Jezioro Paczkowskie

Jezioro Paczków

Paczków to niespełna 8-tysięczne miasto na południowym zachodzie województwa opolskiego. Na zachód od niego mieści się Zalew Paczkowski, składający się de facto z dwóch osobnych zbiorników wodnych: Topola i Kozielno. Utworzone zostały one w latach 1995-2003 w wyniku zalania wyrobisk odkrywkowych żwiru wodami rzeki Nysy Kłodzkiej. Pojemność obu zbiorników to około 43 mln m3 wody. Pełnią one funkcje retencyjne, a także wypoczynkowo-rekreacyjne. Zbiornik Topola (zachodni) ma powierzchnię 3.35km2, obwód 8km i dosyć nienaturalne brzegi (proste jak od linijki, głównie betonowe i kamieniste). Jest on bardziej „sztuczny” i nadaje się jedynie do wędkowania, pływania łodziami i spacerów. Drugi (wschodni) zbiornik Kozielno jest bardziej dostępny dla turystów i dlatego opisany będzie dokładniej. Jego obwód to 9km, a powierzchnia to 3.65km2. Wybrzeże jest bardziej naturalne i nieco pofałdowane, tworząc liczne, niewielkie zatoki. Przy ujściu Nysy Kłodzkiej z każdego zbiorników funkcjonują elektrownie wodne. Zalew Paczkowski, wraz z sąsiadami z Otmuchowa i Nysy stanowi ważny element ochrony przeciwpowodziowej na Nysie Kłodzkiej i Odrze, a także ważny element na turystycznej mapie Polski.

Zbiornik Kozielno wziął nazwę od wioski, położonej na jego południowym brzegu. Środkiem zbiornika przebiega granica województw opolskiego i dolnośląskiego. Jest to raj dla kamperowców- wjazd jest bezpłatny, a miejsca przy wodzie mnóstwo. Niestety, przy zbiorniku nie ma zbyt wiele infrastruktury turystycznej. Głównym miejscem jest „plaża” od strony miejscowości Kozielno. Tutaj też jest miejsce wjazdowe. Wprawdzie na drodze ustawiony jest znak 'zakaz wjazdu’, ale wszyscy go ignorują i raczej nikt nie ma z tego tytułu problemów ze służbami mundurowymi. Przy plaży od strony Kozielna funkcjonuje plac zabaw, siłownia zewnętrzna, wiata wypoczynkowa, 2 toalety tupu Toi-Toi, grillowisko i kosze na śmieci. W pogodne dni sezonu letniego można spotkać wypożyczalnię kajaków i rowerków wodnych, a także mobilne punkty gastronomiczne (hamburgery, lody, wata cukrowa). W samym Kozielnie jest 'wiejski’ sklep spożywczy. Na zalewie jest ciekawa wysepka, która jest domem dla chronionych gatunków ptaków.

Turystów i kamperowców spotkać można na całym obwodzie zbiornika, zwłaszcza na południowym brzegu, gdzie są niezliczone ilości 'dzikich’ plaż. Na północnym brzegu jest trochę gorzej, ale również można znaleźć coś dla siebie. Miejsca na wybrzeżu jest na tyle dużo, że obiekt jest w stanie 'przyjąć’ niemałą liczbę turystów i raczej nigdzie nie ma przesadnego tłoku (jak np. na zatłoczonych plażach w Nysie-Skorochowie czy Mietkowie-Borzygniewie), gdyż rozkłada się to na cały obwód wybrzeża. Wejścia do wody bywają kamieniste, więc przydadzą się gumowe buty do pływania, które można kupić w każdym porządnym sklepie sportowym. Sama woda jest całkiem czysta, powyżej 'średniej krajowej’. Podsumowując, największe atuty Zalewu Paczkowskiego (Kozielno) to brak opłat, przyroda, niezły stan wody oraz wielkość jeziora. Główna wada to szeroko pojęty brak infrastruktury turystyczno-wypoczynkowej (nie ma bieżącej wody, przebieralni, barów, ratowników itp.)

Zbiornik Kozielno można objechać wokół rowerem po średniej jakości drodze gruntowej (oraz korzystając z drewnianego mostku przy zbiorniku Topola), aczkolwiek oba przejazdy przez elektrownie wodne (na wschodnim i zachodnim brzegu) są zamykane na noc i wówczas przejazd (i przejście pieszo) jest niemożliwy. Z kolei samochodem możemy poruszać się albo po całym południowym brzegu (wjazd od Kozielna), albo północnym (wjazd od starej żwirowni przy DW382). Nie da się jednak bezpośrednio przejechać (legalnie) autem z jednego brzegu na drugi. Na upartego można też dojechać pociągiem, kursującym na trasie Kłodzko-Kędzierzyn, korzystając ze stacji Paczków (bliżej Kozielna) lub Doboszowice (bliżej Topoli), aczkolwiek należy się wtedy przygotować na dłuższy spacer.

Przy wschodnim brzegu Zalewu jest urokliwy park w Paczkowie- znajdziemy tam alejki spacerowe, siłownię zewnętrzną i kilka innych ciekawych obiektów. W samym Paczkowie jest też bardzo ładny Rynek.

W pobliżu Zalewu Paczkowskiego funkcjonuje kilka innych kąpielisk letnich, np. Otmuchów (10km), Nysa (20km), Gorzuchów (30km), Biały Kościół (30km) czy Głębocko-Osiek Grodkowski (45km).

Fotografie Zalewu Paczkowskiego:


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top