Jezioro Nyskie

Nysa Jezioro Plaża

Jezioro Nyskie (inna nazwa to Jezioro Głębinowskie) to zbiornik zaporowy na rzece Nysie Kłodzkiej. Ma on aż 20km2 powierzchni. Powstał w latach 1971-1972 poprzez budowę 5-kilometrowej zapory (zalano „przy okazji” kilka wsi oraz setki hektarów lasu). Przy wypływie Nysy Kłodzkiej ze zbiornika funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 5MW. Do zbiornika oprócz Nysy Kłodzkiej uchodzą mniejsze rzeki: Płocha, Widna i Biała Głuchołaska. Jezioro pełni również funkcje retencyjne oraz turystyczno-rekreacyjne, na których skupimy się w tym tekście. Około 5km na zachód znajdziemy podobne (pod względem powierzchni, kształtu i charakteru) Jezioro Otmuchowskie, jednakże to przy Jeziorze Nyskim funkcjonuje najbardziej rozwinięta infrastruktura turystyczna (w rejonie wrocławsko-opolskim tylko Mietków i Turawa mogą konkurować z Nysą pod względem 'atrakcji plażowych’).

Plaża Skorochów

Główna plaża-kąpielisko (o długości około 500 metrów) leży około 4kilometry od centrum Nysy i znajduje się w miejscowości Skorochów, przy północno-wschodnim wierzchołku Jeziora. Terenem opiekuje się ośrodek „Akwa Marina”, podlegający pod nyski samorząd. Właściciel dba o czystość i bezpieczeństwo, a także obecność ratowników. Za wstęp do ośrodka w sezonie letnim pobierana jest opłata, ale jest ona symboliczna (przeciętnie 5zł, w zależności od dnia i godziny), aczkolwiek jeżeli ktoś chce tu nocować- musi przygotować się na dodatkowe, dosyć słone wydatki. Ciekawostką jest fakt, że wjazd rowerem jest bezpłatny z uwagi na przebiegający przez ośrodek szlak (aczkolwiek jazda rowerem po ośrodku nie należy do przyjemności, dużo lepiej pod tym względem jest na zaporze, na której wyłożony jest równiutki asfalt).

Z piaszczystej plaży w Skorochowie mamy doskonały widok na Góry Opawskie, Złote i Bardzkie. W sezonie letnim po Jeziorze Nyskim kursuje statek „Gracja”, zabierając chętnych w około 40-minutowy rejs. Ponadto na terenie Ośrodka organizowane są mniejsze (dyskoteki) i większe imprezy. Najbardziej znana z nich to coroczny pokaz fajerwerków „Festiwal Ognia i Wody”. Są też wysokiej rangi zawody w siatkówce plażowej, koncerty muzyczne, zloty motoryzacyjne i inne ciekawe imprezy. Na samej plaży znajdziemy zjeżdżalnię, natryski, pizzerię, przebieralnie, toalety, boisko do siatkówki plażowej, stanowisko ratowników. Woda w Jeziorze jest raczej czysta, ale dosyć często lubią zadomowić się tu sinice, więc o stanie wody najlepiej orientować się bezpośrednio przed przyjazdem.

Poza 500-metrową plażą ośrodek dysponuje potężną bazą gastronomiczną i noclegową, ulokowaną „na tyłach” (ciągnie się ona przez ponad 600 metrów, aż do głównego wjazdu od ulicy Otmuchowskiej). Jest kilka dużych, murowanych restauracji z bogatym menu, jak i sezonowych food-trucków i różnorakich budek (lody, gofry, kebab). Działa tu nawet piekarnia, mini salon gier oraz… niewielkie wesołe miasteczko. Jest też  sezonowy posterunek policji. Ośrodek oferuje noclegi o zróżnicowanym charakterze: od pól namiotowych i karawaningowych, przez domki kempingowe i przyczepy, aż po większe, bardzo komfortowe domki wczasowe oraz luksusowe pensjonaty z pełną obsługą. Niestety- w wakacyjne weekendy na terenie ośrodka bywa głośno, także w nocy (liczne imprezy i dyskoteki), więc jeżeli ktoś chce przyjechać tutaj z dziećmi czy z dziadkami- niech weźmie to pod uwagę. Miejsce to przeznaczone jest raczej dla młodzieży, która lubi muzykę i szaleństwa do białego rana.

Wjazd samochodowy na teren ośrodka prowadzi od ulicy Otmuchowskiej, tam jest też wielki, płatny parking. Inny (także w sezonie płatny) parking jest przy wschodnim wejściu, od strony miejscowości Skorochów. Można też (już bezpłatnie) zostawić samochód (kawałek dalej na wschód) pod zaporą, na kilku parkingach w pobliżu ulicy Słonecznej.


Na zachód od ośrodka „Akwa Marina” (bliżej miejscowości Głębinów), za charakterystyczną zatoczką znajduje się drugi, dosyć duży ośrodek WOPR oraz Nyski Klub Żeglarski. Tam również należy za wstęp uiścić symboliczną opłatę (tu znowu ciekawostka: jeżeli chcemy tylko przejść przez Ośrodek- nic nie płacimy). Wprawdzie tutaj również jest plaża i ludzie się kąpią, ale (w przeciwieństwie do kąpielowo-plażowo-imprezowej 'Akwa Mariny’) ośrodek nastawiony jest głównie na różnorakie sprzęty pływające: od kajaków i rowerków wodnych, przez surfing i windsurfing, małe łódki i motorówki aż do całkiem dużych jachtów. Jest tu też dużo ciszej i spokojniej. W tutejszym porcie (poza wypożyczaniem łodzi) chętni mogą skorzystać z usług ośrodka szkoleniowego i zdobyć uprawnienia oraz patenty żeglarskie. W ośrodku odbywają się cykliczne imprezy, np. regaty żeglarskie „O Błękitną Wstęgę Jeziora Nyskiego” czy Mistrzostwa Skuterów Wodnych.


Dalej na zachód (w zachodniej części miejscowości Głębinów) jest jeszcze prywatny ośrodek „Błękitna Zatoka”, dysponujący kawałkiem kamienisto-piaszczystej plaży oraz restauracją i średniej wielkości bazą noclegową. Pozostała część Jeziora to tereny dosyć dzikie i spokojne. Cały wschodni i południowo-wschodni brzeg (od „Akwa Mariny” do miejscowości Siestrzechowice) to 5-kilometrowa ziemno-betonowa zapora. Zachodnia część Jeziora to tereny dzikie, stanowiące rezerwat ryb i ptaków. Przy zachodnim brzegu funkcjonuje żwirownia, której działalność doprowadziła do powstania niewielkich wysp i wysepek, z których część jest zalewana, wraz z wypełnianiem jeziora wodą. W miejscowości Wójcice znajdziemy jeszcze 2 niewielkie plaże (jedna w samej wsi, druga to „Klif plaża”, położona kawałek na wschód), ale szału nie ma i dojazd do nich jest bardzo utrudniony.


Sprawdź też opisy innych dolnośląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top