, gdzie wyznaczone są do tego specjalne miejsca (np. Mietków, Kopalnia Wrocław czy Stradomia Wierzchnia).
Główna plaża Morskiego Oka znajduje się naprzeciwko wejścia. Piasek plażowy ma szerokość około 20 metrów, a za nim jest trawiasta łąka (częściowo zadrzewiona i zacieniona), stanowiąca naturalne przedłużenie plaży. Przy głównej plaży jest najwięcej ludzi, stanowisko ratowników oraz rozciągnięte kolorowe bojki, informujące o głębokości wody w danym miejscu. Kawałek na południe jest płytki 'brodzik’ dla dzieci, otoczony okrągłym, betonowym pomostem.
Na drugim końcu głównej plaży rozpoczyna się pomost o łącznej długości kilkuset metrów, prowadzący na drugi brzeg zalewu, w okolicę wypożyczalni kajaków i desek sup. Na pomoście są wodne zjeżdżalnie, drabinki umożliwiające zejście do wody oraz kolejne stanowiska ratowników. Dawniej przy pomoście stała okazała, kilkupoziomowa skocznia, ale niestety została rozebrana (w dzisiejszych czasach niestety mało jest w Polsce takich obiektów, gdyż zarządcy kąpielisk obawiają się odpowiedzialności za potencjalne wypadki).
Z drugiej strony pomostu są piaszczyste boiska do siatkówki, a za nimi kolejna, boczna plaża- miejsce dosyć spokojne. W okolicy bocznej plaży są betonowe 'leżaki’, miejsce do grillowania (w pozostałych częściach kąpieliska jest to zabronione), stoły do ping-ponga, plac zabaw, ławeczki, kosze na śmieci. Dalej na północ (już poza terenem kąpieliska) są korty tenisowe.
W głównym budynku i jego okolicach poza kasami biletowymi znajdziemy toalety, przebieralnie, szatnię, umywalnie i stanowisko pracowników ochrony. W pobliżu jest bardzo dobra restauracja o standardzie 'weselnym’ oraz kilka mniejszych kiosków z fast-foodem, napojami, lodami i przekąskami (liczba dodatkowych punktów gastronomicznych zależy od pogody i dnia tygodnia- w upalne weekendy jest ich najwięcej, a w chłodniejsze dni powszednie na ogół funkcjonuje tylko 1).
Podsumowując, Morskie Oko jest bardzo ciekawym i kultowym miejscem. Wprawdzie od razu da się odczuć, że kąpielisko jest stare, ale wcale nie musi być to wada (np. Orbita jest nowa, a ciasna, droga i 'przehajpowana’). Głównym atutem Morskiego Oka jest naturalna przyroda, legendarne pomosty oraz liczne zakamarki, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi. Patrząc na stare zdjęcia z okresu PRL widać doskonale, że dziś na Morskie Oko przychodzi znacznie mniej ludzi, niż kilkadziesiąt lat temu. Obecnie kąpielisk we Wrocławiu jest więcej, a młodzieży jest mniej, niż dawniej (niż demograficzny), a ta która jest- ma inne, cyfrowe rozrywki. Sporą cześć gości stanowią Ukraińcy. Morskie Oko jest miejscem godnym polecenia, choć przydałby się tutaj niewielki lifting. Zimą w tutejszym stawie często można spotkać 'morsów’.
Pewnym problemem Morskiego Oka jest kiepski dojazd samochodowy (po osiedlowych uliczkach) oraz parkingi, a raczej ich brak. Liczba miejsc postojowych wzdłuż ulicy Chopina jest niewielka i w upalne dni niewystarczająca do zaspokojenia popytu. Można jednak na kąpielisko dojechać autobusami (z przystankami przy ul. Moniuszki i Kochanowskiego) lub tramwajami (przystanek przy ul.Różyckiego).
Morskie Oko Wrocław – fotografie:
Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:
- Biały Kościół (koło Strzelina)- Stawy i ośrodek
- Bielawa- Jezioro i basen
- Brzeg – Basen Letni
- Chrząstawa Wielka– Trzy Stawy
- Chwałków (koło Sobótki)- Kamieniołom
- Głębocko-Osiek Grodkowski- Ośrodek Leśna Przystań
- Gorzuchów (koło Kłodzka)- Ośrodek wypoczynkowy
- Jaworzyna Śląska- Żwirownia
- Jelcz-Laskowice- Staw Pierwszy Jelczański
- Kamieniec Wrocławski- Bajkał
- Lewin Brzeski- Żwirownia
- Lubsza koło Brzegu- Sielska Woda
- Michalice (koło Namysłowa)- Zalew
- Mietków (koło Sobótki)- Zalew
- Nysa- Jezioro
- Oława – Termy Jakuba
- Otmuchów- Jezioro
- Paczków- Jezioro
- Paniowice- Kopalnia Wrocław
- Prężyce (koło Wrocławia)- Zalew
- Siechnice- Błękitna Laguna
- Sieniawka (koło Dzierżoniowa)- Staw Trzcinowy
- Stradomia Wierzchnia– Zalew
- Strzelin- Basen miejski
- Sulisław koło Grodkowa
- Sulistrowice (koło Ślęży)- Zalew
- Świdnica- Baseny letnie
- Wały (koło Brzegu Dolnego)- Ośrodek i kąpielisko
- Wrocław– Glinianki
- Wrocław– Królewiecka
- Wrocław – Morskie Oko
- Wrocław– Oporów (Harcerska)
- Wrocław – Orbita
- Wrocław – Jezioro Pawłowickie
- Zagórze Śląskie- Jezioro Bystrzyckie
- Żarów- Zalew
Masa wspomnien, mnostwo poznanych swietnych ludzi, godziny spedzone w wodzie i na plazach. Dzisiejsze malolaty nie wiedza co traca, morskie oko pustawe a oni siedza w domach z nosami w telefonach.