Basen Letni w Brzegu
Basen letni w Brzegu znajduje się na południu miasta, przy ul.Korfantego 24a. Obiekt został oddany do użytku w lipcu 2024 roku. Budowa kosztowała około 25mln złotych, z czego około 90% pochodziło z rządowej dotacji. Teren podlega pod brzeski samorząd (MOSiR).
Obiekt czynny jest w sezonie wakacyjnym, niekiedy (przy ładnej pogodzie) przedłużanym o początek września. Wstęp jest płatny, a ceny przeciętne, obniżane po godzinie 16-tej. Są też liczne ulgi, obniżające cenę (dla dzieci i młodzieży, emerytów czy dużych rodzin).
Kąpielisko jest podłużnego kształtu i składa się z trzech niecek basenowych o łącznej powierzchni lustra wody około 1300m2. Basen pierwszy (położony najbliżej wejścia) zawiera kilka różnych, pluskających wodą fontann oraz małą zjeżdżalnię dla dzieci. Basen środkowy (największy) to kolejne fontanny, mini-jacuzzi, 2 małe zjeżdżalnie oraz siatka, rozwieszona w środku. Trzeci basen to duży 'dmuchaniec’ dla dzieci oraz 2 krótkie tory do pływania, ogrodzone bojami.
Wokół basenów rozciąga się wykładzina z quasi-drewnianego, przyjemnego dla stóp tworzywa. Po południowej stronie jest częściowo zadrzewiony wąski pas trawy, służący za plażę. Po północnej stronie są dwie strefy leżakowe (na podwyższeniu, niestety leżaki są płatne dodatkowo) oraz dwa zestawy parawanów przeciwsłonecznych. Ponadto przy basenach są dwie przebieralnie, nogomyjki, oświetlenie, monitoring, kosze na śmieci oraz z boku jedyne miejsce, w którym można palić papierosy (przy basenach jest to zakazane, a picie alkoholu jest zabronione na całym terenie). Obok basenów są stanowiska ratowników, czuwających nad bezpieczeństwem gości.
W budynku głównym (przez który prowadzi wejście na kąpielisko) są toalety, przebieralnie, umywalnia i szafki depozytowe (bezpłatne). Niestety na terenie kąpieliska nie ma żadnych obiektów gastronomicznych, ale dozwolone jest wychodzenie na zewnątrz i wrócenie z powrotem (z biletem i specjalną opaską). Sklepy znajdują się na pobliskim osiedlu, niedaleko są też 2 stacje benzynowe, a obok sąsiedniego stawu są kramy z lodami i fast-foodami.
Przed wejściem głównym są stojaki na rowery oraz bezpłatny parking samochodowy (ciągnący się od ul.Korfantego do Toruńskiej). Gdyby był on przepełniony- samorząd miasta przygotował parking dodatkowy od strony ul.Szymanowskiego (za zajazdem), niedaleko jest też inny parking wzdłuż DK94- tam zawsze są wolne miejsca.
Kąpielisko w Brzegu jest estetyczne i zadbane, ale dosyć niewielkie. Miejsce jest dobre na rodzinną wizytę z dziećmi, ale jeżeli ktoś chciałby popływać „sportowo”, albo poimprezować w stylu „Ibiza” to lepiej od razu wybrać się gdzieś indziej, np. nad większe zalewy do Lewina Brzeskiego, Głębocka, Nowych Siołkowic czy Jelcza-Laskowic, lub na większy, ale droższy basen letni w Oławie. Na kąpielisku w Brzegu brakuje jednego, typowo pływackiego basenu, obiektów gastronomicznych, większej zjeżdżalni i innych wodnych 'bajerów’. Najmłodszym dzieciakom jednak na pewno będzie się tutaj podobało. W najbardziej upalne weekendy wakacji obiekt jest wręcz oblężony przez gości i brakuje miejsca zarówno w wodzie, jak i na 'plaży’. W 'zwykłe’ dni sytuacja pod tym względem jest dużo lepsza.
W sąsiedztwie basenów jest ogólnodostępny staw (byłe wyrobisko piasku i żwiru), z drewnianym pomostem spacerowym i piaszczystą plażą. Dziś nie można się w nim kąpać, choć w XX-tym wieku było to oficjalne, jedyne w mieście kąpielisko. Wokół rozlegają się alejki spacerowe oraz punkty obserwacji przyrody. Jest to ciekawe miejsce do urozmaicenia wyprawy na basen (jak pisałem- można z niego wychodzić i wchodzić z powrotem na tym samym bilecie).
Basen letni w Brzegu – fotografie:
Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:
- Biały Kościół (koło Strzelina)- Stawy i ośrodek
- Bielawa- Jezioro i basen
- Brzeg – Basen Letni
- Chrząstawa Wielka– Trzy Stawy
- Chwałków (koło Sobótki)- Kamieniołom
- Głębocko-Osiek Grodkowski- Ośrodek Leśna Przystań
- Gorzuchów (koło Kłodzka)- Ośrodek wypoczynkowy
- Jaworzyna Śląska- Żwirownia
- Jelcz-Laskowice- Staw Pierwszy Jelczański
- Kamieniec Wrocławski- Bajkał
- Lewin Brzeski- Żwirownia
- Lubsza koło Brzegu- Sielska Woda
- Michalice (koło Namysłowa)- Zalew
- Mietków (koło Sobótki)- Zalew
- Nysa- Jezioro
- Oława – Termy Jakuba
- Otmuchów- Jezioro
- Paczków- Jezioro
- Paniowice- Kopalnia Wrocław
- Prężyce (koło Wrocławia)- Zalew
- Siechnice- Błękitna Laguna
- Sieniawka (koło Dzierżoniowa)- Staw Trzcinowy
- Stradomia Wierzchnia– Zalew
- Strzelin- Basen miejski
- Sulisław koło Grodkowa
- Sulistrowice (koło Ślęży)- Zalew
- Świdnica- Baseny letnie
- Wały (koło Brzegu Dolnego)- Ośrodek i kąpielisko
- Wrocław– Glinianki
- Wrocław– Królewiecka
- Wrocław – Morskie Oko
- Wrocław– Oporów (Harcerska)
- Wrocław – Orbita
- Wrocław – Jezioro Pawłowickie
- Zagórze Śląskie- Jezioro Bystrzyckie
- Żarów- Zalew
Trochę mały ale lepsze to niż nic. Wstyd,, że przez tyle lat nie było w całym mieście żadnego odkrytego kąpieliska.
Jest 6 wrzesień a basen jest dalej otwarty 😀 Ludzi mało bo wszyscy w pracy i szkole.