Świdnica – Baseny Letnie
Kompleks basenów letnich w Świdnicy znajduje się przy ulicy Śląskiej 35, w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego i lodowiska. Obiekt czynny jest w wakacje (zwyczajowo od ostatniego tygodnia czerwca do końca sierpnia, niekiedy dłużej gdy pogoda dopisuje). Wstęp na teren kąpieliska jest płatny, ceny są średnie i jest kilka możliwości ich obniżenia (bilety ulgowe, rodzinne czy popołudniowe po godzinie 16-tej). Bilet (upoważniający do pobytu na kąpielisku do momentu jego zamknięcia, czyli godziny 19) można kupić w kasie, biletomacie lub przez internet. Obiekt został gruntownie wyremontowany i rozbudowany w roku 2022 kosztem około 40 milionów złotych. Zarządcą terenu jest świdnicki samorząd (ŚOSiR).
Teren kąpieliska dzieli się na dwie strefy- basenową oraz 'plażowo-usługową’.
Strefa basenowa stanowi 'serce’ obiektu. Ogrodzona jest ona metrowym płotkiem i do środka można wejść w 8 miejscach przez 'nogomyjki’ i natryski. Jest to dobre rozwiązanie z punktu widzenia utrzymania czystości oraz bezpieczeństwa. Strefa basenowa (wewnątrz ogrodzenia) ma 6.600m2 powierzchni, w tym około 2.500m2 stanowią baseny i atrakcje wodne:
- Basen pływacki o długości 25m i szerokości 19m (wydzielone 7 torów do pływania)
- Basen rekreacyjny 'centralny’ o długości 42m i szerokości 25m. Jest w nim duży, tryskający wodą balon, mini-jaccuzi, masażery wodne, rozciągnięta nad wodą siatka z pontonowym torem przeszkód oraz kilka fontann-grzybków. Do tego basenu od strony północnej uchodzą dwie zjeżdżalnie (obie powstały w 2022 roku). Dłuższa: 60-metrowa, kręta, czerwona oraz krótsza: prosta, 15-metrowa, koloru żółtego
- Basen rekreacyjny 'mniejszy’ o wymiarach 36x19m. Są w nim trzy 19-metrowe tory do pływania, 2 tryskające wodą 'grzybki’ oraz duża, spiralna konstrukcja, generująca sztuczny prąd 'rzeczny’
- Płytki brodzik o długości 29m i szerokości 9m, jest w nim niewielka, rurowa zjeżdżalnia dla dzieci i 'grzybek’
- Wodny plac zabaw dla najmłodszych dzieci o podobnej wielkości, co brodzik (29x9m) z licznymi fontannami i 'pluskadełkami’. Nawierzchnia jest tartanowa z ozdobami w kształcie żółwia i ślimaka
Woda we wszystkich basenach jest czysta i filtrowana, badana regularnie przez sanepid. Wokół basenów (między nimi, a płotkiem) jest nawierzchnia z jasnobrązowych płytek. Znajdziemy tam stanowiska ratowników (z jedną dużą wieżą) oraz przy brzegu kilkanaście ławeczek.
Wokół strefy basenowej rozciąga się trawiasta strefa 'plażowo-usługowa’ dla osób, które w najbliższym czasie chcą robić coś innego, niż kąpiel. Jest tam kilkanaście drzew, dających cień. W dwóch miejscach są toalety i prysznice. Nieopodal basenów jest 6 podwójnych przebieralni (12 stanowisk), oświetlenie i 'trybuny’, gdzie można się opalać lub doglądać swych bliskich w wodzie. Przy wejściu na teren obiektu są zamykane na kluczyk szafki depozytowe (bezpłatne) oraz wypożyczalnia leżaków (płatne). W kilku miejscach są punkty gastronomiczne- kawiarenka, food-trucki i kioski z fast-foodami, lodami, goframi i napojami (ilość tych punktów zależy od pogody i liczby osób na kąpielisku). Na tyłach kąpieliska jest boisko do siatkówki plażowej.
