Zalew Żarów
Żarów to miejscowość, położona około 12km od Świdnicy i niecałe 50km od Wrocławia. Znajduje się tam zalew w kształcie koła, o średnicy około 400 metrów (niektórzy zwą go „Jeziorem Kryształ”). W sezonie letnim jest to popularne miejsce plażowania i kąpieli dla mieszkańców Dolnego Śląska. Główna plaża znajduje się na północnej i północno-wschodniej stronie stawu. Woda jest całkiem czysta i przejrzysta (dużo czystsza, niż np. w obleganym przez tłumy ludzi Mietkowie). Teren północnej części Zalewu jest prywatny, co wiąże się z obowiązkową opłatą za wstęp (pobierana jest ona w ciepłe dni letnie od rana do około godziny 20-tej, zdjęcie cennika znajduje się poniżej). Wjazd nad Zalew prowadzi od ulicy Mickiewicza- tam też jest duży parking. Można również wjechać samochodem dalej, aż nad samą wodę. Dojazd kolejowy także jest możliwy- stacja PKP w Żarowie znajduje się około 1km od Zalewu.
Teren jest dosyć „prowizoryczny”- wprawdzie opłata za wstęp jest pobierana, ale w teorii obowiązuje tu zakaz kąpieli, którego nikt nie przestrzega (chodzi prawdopodobnie o zrzucenie odpowiedzialności w razie nieszczęśliwego wypadku). Nie ma więc ratowników, ani wydzielonego miejsca, a kąpiel odbywa się na własna odpowiedzialność. Nie brakuje tu śmieci i dziur w drodze. Na terenie obiektu znajduje się się bar, w którym możemy kupić (niedrogo) potrzebne artykuły: piwo i inne napoje, fast-foody czy przekąski. Około 700 metrów od Zalewu jest Biedronka, a w zachodniej części Żarowa jest basen kryty.
Plaża dzieli się na dwie części- główna (z drewnianym molo i wspomnianym barem) oraz „wschodnia”- z dziesiątkami samochodów, kamperów i namiotów. Ludzi nad stawem w Żarowie w letnie, ciepłe weekendy jest dosyć dużo. Jest to wówczas miejsce raczej dla młodzieży- wszechobecne są grille, krzyki i głośna muzyka. Jeżeli ktoś woli spokojniejsze klimaty- lepiej poczuje się w pobliskiej Żwirowni w Jaworzynie.
Na zachodnim brzegu Zalewu Żarów (od strony ul. Cembrowskiego) znajduje się „dzika” plaża o długości około 50 metrów, gdzie również można się rozłożyć. Za wejście na ten teren nie pobierane są opłaty. Niestety, nie brakuje tam śmieci, ale hałas i tłok jest dużo mniejszy, niż na przeciwległym, „głównym” brzegu Zalewu.
Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:
- Biały Kościół (koło Strzelina)- Stawy i ośrodek
- Bielawa- Jezioro i basen
- Brzeg – Basen Letni
- Chrząstawa Wielka– Trzy Stawy
- Chwałków (koło Sobótki)- Kamieniołom
- Głębocko-Osiek Grodkowski- Ośrodek Leśna Przystań
- Gorzuchów (koło Kłodzka)- Ośrodek wypoczynkowy
- Jaworzyna Śląska- Żwirownia
- Jelcz-Laskowice- Staw Pierwszy Jelczański
- Kamieniec Wrocławski- Bajkał
- Lewin Brzeski- Żwirownia
- Lubsza koło Brzegu- Sielska Woda
- Michalice (koło Namysłowa)- Zalew
- Mietków (koło Sobótki)- Zalew
- Nysa- Jezioro
- Oława – Termy Jakuba
- Otmuchów- Jezioro
- Paczków- Jezioro
- Paniowice- Kopalnia Wrocław
- Prężyce (koło Wrocławia)- Zalew
- Siechnice- Błękitna Laguna
- Sieniawka (koło Dzierżoniowa)- Staw Trzcinowy
- Stradomia Wierzchnia– Zalew
- Strzelin- Basen miejski
- Sulisław koło Grodkowa
- Sulistrowice (koło Ślęży)- Zalew
- Świdnica- Baseny letnie
- Wały (koło Brzegu Dolnego)- Ośrodek i kąpielisko
- Wrocław– Glinianki
- Wrocław– Królewiecka
- Wrocław – Morskie Oko
- Wrocław– Oporów (Harcerska)
- Wrocław – Orbita
- Wrocław – Jezioro Pawłowickie
- Zagórze Śląskie- Jezioro Bystrzyckie
- Żarów- Zalew