Jezioro Turawskie

Jezioro Turawskie

Jezioro Turawskie położone jest około 10km od północnych granic Opola. Swą nazwę zawdzięcza ono pobliskiej wsi Turawa. Jezioro jest ogromne- jego powierzchnia wynosi aż 24km2, pojemność to ponad 100 milionów m3, a długość (na osi wschód-zachód) to niemalże 7km. Wokół Jeziora rozciągają się ogromne lasy (mieszane, z dużym udziałem sosny), przez co powietrze w okolicy jest bardzo czyste i pachnące.

Zbiornik wybudowany został przez Niemców w latach 1933-39. Posiada on 2 funkcje: retencyjno-przeciwpowodziową oraz rekreacyjną i na tej ostatniej będziemy w tym tekście się koncentrować. Wielkość Jeziora idzie w parze z infrastrukturą turystyczną, która jest bardzo rozwinięta (ilość miejsc noclegowych można liczyć w setkach, a może nawet w tysiącach). Ośrodki wypoczynkowe skupione są w 2 miejscach- na północnym brzegu Jeziora (na wysokości miejscowości Rzędów) oraz na południowym brzegu Jeziora (pomiędzy mniejszymi Jeziorami Średnim i Małym, a miejscowością Szczedrzyk).

Na wysokości wsi Rzędów, w północno-zachodniej części Jeziora znajdziemy bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Są tu niezliczone plaże, obiekty gastronomiczne o zróżnicowanym standardzie, sklepy, parkingi, wypożyczalnie łódek, kajaków i rowerków wodnych. Jest też promenada spacerowa, molo oraz ogromna liczba miejsc noclegowych (od pól namiotowych, przez kempingi i domy wczasowe, aż do wysokiej jakości hoteli), a także… ośrodek leczenia uzależnień. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Drugie skupisko infrastruktury turystycznej położone jest na południowym brzegu Jeziora. Dodatkowo znajdziemy tu 2 mniejsze akweny wodne, zwane „Jezioro Turawskie Średnie” i „Jezioro Turawskie Małe”. Są to de facto zalane wodą dziury w ziemi, która została stąd wykopana w celu budowy zapory na zachodnim brzegu Jeziora Turawskiego „Dużego”. To właśnie w pobliżu Jezior „Średniego” i (w mniejszym stopniu) „Małego” znajduje się główna baza turystyczna po południowej stronie Jeziora Turawskiego.

Jezioro Turawskie „Średnie”

Na całym obwodzie (zwłaszcza po zachodniej stronie) Jeziora „Średniego” znajdują się niezliczone domki wczasowe i kempingowe. Z kolei wschodni brzeg to promenada z dużą, strzeżoną plażą. Znajdziemy tutaj bardzo dobrą infrastrukturę gastronomiczną, składająca się z kilkunastu obiektów o różnym standardzie (od 'chamskich’ fast-foodów do wykwintnych restauracji). W pobliżu działa park linowy, siłownia plenerowa oraz wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Są też toalety, przebieralnie, przechowalnia bagażu (wyposażona w ładowarki USB), pole namiotowo-kempingowe, a nawet sezonowy posterunek policji.

Jezioro Turawskie Średnie – fotografie:


Jezioro Turawskie „Małe”

Jezioro „Małe” jest obecnie zaniedbane i w dużej części zarośnięte. Na upartego można się w nim kąpać, ale mało kto to robi. O czasach świetności tego miejsca przypominają nam okoliczne domy wczasowe i domki kempingowe.

Jezioro Turawskie Małe – fotografie:


Kierując się dalej na wschód (ulice: Spacerowa, Wędkarska, Żeglarska) napotkamy na drugie, duże skupisko obiektów wypoczynkowych po południowej stronie Jeziora Turawskiego. Znajdziemy tu kilka restauracji, kolejny park linowy, miejsce do cumowania większych łódek, wypożyczalnię sprzętu pływającego, kilka plaż kąpielowych, pole namiotowe, parking dla kamperów i niezliczoną liczbę domków kempingowych na wynajem. Dalej na wschód zaczyna się już dzika, kilkukilometrowa część Jeziora Turawskiego.

Południowa część Jeziora Turawskiego – fotografie:


Zachodnia część Jeziora to sztuczna zapora o długości kilku kilometrów i wysokości kilkunastu metrów. W tym miejscu Mała Panew wypływa ze zbiornika, jest tu z tej okazji niewielka elektrownia wodna. Na całej długości zapory znajdziemy szutrowo-kamienną ścieżkę pieszo-rowerową. Wschodnia część Jeziora jest najbardziej dzika, miejscami nie ma tam nawet wyraźnej ścieżki (nie mówiąc o bardziej zaawansowanej infrastrukturze). Miejsce to może być atrakcyjne dla wędkarzy (łowisko sandacza) i miłośników ptactwa (występowanie chronionych gatunków). Tutaj właśnie Mała Panew wpływa do zbiornika.

Zapora Jeziora Turawskiego – fotografie:


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top