Na terenie całego obiektu obowiązuje zakaz picia alkoholu, zakaz wchodzenia ze zwierzętami i rowerami, a także zakaz palenia tytoniu (przy czym na ten ostatni obsługa przymyka oko, jeżeli robi się to gdzieś z boku).
Podsumowując, baseny w Świdnicy to przyjemne, zadbane i bezpieczne miejsce do spędzenia wakacyjnego dnia. W klasyfikacji letnich kąpielisk miejskich jest to ścisła czołówka na całym Śląsku (Dolnym i Górnym). Niestety, jak to zwykle bywa w dobrej jakości obiektach- na świdnickim kąpielisku jest bardzo dużo ludzi, co wiąże się z tłokiem, hałasem i innymi niedogodnościami. Jeżeli ktoś zamierza w spokoju popływać 'sportowo’ to raczej nie tutaj (chyba, że z samego rana, albo przy brzydkiej pogodzie). Z kolei w upalne dni (a już zwłaszcza w weekendy) ludzi jest tyle, że nie ma gdzie wcisnąć szpilki (poniższe zdjęcia były wykonywane w lipcowy dzień powszedni przy pogodzie dosyć dobrej, ale nie upalnej).
Dojazd- parkingi i okolica
Kąpielisko znajduje się niewiele ponad kilometr od centrum miasta i dworca kolejowego. Przy kąpielisku (ul.Śląska) jest przystanek autobusowy, ale liczba kursów nie jest specjalnie duża. Przed kąpieliskiem jest parking (widoczny na zdjęciu nr2), jednak w szczytowe dni (upał i weekendy) bywa on przepełniony, wtedy trzeba szukać miejsca dalej, na okolicznych uliczkach.
Obok kąpieliska jest wiele ciekawych miejsc rekreacyjno-sportowych: stadiom miejski im.Janusza Kusocińskiego (z bieżnią do biegania), lodowisko kryte (z kawiarnią), korty tenisowe, mniejsze boiska oraz całkiem niezła siłownia plenerowa.
Basen letni w Świdnicy – fotografie:
Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:
- Biały Kościół (koło Strzelina)- Stawy i ośrodek
- Bielawa- Jezioro i basen
- Brzeg – Basen Letni
- Chrząstawa Wielka– Trzy Stawy
- Chwałków (koło Sobótki)- Kamieniołom
- Głębocko-Osiek Grodkowski- Ośrodek Leśna Przystań
- Gorzuchów (koło Kłodzka)- Ośrodek wypoczynkowy
- Jaworzyna Śląska- Żwirownia
- Jelcz-Laskowice- Staw Pierwszy Jelczański
- Kamieniec Wrocławski- Bajkał
- Lewin Brzeski- Żwirownia
- Lubsza koło Brzegu- Sielska Woda
- Michalice (koło Namysłowa)- Zalew
- Mietków (koło Sobótki)- Zalew
- Nysa- Jezioro
- Oława – Termy Jakuba
- Otmuchów- Jezioro
- Paczków- Jezioro
- Paniowice- Kopalnia Wrocław
- Prężyce (koło Wrocławia)- Zalew
- Siechnice- Błękitna Laguna
- Sieniawka (koło Dzierżoniowa)- Staw Trzcinowy
- Stradomia Wierzchnia– Zalew
- Strzelin- Basen miejski
- Sulisław koło Grodkowa
- Sulistrowice (koło Ślęży)- Zalew
- Świdnica- Baseny letnie
- Wały (koło Brzegu Dolnego)- Ośrodek i kąpielisko
- Wrocław– Glinianki
- Wrocław– Królewiecka
- Wrocław – Morskie Oko
- Wrocław– Oporów (Harcerska)
- Wrocław – Orbita
- Wrocław – Jezioro Pawłowickie
- Zagórze Śląskie- Jezioro Bystrzyckie
- Żarów- Zalew
Najlepsze kąpielisko na Dolnym Śląsku! Nawet we Wrocławiu nie ma fajniejszego 🙂 Ta ich Orbita to totalna porażka. Świdnica rządzi!