Balaton – Dobrzeń Wielki

Balaton Dobrzeń Wielki Kąpielisko

Dobrzeń Wielki to duża, gminna wieś położona kilka kilometrów na północ od Opola. Na jej terenie, przy ulicy o nazwie 'Stawy’ funkcjonuje letnie, bezpłatne, strzeżone przez ratowników WOPR kąpielisko 'Balaton’. Rozmiar lustra wody to około 1.5 hektara. Główna, około 150-metrowa plaża znajduje się na północno-wschodnim brzegu. Jest ona drobnopiaszczysta, a we wschodniej części trawiasta. Przy jej brzegu znajdziemy zjeżdżalnię wodą 'Anakonda’, drewniany pomost oraz wydzielone 3 strefy kąpielowe: płytką, dla dzieci i osób nieumiejących pływać (czerwone boje), średnią (żółte boje) oraz głęboką (na zewnątrz). W sezonie wakacyjnym miejsce jest oblegane przez plażowiczów i turystów. Teren należy do lokalnego samorządu, który dosyć dobrze dba o czystość i porządek.

Przy głównej plaży znajdziemy szereg różnych „umilaczy czasu”. Poza wspomnianą zjeżdżalnią są sezonowe budki, przyczepy i food-trucki gastronomiczne (’stałej’, całorocznej gastronomii nie ma). Są „murowane” toalety z dostępem do bieżącej wody oraz duża wiata z ławo-stołami. Jest też boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, ławeczki, śmietniki, miejsce na grilla oraz kilka urządzeń siłowni zewnętrznej. Oprócz głównej plaży istnieje też kilka 'dzikich’, zwłaszcza przy zachodnim brzegu. Woda w stawie jest dosyć czysta i (biorąc pod uwagę jego niewielki rozmiar) szybko się nagrzewa latem. W upalne, wakacyjne weekendy na kąpielisku bywa bardzo dużo ludzi, ogólnie miejsce to przeznaczone jest raczej dla młodzieży i plażowiczów, którym nie przeszkadza hałas i tłumy.

Na północ od kąpieliska zaczyna się ogromny las, ciągnący się aż do Kluczborka. Niecałe 200 metrów od 'Balatonu’ mieści się stacja kolejowa w Dobrzeniu Wielkim, gdzie kilka razy dziennie kursują pociągi osobowe na linii Opole-Jelcz-Wrocław. Przy samym 'Balatonie’ (od strony ul. Stawy) znajduje się bezpłatny parking, a za nim (w stronę południową) kolejne stawy, w tym jeden duży, służący za łowisko wędkarskie 'Okoniówka’. Na horyzoncie dumnie prężą się ogromne budynki nieodległej Elektrowni Opole.

W pobliżu znajduje się kilka innych, godnych uwagi letnich kąpielisk, np. Nowe Siołkowice, Lewin Brzeski, Żwirek-Luboszyce, Jezioro Srebrne czy potężne Jezioro Turawskie.


Sprawdź też opisy innych śląskich kąpielisk:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top